هدر موبایل
1389/02/18 17:28:00
سرویس سیاسی

ملاقات بایدن با نمایندگان پارلمان اروپا

**جوزف بایدن، معاون باراک اوباما طی سفری به بروکسل در پارلمان اروپا حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، جوزف بایدن معاون باراک اوباما، ریاست‌جمهور آمریکا در سفرش به بروکسل و با حضور در پارلمان اروپا بر ضرورت اتخاذ تدابیر امنیتی برای جلوگیری از گسترش تروریسم تأکید کرد.

بایدن، ‌روز پنجشنبه در میان نمایندگان پارلمان اروپا، اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا برای امنیت شهروندانش اهمیت و اولویت زیادی قائل است.

گفته می‌شود سفر بایدن که اولین سفر یک مقام بلندپایه آمریکایی به پارلمان اروپا پس از 25 سال است با هدف مبارزه با تروریسم صورت گرفت.

از دیگر اهداف سفر بایدن به اروپا، رایزنی درخصوص دسترسی سیستم سوئیفت است که بارها مورد مخالفت مقامات اروپایی واقع شده است.

سوئیفت(SWIFT)  یا کد شناسائی بین­المللی بانکی، یک کد شناسائی برای بانک­ها و موسسات مالی و شعبه­های آنان است. این کد عملیات پیام­رسانی، حواله و دیگر ارتباطات بانکی را در میان کشورهای عضو اتوماتیک و آسان می­سازد.

آمریکا خواهان آن است که با استفاده از سیستم سوئیفت و دریافت کمک­های مالی از دولت­های اروپایی، اقداماتی را در راستای مبارزه با تروریسم صورت دهد.

پروژه مذکور این امکان را به بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا می‌دهد که به حساب­های بانکی شرکت سوئیفت که مرکز آن در بلژیک قرار دارد دسترسی داشته و به راحتی حساب­های موجود از جمله عنوان، شماره حساب، مبدأ و مقصد حساب بانکی بیش از 8 هزار موسسه و بانک­های فعال در بیش از 200 کشور را مشاهده کند.

مقامات آمریکایی برای پیشبرد اهداف خود، مبارزه با تروریسم را بهانه قرار داده‌اند، اما مقامات اروپایی بارها با آن مخالفت کردند.

به ادعای مقامات آمریکایی، هدف از سفر بایدن به اروپا، جلب نظر نمایندگان پارلمان و تلاش برای ایجاد همکاری بیشتر میان آمریکا و اروپا بود، اما پرواضح بود که بایدن برای گرفتن جواب مثبت برای تصویب طرح سوئیفت به اروپا رفته بود.

بایدن در مقابل نمایندگان پارلمان همچنین تصریح کرد: آمریکا نیازمند اروپا است و با همه احترامی که برای شما قائلم باید بگویم که شما نیز نیازمند ما هستید.

برخی بر این اعتقادند که عدم حضور باراک اوباما در نشست اتحادیه اروپا در ماه می سال قبل در اسپانیا نشان داد که اوباما بیش از همه به آسیا تمایل دارد تا اروپا.

از سوی دیگر رفتار اوباما در کنفرانس آب ‌و هوایی در کپنهاک که با نادیده گرفتن رهبران اروپا، ‌گرم صحبت با روسای جمهور هند و چین بود، به وضوح بیانگر این مسئله بود که برای ریاست‌جمهوری آمریکا، شرق از اهمیت بیشتری برخوردار است.

عدم حضور باراک اوباما در مراسم فروپاشی دیوار برلین نیز مهر نهایی را بر ادعاهای موجود زد، اما معاون وی در سخنرانی سی دقیقه‌ای خود، اینطور وانمود کرد که اوباما اهمیت زیادی برای اروپا قائل است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet