ایام محرم 1398
1389/02/18 11:21:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو فراکسیون خط امام (ره):

اگر قوانین مدام تغییر نکند راه نفوذ سوء استفاده کنندگان بسته خواهد شد

**یک عضو فراکسیون خط امام (ره) با تاکید بر استفاده از افراد با تجربه و قانون دان در موسسات و نهادهای دولتی اظهار کرد: مجلس باید مدام و پی در پی قوانین و مصوبات را تغییر ندهد؛ چرا که چنین رویکردی منجر به عدم آشنایی حقوقدانان به قوانین و به تبع آن سوء استفاده قانون دانان قانون شکن می‌شود.

جهانبخش امینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که باید مراقب قانون دانان قانون شکن باشیم تا از خلاها سوء استفاده نکنند ،گفت: برخی افراد با تسلط کامل به قوانین و آشنایی به زوایای مختلف آن برای خرید کارخانجات صنایع و به طور کلی مراکز وابسته به دولت با پیگیری‌ها و اعتراضاتی نسبت به قیمت تعیین شده آن مرکز را به قیمت کمتری خریداری می‌نمایند. از این رو می‌توان گفت که منظور مقام معظم رهبری این افراد است که با زیرکی نسبت به واگذاری مراکز دولتی به بخش خصوصی، به نفع خودشان به بیت المال ضربه می‌زنند.

وی ادامه داد: این افراد مسلط به قانون برای پیشبرد اهدافشان راهکارهای قانونی فرار از اجرای قانون پیدا می‌کنند، بر این اساس باید با اعمال دقت بیشتری راهکارهایی برای عقد قراردادها، مناقصه‌ها و حضور در بورس چنان تبیین شود که راه فرار و سوء استفاده افرادقانون دان و قانون شکن بسته شود.

نماینده مردم کرمانشاه در خانه ملت در ادامه توضیح داد: مطابق با قانون اصل 44، اگر کسی در معامله‌ای شرکت و پس از آن به قیمت و لیست اموال کارخانه اعتراض داشته باشد هیات داوری باید به بررسی موضوع پرداخته و در صورتی که حق با خریدار باشد به اصلاح قیمت بپردازد. این راهکاری قانونی است، اما این که از اقدامات در رابطه با عرضه‌ اموال و اطلاعات ارائه شده از سود و زیان شرکت به گونه‌ای سوء استفاده شود که آن افراد به قیمت آن شرکت اعتراض کنند و آن را به قیمت کمتری خریداری نمایند کار درستی نیست.

امینی در توضیح راهکارهای جلوگیری از چنین اقداماتی گفت: افرادی که به عنوان مسوول حقوقی اموال دولتی در ادارات مشغول به کارند باید به گونه‌ای توانمند و مسلط به قوانین گذشته و حال باشند تا بتوانند راه نفوذ این قانون شکنان را ببندد.

امینی با تاکید بر استفاده از افراد با تجربه و قانون دان در شرکت‌ها و موسسات و نهادهای دولتی ادامه داد: در صورتی که افرادی که در تدوین مناقصه‌ها، مزایده‌ها و عقد قراردادها به عنوان حقوقدان و مسئول امور حقوقی فعالیت دارند، بی تجربه بوده و تسلط کافی به قوانین مصوب مجلس نداشته باشند،ممکن است قراردادها را به گونه‌ای تنظیم نمایند که راه فرار را برای این قانون دانان قانون شکن باز کنند.

این نماینده ملجس شورای اسلامی همچنین در تبیین وظایف نظارتی مجلس در این رابطه اظهار کرد: مجلس باید علاوه بر تدوین قوانین عام المنفعه و جامع نگر، مدام قوانین را تغییر ندهد؛ چرا که با تغییر پی در پی قوانین و مصوبات دیگر حقوقدانان فرصتی برای دست پیدا کردن و آشنایی به همه قوانین پیدا نمی‌کنند.

امینی با بیان این‌که تغییر مداوم قوانین و مصوبات مجلس منجر به سوء استفاده قانون دانان قانون شکن می‌شود،‌افزود: اگر موارد مختلف قبل از طرح در دولت ،در مجلس مطرح شود و قوانین مدام تغییر نکند ، راه نفوذ سوء استفاده کنندگان بسته خواهد شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet