ایام محرم 1398
1389/02/18 09:28:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون کشاورزی: برای جلوگیری از آسیب دیدن بخش کشاورزی

هدفمندکردن یارانه‌ها با شیب ملایم و بهره‌وری بالا اجرا شود

**عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: بخش کشاورزی به دلیل بالارفتن هزینه های تولید با هدفمندکردن یارانه ها ضرر خواهد کرد.

"محمد علی دلاور" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت در پاسخ به این پرسش که اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها بر بخش کشاورزی چه تاثیری خواهد گذاشت، گفت: در رابطه با بخش کشاورزی مسئله سوخت یک مسئله اصلی است که با افزایش قیمت آن با هدفمندی یارانه ها هزینه تولید بالارفته و بخش کشاورزی بیشتر ضرر خواهد کرد.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نام گذاری سال 87 به سال اصلاح الگوی مصرف از سوی مقام معظم رهبری ، تصریح کرد: هر چند اصلاح الگوی مصرف امری لازم است، اما مسئولین مربوطه همانطور که در قانون دیده شده اگر مثلاً در رابطه با هزینه های برق بخواهند یارانه ای تعلق گیرد باید مستقیماً و بدون واسطه برای تولید کنندگان در نظر بگیرند.

وی همچنین برای اصلاح الگوی مصرف به استاندارد سازی موتورهای آب که با نفت، گاز کار می کنند، اشاره کرد و افزود: انجام این کار لازمه اش این است که تسهیلات بلند مدت به کشاورزان برای استاندارد سازی موتورهای آب بدهند.

این عضو کمیسیون کشاورزی با بیان این که تسهیلات کمتر از 10 سال و کوتاه مدت به صرف کشاورزان نیست، اظهار کرد: این تسهیلات باید از یک بانک و با بهره کم به مقدار لازم و در یک فاصله زمانی بیش از 10 سال باشد تا کشاورزان بتوانند آزاد پرداخت کنند.

وی همچنین با اشاره به نزدیک شدن فصل برداشت گندم، خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه ماشین آلات اکثر کشاورزان مانند کمپاین فرسوده اند و باعث ریزش گندم ها در عین برداشت می شوند لازم است برای کاهش هزینه های تولید، تمام کمپاین های بخش کشاورزی نو شود که این نیازمند همکاری دولت است.

دلاور همچنین برای کاهش هزینه های تولید در بخش کشاورزی به تولید نان اشاره کرد و گفت: در این راستا برای کاهش درصد بسیار بالای ضایعات نان لازم است که تمام تولید کنندگان نانوایی ها دوره بخصوصی ببینند.

وی اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها را با شیب ملایم و بهره وری بالا به دولت توصیه کرد تا در اجرای این قانون آسیبی به کشاورزان و مصرف کنندگان تولیدات آنان نرسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet