ایام محرم 1398
1389/02/18 17:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کواکبیان:

معتدل‌های اصولگرا و اصلاح طلب می‌توانند به وحدت برسند

**به اعتقاد یک عضو فراکسیون خط امام(ره) مجلس با طرد افراطیون، معتدل‌های دو جناح سیاسی کشور می‌توانند به همکاری و وحدت برسند.

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با ایسنا، آرایش سیاسی کنونی کشور پس از انتخابات به ویژه در سال جدید را با آرایش سیاسی قبل از انتخابات تا حدود زیادی متفاوت دانست و گفت: البته یک مشکل جدی هم‌چنان وجود دارد و آن این است که نشاط سیاسی و فعالیت‌های جدی کنشگران عرصه‌ی سیاست به دلایلی هنوز شکل نگرفته و هنوز برخی کدورت‌ها و دلخوری‌های ناشی از مباحث بعد از انتخابات باقی است.

نماینده‌ی مردم سمنان در خانه‌ی ملت با ابرازناخرسندی از آنچه ایجاد برخی محدودیت‌ها برای تعدادی از احزاب اصلاح‌طلب و توبیخ برخی مطبوعات و فیلترینگ برخی سایت‌ها می‌خواند، گفت: احکامی که دستگاه قضایی برای برخی فعالان سیاسی صادر کرد و برخی از آنها در دادگاه تجدیدنظرهم، چندان تفاوتی با دادگاه‌های بدوی نداشت، مجموعا از یکسو و از سوی دیگر به رسمیت شناختن دولتی که مشغول فعالیت است و همکاری با آن و پایان بخشیدن به حوادث بعد از انتخابات از سوی دیگر، مجموعه مسائلی است که به نظر می‌رسد باید زودتر زمینه‌ی حل شدن آن‌ها فراهم شود تا با حل این مباحث، کدورت‌ها برطرف گردد.

کواکبیان نکته‌ی اساسی را وجود این دلخوری‌ها بین فعالان سیاسی از دو سوی جریانات سیاسی عنوان و اظهار امیدواری کرد که این مشکلات زودتر حل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعتقاد به این‌که مجموعه دست‌اندرکاران دولتی باید فضا را به سمت تقویت احزاب و با نشاط‌ تر کردن جو موجود پیش ببرند، و از هر گونه اقدامی که شائبه‌ی محدودیت‌سازی برای احزاب و فعالان سیاسی دارد پرهیز کنند، گفت: در این صورت است که زمینه برای تفاهم بیشتر و وحدت دلسوزان نظام فراهم می‌شود.

رییس فراکسیون دانشگاهیان مجلس در این زمینه نسبت به فعالیت اصلاح‌طلبان در جریان اصولگرایان سه دیدگاه را متصور شد و ادامه داد: یک دیدگاه، دیدگاه افراطیون طرفدار دولت هستند که معتقدند دوره هرگونه اصلاحات و اصلاح‌طلبی به پایان رسیده است و لذا اینان نه تنها باید از عرصه‌ی فعالیت‌های مربوط به حکومت کنار گذاشته شوند بلکه از عرصه‌ی فعالیت‌های سیاسی هم باید محروم بمانند. البته این عده اصلاح‌طلبان را مستوجب عقوبت قضایی می‌دانند و معتقدند همه این افراد باید دادگاهی شوند.

کواکبیان با بیان این‌که این دیدگاه افراطی‌ هم در مجلس، هم در برخی مطبوعات و هم در بین برخی دولتمردان وجود دارند، ادامه داد: این افراد تصورشان این است مفهومی ندارد که دیگر کلمه‌ای از اصلاحات به میان آید اینها حتی از تعابیر رهبری معظم انقلاب که فرموده‌اند نیازمند اصلاحات اصولگرایانه و مبتنی بر ارزش‌ها هستیم غفلت می‌کنند و با تعافل، سخنان رهبری را هم در این زمینه نادیده می‌گیرند.

دبیرکل حزب مردم سالاری دیدگاه دوم را متعلق به برخی اصولگرایان سنتی‌ دانست و افزود: این دسته معتقدند که خوب است اصلاح‌طلبان در عرصه‌ی رقابت حضور داشته باشند اما هرگز نباید به آنها اجازه داد که به قدرت دسترسی پیدا کنند، هرچند که وجودشان برای گرم شدن فضا و رونق بخشیدن به انتخابات و رقابت‌ها خوب است، اما هر گونه دسترسی آنها به قدرت سیاسی سم مهلکی برای کشور است، لذا این جریان برای اصلاح‌طلبان محرومیت از عرصه‌ی سیاسی را تجویز می‌کنند.

این نماینده مجلس با اشاره به دیدگاه سوم که آن را متعلق به اصولگرایان منتقد دولت می‌خواند، اضافه کرد: این طیف معتقدند وجود اصلاح‌طلبان برای عرصه‌ی فعالیت‌های سیاسی مفید است و در صورت رقابت آزاد و عادلانه، دستیابی آنها به حکومت نه تنها ضررندارد بلکه مفید است، این افراد که درون مجلس نیز هستند رابطه‌ی خوبی با اصلاح‌طلبان معتدل دارند.

کواکبیان در بخش دیگری از این گفت‌گو دو دیدگاه را نیز در بین اصلاح‌طلبان متصور شد و افزود:‌ دیدگاهی در این جریان معتقد است از آنجا که ما هیچ امیدی به آینده برای فعالیت‌های بانشاط سیاسی نداریم باید از عرصه کناره‌گیری کرد و با سکوت خود روزگار بگذارنیم و لذا نه در محافل حاضر می‌شوند و نه در جایی بحث می‌کنند و نه در عرصه‌ای حاضرند قلم بزنند و یا گفت‌وگو و مصاحبه‌ای داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گفت‌وگو با ایسنا با یادآوری این‌که این دسته معتقدند اوضاع به کلی به سمت و سویی رفته که بهترین استراتژی، استراتژی صبر و انتظار است و باید دید اوضاع چطور پیش می‌رود، اظهار داشت: این افراد به همان اندازه به خطا می‌روند که افراطیون طرفدار دولت. معتقدم استراتژی صبر و انتظار آب را به آسیاب افراطیون طرفدار دولت ریختن است.

دبیرکل حزب مردم سالاری در بخش دیگری از این گفت‌گو دیدگاه دیگر اصلاح‌طلبان را دارای اشتراکات زیادی با دیدگاه سوم اصولگرایان دانست و گفت:‌ این عده نیز معتقدند در چارچوب قانون اساسی و فعالیت‌های قانونی می‌توانیم نشاط سیاسی مجددی را در عرصه رقابت‌های سیاسی بازآفرینی کنیم.

نماینده سمنان در مجلس با بیان این‌که این جریان هرگونه یاس و ناامیدی و کناره‌گیری و انزواطلبی یا تنزه‌طلبی یا خالی کردن عرصه را به ضرر مردم می‌دانند و معتقدند که قطعا کشور مربوط به همه آحاد ملت است و هیچکس نمی‌تواند مدعی حاکمیت جناح خاصی بر کشور باشد، افزود: بر اساس این طرز فکر باید از همه افکار و سلایق و جناح‌ها و احزاب دلسوز و معتقد به نظام برای پیشرفت و سازندگی و تحقق عدالت در جامعه استفاده کرد.

کواکبیان دیدگاه خود را از نزدیک به این دیدگاه دانست و افزود:‌ بر این باورم که ما در چارچوب قانون اساسی می‌توانیم ظرفیت‌های خوبی را برای خدمت به مردم داشته باشیم، ما کار دوستانی که از فعالیت سیاسی کناره‌گیری می‌کنند را به اندازه کار نیروهای افراطی دولت‌گرا نادرست می‌دانیم.

کواکبیان با اعتقاد به این‌که دیدگاه دوم اصلاح‌طلبان با دیدگاه سوم درون اصولگرا را می‌توان به هم نزدیک کرد، گفت:‌ ما معتقدیم باید با تشویق مردم به اصول مشترک، به نشاط دوباره و فعالیتی سازنده‌تر رسید.

کواکبیان گفت: ‌باید بپذیریم مردمی که با حضور حماسی و 40 میلیونی در 22 خرداد سال گذشته پای صندوق‌های رای آمدند از همه جناح‌های سیاسی و احزاب کشور انتظار دارند در جهت سازندگی هر چه بیشتر و مشارکت حداکثری با هم همکاری و وحدت بیشتری داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعتقاد به این‌که اگر دیدگاه دوم برخی اصولگرایان که انحصارا قدرت را برای خود می‌خواهند تعدیل شود آنها نیز می‌توانند به دسته سوم نزدیک شوند، در پایان افزود:‌ در مجموع می‌توانیم بگوییم دو دیدگاه افراطی یکی از ناحیه اصولگرایان و یکی از ناحیه‌ی اصلاح‌طلبان و دو دیدگاه معتدل از ناحیه اصولگرایان و اصلاح‌طلبان امروز در کشور وجود دارد که در صورت طرد افراطیون و منزوی کردن آنها و یا تعدیل آنها می‌توان زمینه‌های همکاری‌های مشترک بین دو دیدگاه معتدل اصلاح‌طلبی و اصولگرایی را فراهم کرد و نهایتا به همان اصلاحات مبنی بر اصول دسترسی پیدا کنیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet