هدر موبایل
1389/02/18 18:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

درها برای ورود هر کشور حتی آمریکا در موضوع تبادل سوخت باز است

**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ورود کشورهای ثالث به موضوع تبادل سوخت هسته‌ای ایران تاکید کرد که درها برای ورود هر کشور حتی آمریکا در موضوع تبادل سوخت باز است.

علاءالدین بروجردی در گفت و گو با ایرنا، درباره تبادل سوخت هسته‌ای بین ایران و کشورهای مورد مذاکره گفت: درها برای ورود هر کشوری که آماده باشد سوخت را در اختیار ایران قرار دهد، باز است.

بروجردی افزود: بنابراین تفاوتی نمی‌کند که برزیل، فرانسه یا روسیه تامین کننده سوخت ایران باشند. مهم این است که کار آماده سازی سوخت مورد نیاز صورت گیرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "درباره تبادل سوخت بارها جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که مکان تبادل، خاک ایران خواهد بود"، تصریح کرد: اگر آمریکا در اظهارات خود در این زمینه صادق است باید نسبت به این مسئله اقدام عملی انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه "ایران محدودیتی درباره کشورهای تامین کننده سوخت ندارد"، اظهار داشت: اگر آمریکا در موضوع تبادل سوخت جدی باشد، طبیعی است که می‌تواند وارد عرصه تبادل شود.

بروجردی خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها سازنده راکتور بودند و نسبت به تامین سوخت آن نیز متعهد هستند، اگر این کار را عملی کنند از نقض تعهدی که تاکنون داشتند خارج می‌شوند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تحویل سوخت مورد نیاز را "تضمین عینی مورد تاکید ایران" دانست و ادامه داد: ایران نمی‌تواند سوخت اورانیوم با غنای 5/3 درصد خود را تحویل دهد بدون آنکه مابه‌ازای آن را در قالب سوخت 20درصد تحویل بگیرد.

وی با بیان اینکه "تضمین‌های عینی مستلزم این است که با در نظر گرفتن شرایط اعتماد، وارد روند تبادل شویم" درباره چگونگی جلب اعتماد گفت: اعتماد اینگونه تامین می‌شود که باید سوخت 20 درصد را بیاورند و ما به ازای آن را بر اساس توافق دوجانبه تحویل بگیرند.

بروجردی با اشاره به اینکه "میزان و زمان تبادل موضوع‌های فنی هستند و توافق در این زمینه براحتی ممکن می‌شود"، تصریح کرد: مکان مهم‌ترین مسئله است و پیشنهاد ما به عنوان خواستی منطقی، خاک ایران است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران این نکته اهمیت دارد که با توجه به گره خوردن تولیدهای راکتور تهران با مسایل انسانی و جان بیش از 800 هزار انسان در سال، این راکتور بدون سوخت نماند.

وی خاطرنشان ساخت: طبق مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تقاضای خود را برای تامین سوخت مورد نیاز داد اما بعد از گذشت 6 ماه نتیجه‌ای حاصل نشد. به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران ناگزیر شد تولید را در داخل آغاز کند و این کار در حال حاضر نیز ادامه دارد.

روز شنبه رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه "در صورتی که اعتماد ایران تامین شود، مبادله سوخت انجام می‌شود"، گفت: بحث جدیدی درباره محل انجام این مبادله نداشته‌ایم و ایران را به عنوان محل انجام مبادله‌ سوخت مطرح کرده‌ایم، اما فرمول جدید بیشتر بر روی بحث مقدار و زمان مبادله متمرکز است.

وی تاکید کرد: درباره مقدار و زمان تبادل معتقدیم به تفاهم نزدیک شده‌ایم و به طور کلی اگر طرف مقابل ما انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد این مبادله را قابل عملیاتی شدن می‌دانیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet