حلول ماه ربیع الاول
1389/02/18 12:45:00
سرویس سیاسی
بادامچیان:

مجلس هشتم برای اولین بار کل درآمد نفتی را احصا کرد

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ارزیابی از عملکرد دو سال فعالیت مجلس هشتم شورای اسلامی گفت: مجلس هشتم یکی از قویترین مجالس تاریخ ایران است.

"اسدالله بادامچیان" در گفت و گو با خبرنگار خانه‌ملت افزود: مجلس در این دوره در طی دو سال از بعد قانونگذاری توانست ضمن همراهی با دولت و قوه قضاییه، قانونگذاری مستقلی انجام دهد و توانست بعد از تقریبا 100 سال برای اولین بار کل درآمد نفتی را احصاء کند و در بودجه بیاورد.

بادامچیان تشریح کرد: منظور از این 100 سال این  است که قبل از ملی شدن نفت، این صنعت در اختیار انگلیس‌ها بود و آنها از سر صدقه‌سری چیزی به ایران می‌دادند؛ اما با ملی شدن نفت، دکتر مصدق نتوانست نفت را به فروش برساند به همین دلیل تحریم شدیم و بعد هم با کنسرسیوم مواجه شدیم اما سه سال بعد از انقلاب فقط پول نفت خام که صادر می‌شد در بودجه در نظر گرفته می‌شد بقیه نیز در درآمد شرکت نفت قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد: مجلس هشتم توانست در تفاهم کامل با دولت بدون هیچ درگیری و بحثی هم پول نفت و میعانات گازی، گاز و هم فروش نفت داخلی را در چارچوبی محاسبه نماید و این موقعیت بزرگی است که از ره‌آوردهای عظیم مجلس هشتم است.

بادامچیان با اشاره به آغاز ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه مجلس هشتم گفت: تفریغ بودجه آیینه بودجه است و برای بودجه هر سال می‌تواند مفید واقع شود و ضعف و قوت آن را مشخص نماید.

وی تاکید کرد: ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه در مجلس هشتم نیز به طور جدی دنبال می‌شود.

نماینده تهران اظهار داشت: مجلس هشتم در بررسی هدفمند کردن یارانه‌ها نیز بسیار مقتدر عمل کرد و با دولت نیز همراهی کرد و مصالح ملی را آنگونه که تشخیص داد انجام داد لذا با 40 هزار میلیارد تومانی که دولت پیشنهاد داده بود موافقت نکرد.

وی افزود: دولت هم امروز دارد متوجه می‌شود که نمایندگان چه کار عظیمی به نفع ملت و دولت کردند و با اینکه رئیس جمهور و دوستانش به طور جدی برای این کار داشتند ولی مجلس براساس حقوق خود عمل کرد.

بادامچیان درخصوص بعد نظارتی مجلس نیز اظهار داشت: در این بحث نیز مجلس هشتم هیات نظارت را به معاونت نظارت تغییر داد که به گونه‌ای بتواند نظارت را ساماندهی کند.

وی گفت: مجلس هشتم در بعد قانونگذاری و نظارت و هم در جنبه مصالح و منافع ملی کارنامه بسیار درخشانی دارد.

نماینده تهران در ارزیابی عملکرد هیات رئیسه نیز گفت: وقتی مجلسی قدرت داشته باشد و با تدبیر کار کند بخش عمده آن بر عهده هیات رئیسه بوده است بویژه آنکه رئیس مجلس توانست در عین اینکه استقلال مجلس را حفظ کند با سایر قوا همراهی داشته و به نظرم مدیریت بسیار خوبی داشته است.

وی ادامه داد: تحولات مجلس هشتم با توجه به مدیر اداره‌کننده آن در مقایسه با سایر مجالس گذشته بهتر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet