حلول ماه ربیع الاول
1389/02/18 18:25:00
سرویس بین الملل
هدایتخواه در گفت و گو با خانه ملت تشریح کرد؛

جزئیات سفر نمایندگان به کشورهای عراق، لبنان، سوریه

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: هیات پارلمانی ایران با حضور در عتبات عالیات در عراق، سوریه و لبنان، مسائل و مشکلات زائران را بررسی و گزارشی را در این زمینه تهیه کرده است.

"ستار هدایتخواه" نماینده بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: هیات پارلمانی ایران مرکب از "جواد آرین منش" نماینده مشهد، "فاطمه رهبر" نماینده تهران، "شجاعی کیاسری" نماینده ساری و اینجانب که از کمیسیون فرهنگی می باشیم و جویجری نماینده اهواز از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت به مدت یک هفته در سفر به کشورهای مذکور مشکلات زائران را از نزدیک بررسی کردیم.

وی ادامه داد: در روز پنجشنبه نهم اردیبهشت که این سفر آغاز شده با حضور در استان ایلام با استاندار این استان جلسه داشتیم و مشکلات زائران در مرزها را از نزدیک بررسی کردیم همچنین با حضور در مرز زمینی مهران با زائران ایرانی که قصد ورود به کشور عراق را داشتند ملاقات کرده و در زائرسرا که زائران شبی را در آنجا می گذرانند نیز حضور یافتیم.

وی افزود: پس از ورود به عراق از مرز زمینی مهران با مسئولان عراقی جلسه ای برگزار کردیم و انتظارات خود را در زمینه نحوه تردد زائران ایرانی و تامین امنیت آنها را بیان داشتیم که طرف عراقی نیز انتظارات خود را بیان کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه هیات ایرانی سپس عازم نجف اشرف شد خاطرنشان کرد: در این شهر نیز جلسه ای با مدیران و روحانیون کاروان ها داشتیم و با زائران ایرانی در نجف گفت وگو کردیم همچنین جلسه ای با استاندار نجف برگزار کردیم که در این جلسه معاون وزیر گردشگری و رئیس بخش سیاحت دینی عراق حضور داشت که پس از بررسی مشکلات زائران طرف عراقی برای بهتر شدن وضعیت و رفع مشکلات قول مساعدت داد.

هدایتخواه افزود: هیات ایرانی سپس به کربلا سفر کرد و در آنجا نیز با مدیران و مسئولین شرکت های مسافرتی و شرکت های تامین امنیت زائران ایرانی که عمدتاً عراقی هستند جلسه داشتیم و از هتل های محل اقامت زائران در کربلا بازدید کردیم.

وی با بیان اینکه هیات ایرانی با استاندار کربلا جلسه داشت گفت: در این جلسه یکی از اعضای شورای شهر کربلا نیز حضور یافت و مشکلات زائران در کربلا نیز به دقت بررسی شد.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس تصریح کرد هیات ایرانی سپس در سامرا حضور یافت و مشکلات زائران در این شهر نیز مورد بررسی قرار گرفت.

هدایتخواه به سفر هیات ایرانی به بغداد اشاره کرد و گفت: در بغداد نیز با وزیر گردشگری و مشاور نخست وزیر عراق جلسه داشتیم که در این جلسه نیز مشکلات زائران مطرح شد و طرف عراقی علاوه بر قول پیگیری تاکید بر رفع این مشکلات را داشتند.

وی افزود: پس از بررسی مشکلات زائران در عراق به سوریه سفر کردیم که در این کشور نیز جلسه ای با سفیر ایران در دمشق داشتیم و از محل اقامت زائران در سوریه و نیز مراکز بهداشتی و درمانی بازدید کردیم همچنین جلسه ای با مدیران و روحانیون کاروان ها داشتیم.

نماینده بویراحمد در مجلس گفت پس از سوریه سفری کوتاه به لبنان داشتیم و در آنجا نیز با مسئولین سفارت ایران جلسه ای برگزار کردیم و مشکلات زائرانی که پس از حضور در سوریه عازم لبنان می شوند نیز بررسی شد.

هدایتخواه گفت: هیات ایرانی از لبنان به سوریه برگشت و سپس به تهران بازگشت و گزارشی را از این سفر یک هفته ای تهیه کرد که در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح خواهد شد و در صورت تصویب در صحن مجلس قرائت خواهد شد.

وی گفت: عمده این مشکلات در چهار محور دسته بندی شد که مشکلات زائران در مرز و ورود به عراق، مشکلات بین راهی و نحوه امنیت در بین راه، مشکلات اقامتی زائران و مشکلات ایاب و ذهاب در عتبات عالیات از این دسته از مشکلات می باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: نتیجه این سفر تشکیل یک کیمته سه جانبه متشکل از نماینده وزارت گردشگری عراق، نماینده سازمان حج و مشاور نخست وزیر عراق برای پیگیری قراردادهای بین 2 کشور و بررسی مشکلات است که سازمان حج پیگیر تشکیل این کمیته می باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet