انتخابات ریاست جمهوری
1389/02/18 15:08:00
سرویس سیاسی

اولین جلسه پارلمان عراق در اوایل ماه آینده میلادی

**به گزارش خانه ملت به نقل از روزنامه الحیات چاپ لندن، منابع سیاسی عراق اعلام کردند اولین جلسه پارلمان عراق اوایل ماه آینده (ژوئن) تعیین شده است.

از سوی دیگر، کمیته برگزاری انتخابات عراق اعلام کرد هیچ تغییری در نتایج انتخابات دیده نشده و پیش­بینی می­شود در آینده نیز دیده نخواهد شد.

کمیته برگزاری انتخابات همچنین، پایان بازشماری دستی آرای بغداد را ابتدای هفته آینده اعلام کرد.

کریم تمیمی یکی از اعضای کمیته برگزاری انتخابات، گفت:در عملیات بازشماری دستی آرا در بغداد که از دوشنبه هفته گذشته آغاز شده بود و تا روز جمعه (دیروز) ادامه داشت آرای سه هزار و 750 حوزه رای­گیری از میان 11 هزار حوزه در بغداد بازشماری شد.

تمیمی در ادامه گفت:بازشماری دستی آرا با نتایج اعلام شده از سوی کمیته برگزاری انتخابات کاملا مطابقت داشت.

وی افزود:کمیته برگزاری انتخابات، اعلام نتایج اولیه بازشماری آرای بغداد را شروع خواهد کرد.

تمیمی در رابطه با اعلام نتایج نهایی اضافه گفت:کمیته برگزاری انتخابات بلافاصله بعد از اتمام کامل بازشماری، نتایج نهایی را اعلام خواهد کرد. با توجه به این که شکایت دیگری مبنی بر تقلب در انتخابات مطرح نشده دادگاه عالی نیز بعد از گرفتن نتایج نهایی از سوی کمیته برگزاری انتخابات آن را تایید خواهد کرد.

طارق حرب کارشناس حقوقی و رئیس سازمان فرهنگ حقوقی گفت:اولین جلسه اعضای پارلمان جدید 15 روز بعد از تایید انتخابات از سوی دادگاه عالی قضایی خواهد بود.

حرب افزود: رئیس جمهور فعلی جلال طالبانی نیز بعد از 15 روز از تایید نتایج نهایی انتخابات از سوی دادگاه عالی قضایی حکمی مبنی بر دعوت از اعضای پارلمان جدید برای برگزاری اولین جلسه صادر خواهد کرد.

وی اضافه کرد: براساس ماده 54 از قانون اساسی، اولین جلسه پارلمان به ریاست کسی است که از میان نمایندگان بالاترین سن را داشته باشد. در این جلسه تعیین رئیس مجلس و معاونان او با رای محرمانه و مستقیم صورت می­گیرد.

وی ادامه داد: براساس ماده 72 از قانون اساسی در فاصله یک ماه بعد از تعیین رئیس مجلس، رئیس جمهور نیز با موافقت دو سوم نمایندگان یعنی 217 رای از 325 رای تعیین می شود.

براساس قانون اساسی عراق، رئیس جمهور را مجلس تعیین می­کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet