ایام محرم 1398
1389/02/19 10:14:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده مردم چابهار و نیک‌شهر و کنارک:

چابهار، پیشانی توسعه کشور است

**نماینده مردم چابهار و کنارک حوزه انتخابیه‌اش را دریایی از مشکلات می‌داند و درخصوص اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌گوید: در این خصوص به برنامه‌ریزی دقیق‌تری احتیاج داریم که به اصطلاح حق به حق‌دار برسد.

یعقوب جدگال یکی از نمایندگان مجلس در دوره هشتم است. وی 41 سال دارد و با رأی مردم چابهار، نیک‌شهر و کنارک به مجلس آمده است. این نماینده در کارشناسی آموزش ابتدایی تحصیل کرده است. علاوه بر نمایندگی، در کمیسیون‌های اصل نود و شوراها عضویت دارد.

جدگال یکی از 8 نماینده استانی است که 4/11 از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است و از پهناورترین استان‌های کشورمان محسوب می‌شود. مشکلات مرزی آموزشی، بهداشت و راه، تقریباً دغدغه اغلب این نمایندگان است و شاید به همین دلیل از بودجه تخصیص داده شده در سال گذشته گلایه‌مندند و انتظار توجه بیشتری در این زمینه دارند. همچنین چندی از این نمایندگان معتقدند استان سیستان و بلوچستان در برخی زمینه‌ها به جای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی سرمایه‌گذاری دولت را می‌طلبد.

جدگال به زبان اردو مسلط است و برای اولین‌بار است که صاحب کرسی نمایندگی در مجلس شده است. گفت‌وگوی نشریه مندیل را با این نماینده بخوانید.

استان سیستان و بلوچستان چه سهمی از بودجه امسال دارد؟

بعضی از کارهای انجام نشده از سال گذشته داریم. بودجه سال گذشته استان ما کافی نبود. مصوبات صفحه دوم دولت انجام نشده است. ما برای انجام آنها نیاز به بودجه داریم. سیستان و بلوچستان استان پهناوری است. دولتمردان هرچقدر بودجه داده‌اند باز هم با کمبود بودجه روبه‌رو هستیم.

در چه بخش‌هایی نیاز به بودجه بیشتری دارید؟

در کارهای زیربنایی از قبیل مهار آب‌های، روان، سدسازی، کشاورزی، مسکن و اشتغال، در استان ما به خدمات‌دهی بیشتری نیازمند است. ما در راه‌های ارتباطی هم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنیم. راه‌های داخلی استان و بسیاری از راه‌های ارتباطی با استان‌های دیگر نیاز به توجه دارند.

به کمبود آب و مهار آب هم اشاره کردید.

استان سیستان و بلوچستان مشکلات فراوانی در زمینه آب دارد. به خصوص در حوزه انتخابیه من، در شهرستان چابهار و کنارک مردم از کمبود آب در رنجند. بیشتر انتظار داریم آب سدهای پیشین و زیروان برای شهرستان‌های چابهار و کنارک برنامه‌ریزی شود تا مردم از کمبود آب نجات پیدا کنند.

آیا قانون هدفمند کردن یارانه‌ بخشی از مشکلات شما را حل خواهد کرد؟

کنترل و نظارت شرط اساسی برای مردم است که باید فرهنگ‌سازی شود. مردم باید آمادگی بیشتری داشته باشند. هنوز آمادگی برای این برنامه در مردم به وجود نیامده است. در این خصوص ما به برنامه‌ریزی دقیق‌تری احتیاج داریم که در اصطلاح «حق به حق‌دار» برسد.

اگر آمادگی ایجاد نشود و در زیرساخت‌ها برنامه‌ریزی نشود مردم همچنان قدرت خرید نخواهند داشت. مبلغ نقدی هم به نظر ناچیز می‌رسد. اینجا باید مسیری انتخاب کنند که مردم احساس خلأ نکنند. باید بتوانند از سود یارانه‌ها زندگیشان را بچرخانند. در استان ما مردم کم‌درآمد هستند و شغل ندارند.

چه مشکلات عمده‌ای در حوزه انتخابیه‌تان وجود دارد؟

اینجا مشکلات مثل دریا موج می‌زند. از نظر اشتغال و بهداشت، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. همین‌طور در زمینه آموزشی، امکانات و ارتباطات و راه‌ها در حوزه انتخابیه من بغرنج است.

راه‌های روستایی، داخلی یا مرزی؟

ارتباط بعضی از روستاها با شهر هنوز دشوار است. در حوزه من تقریباً 100 روستا هست که هنوز راه شوسه ندارند. ارتباطات بین این روستاها هنوز از طریق راه‌ مالرو انجام می‌شود.

برای این مشکل در سال گذشته کاری هم انجام شد؟

در قسمت راه در سال 88 هزینه شد و ما ‌توانستیم بعضی از روستاها را از این مشکل نجات دهیم. برای سال 89 هم فعلاً برنامه‌ریزی خوبی شده است. امیدواریم اجرا شود و مردم این حوزه از این مشکل حیاتی نجات پیدا کنند.

بودجه امسال چقدر است؟

برای راه‌آهن 80میلیارد تومان تصویب شده است، چابهار، زاهدان و میلک؛ البته برنامه راه‌آهن چابهار و فهرج را هم در برنامه داریم. امیدوارم که مسئولان محترم به این مسئله توجه داشته باشند.

درباره نقاط قوت در حوزه انتخابیه‌تان چه سوغات‌هایی دارید؟

چابهار پتانسیل‌های بسیاری دارد. بکر و جدید است. بعضی معتقدند چابهار پیشانی توسعه کشور است. کنار آب‌های آزاد قرار گرفته است و می‌تواند با دنیا در ارتباط باشد. درخصوص تجارت جهانی و اقتصاد، قابل توجه است. می‌تواند سپری برای واردات باشد. حتی قادر است کشورهای همسایه را تحت‌پوشش قرار دهد. منطقه آزاد چابهار، هدیه‌ای برای چابهار است. من امیدوارم در خدمات‌دهی این شهر دریغ ورزیده نشود.

حوزه شما در زمینه کشاورزی...

بله. اینجا درخصوص کشاورزی منطقه‌ای بسیار مفید و مثبت است.

منطقه «باهو» بسیار وسیع و مستعد برای کشاورزی است. روزانه تقریباً 200 کامیون هندوانه بار دارد. منطقه زرآباد شهرستان کنارک هم وسیع و مستعد برای کشاورزی است. امرارمعاش مردم این منطقه از کشاورزی است. بخشی آبی و بخشی هم به صورت دیمی است.

بخش‌های دیگر از  قبیل بخش مرکزی شهرستان چابهار و بخش پلان در منطقه اورکی چابهار چاه‌هایی برای کشاورزی احداث شده است که البته در این منطقه نیاز به سیلو و سردخانه داریم که مردم بتوانند در مواقع اضطراری محصولاتشان را انبار کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet