ایام محرم 1398
1389/02/18 17:11:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده قائمشهر:

فلسفه‌ی وجودی اصل 44 قانون اساسی جذب سرمایه‌ها و مدیریت‌های بخش خصوصی‌است

**عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: هدف از واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی این است که بنگاه‌های اقتصادی به شرایط مطلوب سودآمد برسند، نه اینکه پس از فروش، تعطیل شوند.

سیدعلی ادیانی‌راد، نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه در مجلس در گفتگو با ایسنا، گفت: فلسفه‌ی وجودی اصل 44 قانون اساسی جذب سرمایه‌ها و مدیریت‌های بخش خصوصی است، نه این‌که واگذاری اموال عمومی به بخش خصوصی برای رها کردن و تغییر کاربری آن به بهانه‌های مختلف صورت بگیرد.

وی افزود: در حال حاضر هیچ نهاد نظارتی وجود ندارد که پاسخگو باشد، پس از واگذاری‌ها چه اتفاقی می‌افتد و آیا اهداف واگذاری‌ها در چارچوب قانون تحقق پیدا کرده است یا خیر.

وی با اشاره به نحوه واگذاری شرکت‌های بزرگ نفتی، گازی و صنعت اظهار کرد:‌ بر اساس اصل 44 قانون اساسی دولت مکلف است تصدی‌گری خود را کاهش دهد. مجموعه شرکت‌هایی که در یک مجرای به ظاهر قانونی به بخش خصوصی، داخلی یا خارجی واگذار شده است، با قیمتی کمتر از قیمت واقعی انجام شده است.

وی افزود: اشکالی که در بحث اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی وجود دارد این است که بخشی از این واگذاری‌ها در واقع وادادگی و رها کردن واحدها به بخش خصوصی است.

نماینده قائمشهر با بیان این‌که یکی از انحرافات در اجرای قانون، دور زدن قانون است گفت: بعضی از افراد زیرک و آشنا به قوانین، صورت مسئله را به صورت قانونی مطرح می‌کنند، در حالیکه به دنبال تضعیف قانون هستند.

وی ادامه داد: این افراد ممکن است در درون تشکیلات دولتی و تصمیم‌گیر باشند که پیوند نامبارکی را با افراد بیرون برای دستیابی به یک منفعت مشترک ایجاد کرده‌اند که نتیجه آن تضییع حقوق مردم و خسران اموال عمومی است.

ادیانی‌راد در خصوص علل ایجاد فرصت برای افراد قانون‌شکن بیان کرد: مثلث "ابهام‌ قانونی"، "عدم نظارت" و "سوء تدبیر" منجر به این می‌شود که افرادی از فقدان نظارت قوی و مدیریت صحیح سوء استفاده کنند و به انگیزه‌ها و خواسته‌های خود برسند.

وی خاطر نشان کرد: دولت باید با توجه به ابهامات قانونی و نقاط کوری که وجود دارد، لایحه‌ای به مجلس ابلاغ کند تا قانون تکمیل شود، همچنین در بخش اجرایی باید از مدیران با وجدان کار بالا و امانت‌دار استفاده شود.

ادیانی‌راد در پایان با بیان این‌که بزرگترین اهتمام نمایندگان مجلس، تشکیل کمیسیون ویژه اصل 44 قانون اساسی برای نظارت بر واگذاری‌ها بود، گفت:‌ امیدواریم اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در چارچوب سیاست‌های کل ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری صورت گیرد تا در سال‌های بعدی نیازی به تحقیق و تفحص در نحوه اجرایی شدن این سیاست‌ها از سوی مجلس نباشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet