ایام محرم 1398
1389/02/17 18:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عباسپور:

آموزش و پرورش باید دولتی باقی بماند

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ما نسلی می‌خواهیم که در کنار تخصص و تعهد، ایمان به اهداف نظام جمهوری اسلامی داشته و این امکان پذیر نیست مگر این‌که نسل آینده را با تربیت و پرورش و با تقویت در ابعاد انسانی و ایمانی آماده کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر علی عباسپور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد گرانقدر شهید مطهری و هفته معلم، در جمع معلمان و فرهنگیان گیلان اظهار داشت: در بزرگداشت مقام مطهری و معلم همین بس که مقام معظم رهبری نقش معلم را از نقش پدر و مادر در تربیت کودک بیشتر و موثرتر می‌داند.

وی مسوولیت معلم در تربیت نسل آینده را سنگین عنوان کرد و گفت: امیدواریم در پی فرمایش مقام معظم رهبری در سال 89 تحت عنوان همت مضاعف و کار مضاعف؛ قشر فرهنگیان و دانشگاهیان بیش از بقیه اقشار به این امر لبیک گوییم.

عباسپور افزود: به خاطر نعمت‌های بی‌کران خدا را شاکریم، در میان این نعمت‌ها به دو موضوع مهم باید اشاره کرد که همان زندگی در نظامی است که در راس آن رهبری فرزانه تا این اندازه به پیشرفت علمی و فرهنگی تاکید دارند و پیشرفت علمی را نشانه اقتدار کشور دانسته و شرایط را هر چه بیشتر فراهم می‌کنند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: موضوع مهم دیگر این است که مجلس شورای اسلامی از فرهنگیان و اساتید خوبی برخوردارند و این افراد با سابقه می‌توانند در مدیریت آموزش و پرورش به عنوان پشتیبان طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی و علمی قرار گیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: این برکتی است که در مجلس هفتم و هشتم شاهد پشتیبانی مجلس در امر آموزش و پرورش هستیم، این سازمان به خاطر اهمیت در تربیت نسل آینده ما را به سمتی که برای رفع مشکلات این سازمان است هدایت می‌کند.

وی ضعف حرکت در مسایل پرورشی، سلامت، بودجه آموزش و پرورش و نیروی انسانی را از جمله مشکلات این سازمان عنوان کرد و گفت: رفع مشکلات این سازمان از طریق قانونی مورد تاکید است و اقداماتی خوبی در این زمینه شده که از دولت هم می‌خواهیم که نسبت به آن توجه ویژه داشته باشد.

وی با بیان این‌که تلاش شد در سال 89 با تصویب بودجه‌ای مناسب برای آموزش و پرورش، این سازمان با کسری بودجه مواجه نشود، گفت: کسری بودجه در این سازمان می‌تواند فشار زیادی بر فرهنگیان وارد آورده و پرداخت‌ها را به تعویق بیندازد.

ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با ابراز امیدواری از این‌که فرصت تفکر و تدبر و برنامه‌ریزی را به مدیران آموزش و پرورش و دولت بدهیم که حرکت‌های اساسی در ابعاد آموزش و پرورش برای کودکان و نوجوانان انجام دهند، گفت: نگاه ما نسبت به بهبود وضعیت فرهنگیان بود که در لایحه خدمات کشوری و ضریب حقوقی فرهنگیان به خاطر اهمیت این قشر و تاثیر گذاری آنان در نسل آینده باید دیده شود و امکانات و تسهیلات لازم فراهم شود.

وی تاکید کرد باید از مسوولینی در این امر بهره مند شویم که به زوایای آموزش و پرورش آشنایی داشته باشند و بتوانند گام‌های مناسب و عمیق‌تری در این امر آن‌گونه که انتظار می‌رود، بردارند.

نماینده تهران در مجلس گفت: ما نسلی می‌خواهیم که در کنار تخصص و تعهد، ایمان به اهداف نظام جمهوری اسلامی داشته و این امکان‌پذیر نیست مگر این‌که نسل آینده را با تربیت و پرورش و با تقویت در ابعاد انسانی و ایمانی آماده کنیم و بهترین آموزش را به آنان بدهیم.

وی افزود: از دانشگاه‌ها انتظاری نیست زیرا شخصیت جوانان در این برهه از زمان شکل گرفته، و این امر می‌تواند در سال‌های ابتدایی تحصیلی کودک نقش پذیرتر عمل کند، زیرا پایه شکل‌گیری در آن زمان است.

عباسپور گفت: با مطالعه بسیار، دوره پیش دانشگاهی را یک دوره بی‌محتوا تشخیص دادیم که نتوانسته حلقه وصل دبیرستان با دانشگاه شود و با توجه به افزایش سطح فکر جامعه و افزایش سطح فکری پدر و مادرها دید و فکر کودکان ما گسترش یافت و به این ترتیب پیش دبستانی را به عنوان دوره‌های مهم تلقی و در مجلس نیز عنوان کردیم.

وی با ابراز امیدواری از این‌که نظام آموزش و پرورش کشور به نحوی تغییر یابد که خلاءها و عیب‌های موجود نظام جدید آموزشی به پویایی کشیده شود، گفت: این تغییرات و حرکت نباید با شتاب صورت گیرد، زیرا این سازمان با تربیت انسان‌ها و آینده ایران اسلامی و پیشرفت‌های علمی باید همراه باشد و کوچکترین خطا می‌تواند بزرگترین ضربات را به این سازمان وارد کند بنابراین باید قاطعانه و به صورت علمی و حساب شده گام برداشت.

وی با تاکید بر این امر مهم که باید آموزش و پرورش دولتی باقی بماند، گفت: آموزش و پرورش یک امر حکومتی است، و نمی‌توان این امر و تربیت نسل آینده را با اقتصاد و بهره‌وری گره زد، باید شرایط را طوری فراهم کنیم که بخش خصوصی به کمک دولت بیاید اما با نظارت و دقت این سازمان، بنده قاطعانه مخالف خصوصی کردن این سازمان هستم.

عباسپور با اشاره به این‌که کشورهایی را شاهدیم که 90 درصد اقتصادشان خصوصی است، اما آموزش و پرورشی دولتی دارند، گفت: باید بهترین آموزش را در مدارس داشته و دولت نیز باید هزینه‌های کاملی در اختیار تربیت نسل جوان قرار دهد و بودجه کافی در اختیار بگذارد که البته این گونه هم هست. با بودجه 4 هزار میلیارد تومانی که تصویب شد سعی داریم مدارسی تضمین شده در برابر بلایای طبیعی و با معماری مدرن را در دستور کار قرار دهیم.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس،‌ یکپارچگی در مدیریت آموزش کشوری را لازم دانست و گفت: گسستگی مصلحت نیست، نباید فرقی بین معلمین سال اول و اساتیدی که در سال آخر دکتری تدریس می‌کنند وجود داشته باشد، معلم سال اول شخصیت کودک را با رفتار و تربیت خود می‌سازد و این امر به مراتب مهم‌تر از کار استادی است که با شخصیتی شکل گرفته سرو کار دارد.

وی در پایان ضمن تبریک به همه معلمین گفت: امیدواریم شاهد فراهم شدن امکانات و شرایط لازم و رفع مشکلات این سازمان انسان ساز باشیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet