هدر موبایل
1389/02/18 18:51:00
سرویس بین الملل
سنایی در واکنش به ادعای دبیرکل پارلمان امارات:

تعلق جزایر خلیج فارس به ایران تردید ناپذیر است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تعلق سه جزیره در خلیج فارس جمهوری اسلامی به ایران را تردید ناپذیر دانست و به مقامات اماراتی توصیه کرد که در شرایط فعلی به جای دامن زدن به اختلافات واهی به فکر راهکارهای عملی برای همکاری با کشورهای اسلامی باشند.

مهدی سنایی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در واکنش به ادعای دبیرکل پارلمان امارات درباره جزایر سه گانه ایرانی که مدعی شده بود موضوع این جزایر را در جلسه بعدی پارلمان های شورای همکاری خلیج فارس مطرح خواهد کرد که ایران راه حل های دوستانه از سوی این کشور را برای حل مسئله جزایر سه گانه قبول نمی کند، گفت: طبیعی است که هیچ کشوری در مورد بخشی از سرزمین خود به گفتگو نمی نشیند و تعلق سه جزیره تنب کوچک،تنب بزرگ و ابوموسی به ایران تردید ناپذیر است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی به دبیرکل پارلمان امارات توصیه کرد: خوب است به این فکر کند که چه موضوعی باعث می شود که این کشور طی این سال ها و ماه های اخیر به این موضوع بیشتر دامن می زند.

سنایی با اعلام این که موضوع جزایر سه گانه ایرانی بارها در گردهمایی سران و وزرای شورای همکاری خلیج فارس مطرح شده است، خاطر نشان کرد: برگزاری این جلسات در صورت مسئله هیچ تغییری ایجاد نمی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: این مسئله بیشتر از طرف قدرت های بیگانه دامن زده می شود.

سنایی با اعلام اینکه موضوع جزایر سه گانه ایرانی بارها در گردهمایی سران و وزرای شورای همکاری خلیج فارس مطرح شده است، خاطر نشان کرد: برگزاری این جلسات در صورت مسئله هیچ تغییری ایجاد نمی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس یادآور شد: این مسئله بیشتر از طرف قدرت های بیگانه دامن زده می شود.

سنایی با اعلام اینکه شواهد تاریخی نشان دهنده تعلق قطعی این سه جزیره به جمهوری اسلامی ایران دارد، افزود: جمهوری اسلامی و ملت ایران در این 30 سال نشان دادند که در دفاع از تمامیت سرزمینی خود هیچ تردیدی نکرده و با قاطعیت چه با کشورهای منطقه و چه با بیگانگان برخورد می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و مجلس در ادامه به مقامات اماراتی توصیه کرد: در شرایط فعلی بهتر است به جای دامن زدن به اختلافات واهی به فکر راهکارهای عملی برای همکاری کشورهای اسلامی باشند.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران بارها تمایل خود را به همکاری بین تهران با کشورهای منطقه نشان داده است، افزود: این موضوع در دو سطح منطقه ای و بین المللی حائز اهمیت است.

سنایی گفت: همکاری بین کشورهای منطقه هم نسبت به تامین امنیت پایدار منطقه کمک می کند و هم اینکه اجازه ورود بیگانگان و اجانب را نداده و از دخالت کشورهای بیگانه در منطقه ممانعت به عمل می آورد.

رییس فراکسیون اقتدار ملی مجلس شورای اسلامی همچنین با یادآوری اینکه همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و امارات برای هر دو کشور حائز اهمیت تلقی می شود، افزود: نباید طرف اماراتی با طرح مباحث و تکرار ادعاهایی بی جا در این همکاری ها خلل ایجاد کند؛ همکاری که برای هر دو کشور منطقه منافعی دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با بیان اینکه باید از طرف نهادها و مراکز ذیربط جمهوری اسلامی ایران به دوشکل به ادعاهای واهی امارات پاسخ داده شود، خاطر نشان کرد: ابتدا باید با رایزنی های منطقه ای تلاش شود تا این ادعاهای واهی تکرار نشود و دوم اینکه مراکز اقتصادی و صنعتی حضور عملی گسترده در این سه جزیره داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet