خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/02/18 11:24:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
تجری:

آموزش و تدریس مسائل حقوقی در مدارس، یک نیاز است

**یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان این که قانون‌دانان قانون‌شکن با سوءاستفاده از قوانین، آن‌ها را به قوانینی ابتر و ناکارامد تبدیل می‌کنند، تاکید کرد: قوانین باید به نحوی تصویب شود که امکان سوء استفاده و تفسیر برای اشخاص و باندها وجود نداشته باشد و تمام مردم از آن برخوردار شوند.

فرهاد تجری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بیانات اخیر مقام معظم رهبری در جمع کارگران مبنی بر مراقبت نسبت به نفوذ قانوندانان قانون‌شکن، اظهار کرد: هدف از قانون‌گذاری ارائه خدمت بیشتر و بهتر به جامعه بوده و تدوین و تصویب قوانین نیز در این راستا است.

وی ادامه داد: دلایلی از جمله عدم تبیین قانون، ‌عدم اطلاع‌رسانی شفاف به لایه‌های مختلف اجتماع و عدم استنباط صحیح از قوانین باعث می‌شود قوانینی که به منظور توسعه و پیشرفت کشور و بهره عموم تدوین شده، در جامعه سبب ایجاد مشکلاتی شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: به لحاظ عدم اشراف لایه‌های مختلف جامعه به قوانین این امکان وجود دارد که عده‌ای که به حوزه‌ها و تبعات مختلف قانون اشراف دارد از قانونی که برای رفاه عمومی به تصویب رسیده و می‌تواند موقعیت‌های یکسانی را برای آحاد مردم ایجاد کند، سوءاستفاده کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر عده‌ایی زالو صفت که برنامه‌ریزی‌های کلان نظام و دولت را رصد می‌کنند، خود را به مجراهای خروجی قانون می‌چسبانند و باعث می‌شوند منافعی که برای عموم مردم جامعه در نظر گرفته شده و باید منشا‌ء خدمت به جامعه باشد، به نفع آن‌ها مصادره شود و به دلیل اشراف به تبعات و اثرات قوانین، امتیازات را به نفع خود مصادره می‌کنند. یا با ارایه پیشنهادهای خود در قالب طرح یا لایحه به دنبال تصویب قوانینی با اهداف خاص خود در ظاهر و شکل تامین منافع عمومی هستند.

تجری یادآور شد: این امر سبب می‌شود قوانین خوب برای عموم مردم به قوانینی ابتر و ناکار آمد تبدیل شود و از سوی دیگر امتیازاتی که حاکمیت و نظام برای آحاد مردم قائل شده فقط در دست عده‌ای باشد.

وی برای رفع دغدغه مقام معظم رهبری تاکید کرد: آموزش مردم در حوزه مسائل حقوقی و افزایش قدرت تجزیه و تحلیل از سوی آن‌ها و همچنین فعال شدن دستگاه‌های مربوطه و اصحاب رسانه می‌تواند کمک قابل توجهی به رفع این مساله کند و آن را به حداقل برساند.

این نماینده مجلس با اظهار تاسف از این که آموزش مسائل حقوقی در کشور ضعیف است، گفت: آموزش و تدریس مسائل حقوقی در مدارس،یک نیاز است. همچنین اصحاب رسانه به ویژه رسانه ملی باید بیشتر به تبعات و اثرات قوانین بپردازند تا عده‌ایی که به این تبعات آگاه هستند، قانون را به نفع خود یا برخی دیگر مصادره نکنند. این عده سبب می‌شوند رانت‌ها و باندهای اقتصادی شکل گیرد و حاکمیت در ارائه خدمات ناکارامد شود.

وی یادآور شد: قانون‌دانان قانون‌شکن در ظاهر قانون را حفظ می‌کنند و هدفشان قانون‌شکنی است.

تجری بهترین اقدام در این زمینه را نهادینه شدن قانون‌مندی و تصویب قوانین جامع و مانع، عنوان کرد و گفت: قوانین باید به نحوی تصویب شود که امکان سوء استفاده و تفسیر برای اشخاص و باندها وجود نداشته باشد و تمام مردم از آن بهره‌مند و برخوردار شوند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: دستگاه‌های نظارتی نیز می‌توانند با شناسایی و رصد سوءاستفاده از قوانین، دست‌اندرکاران تقنینی و اجرایی را در جریان قرار دهند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet