هدر اصلی
1386/10/16 14:35:00
سرویس سیاسی
در همایش بین المللی جهانی شدن، خصوصی سازی و عدالت اجتماعی عنوان شد

رئیس مجلس: هوشمندی بالایی لازم است که فرصت جهانی شدن به تهدید تبدیل نشود

رئیس مجلس اظهار داشت: هوشمندی بالایی لازم است تا فرصت جهانی شدن به تهدید تبدیل نشود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، "غلامعلی حدادعادل" رئیس مجلس شورای اسلامی که یکشنبه در همایش بین المللی "جهانی شدن، خصوصی سازی و عوالت اجتماعی" سخن می گفت، اظهار داشت: از حسن اتفاق، جهانی شدن با یک تحول اقتصادی در ایران مواجه شده که همانا تفسیر مقام معظم رهبری از اصل 44 و سیاست های کلی این اصل می باشد که روز به روز به اجرا نزدیک تر می شود.

وی افزود: طی یک سال گذشته، مجلس برای تصویب این لایحه تلاش زیادی انجام داد که در سایه تفسیر اصل 44 قانون اساسی و در پرتو جهانی شدن این تفسیر می تواند رنگ خاصی به خودش بگیرد.

حدادعادل تصریح کرد: خصوصی سازی یک دستور کار فوری و جدی است، عدالت اجتماعی و اقتصادی برای انقلاب و نظام ما یک آرمان است.

وی افزود: چه بخواهیم و چه نخواهیم جهانی شدن یکی از خصوصیات روزگار ماست؛ اگر قرن 21 را با قرن بیستم مقایسه کنیم می بینیم در قرن گذشته بحث تحکیم دولت ها و تثبیت مرزهای سیاسی، اقتصادی بحث روز بود اما امروز موضوع یکپارچگی مساله روز است و اینکه چگونه تلاش شود تا مرزهای اقتصادی و سیاسی برداشته شود.

رئیس مجلس گفت: در باب جهانی شدن در دنیای امروز دو حرکت به ظاهر متضاد دیده می شود: یکی اصرار بر حفظ هویت ملی و دیگری تلاش برای رسیدن به جهانی شدن.

وی افزود: بحران هایی که در بالکان مشاهده کردیم نمونه ای است بر اصرار بر حفظ هویت ملی؛ این حرکت وقتی با جهانی شدن مقایسه شود می بینیم جمع بین این دو دشوار است.

حدادعادل خاطرنشان کرد: سوال اینست که آینده جهان از باب جهانی شدن چگونه خواهد بود؟ آیا حرکت های ملی گرایانه غلبه پیدا خواهد کرد یا اینکه این دو رویکرد با هم آشتی می کنند.

وی افزود: مساله دیگر اینست که آیا جهانی شدن به بهبود وضع بشر کمک خواهد کرد یا خیر؟

حدادعادل اظهار داشت: پاسخ ما به این سوال اینست که تا وقتی که انسان در درون خود با اخلاق، صلح و عدالت پیوند نخورد، جهانی شدن کمکی به بهبود وضع جهان نمی کند. اگر عدالت در جان انسان ها ریشه نداشته باشد جهانی شدن هیچ کمکی به بشر نخواهد کرد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: جهانی شدن وقتی به عنوان یک ابزار در اختیار ستمگر قرار گیرد، وسیله ای برای تحکیم ستم می شود.

وی افزود: از جمله مسایل دیگری که در بحث جهانی شدن مطرح است اینکه آیا جهانی شدن تهدید برای محیط زیست محسوب نمی شود.

حدادعادل گفت: با سابقه ای که بشر برای مصرف گرایی به راه انداخته است سوال اینست که آیا با این شیوه بشر اجازه می دهد جهانی باقی بماند یا خیر؟

وی افزود: پیش از بحث جهانی شدن، خود جهان مهم است. در پیان کیوتو کشورهای جهان متعهد شدند که از بکارگیری سلاح های کشتار جمعی بپرهیزند با این شرایط می بینیم که آمریکا از پذیرش این پیمان سرباز می زند.

حدادعادل گفت: بارزترین وجه جهانی شدن مساله اقتصادی آن است و در این ارتباط برای کشورهایی مانند ایران این بحث مطرح است که جهانی شدن یک فرصت است یا تهدید؟

وی ابراز امیدواری کرد: تا با استفاده از هوشمندی جهانی شدن به یک فرصت برای ایران تبدیل شود.

رئیس مجلس با اشاره به اقدامات خوبی که برای خصوصی سازی در کشور انجام شده است از جمله تفسیر اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت: اگر می خواهیم با اقتصاد جهانی در تعامل باشیم ابتدا باید رابطه بین خصوصی سازی و عدالت اجتماعی تعیین شود.

وی افزود: این یک اقدام شجاعانه است که امروز می توانیم خصوصی سازی را در کنار عدالت اجتماعی قرار دهیم چرا که 30 سال قبل کسی جرات نداشت این دو را در کنار هم قرار دهد.

حدادعادل خاطرنشان کرد: ما در جستجوی راه و شیوه ای از خصوصی سازی هستیم که به عدالت اجتماعی منجر شود.

وی افزود: باب خصوصی سازی یک مقاومت دیگر هم وجود دارد که آن مقاومتی است که سیستم دیوانسالاری و کارمندان دولت در برابر خصوصی سازی از خود نشان می دهند. برای بسیاری از مدیران و کارمندان دولتی واگذاری امکانات دولتی به بخش خصوصی کار دشواری است.

وی با اشاره به رویکرد اقتصاد دولتی اظهار داشت: علی رغم دفاعی که از این رویکرد می شود باید گفت که اقتصاد دولتی به شدت از فقدان عدالت رنج می برد چرا که اقتصاد دولتی همیشه گرفتار رانت خواری است.

حدادعادل تصریح کرد: برای تغییر این ذهنیت باید کار فرهنگی در کشور انجام شود به نحوی که افراد به سمت کارآفرینی و سرمایه گذاری تمایل پیدا کنند.

وی افزود: دولت زیرساخت های خوبی را برای خصوصی سازی فراهم کرده بخش خصوصی هم با قبول خطرات احتمالی در این مسیر باید مسئولیت کار خودش را به عهده بگیرد و در جهت رشد و شکوفایی اقتصاد قدم بردارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet