ایام محرم 1398
1389/02/19 10:59:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
علاءالدین بروجردی:

مبادله سوخت در خاک ایران انجام می‌شود

**علاءالدین بروجردی خاطرنشان کرد:«مهم تامین سوخت راکتور تهران است، ‌محل مبادله در خاک ایران و چگونگی تبادل سوخت از مسایل اجرایی و ثانوی است.»

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که سخنگوی وزارت خارجه برزیل اعلام کرده است، برزیل هیچ پیشنهادی در بحث تبادل سوخت ندارد، اظهار کرد:«در ، برای ورود هر کشوری جهت تامین سوخت رآکتور تهران، حتی آمریکا، باز است. هر کشوری که آمادگی عملی خود را برای تامین سوخت 20 درصدی بدون پیش‌شرط اعلام کند، می‌تواند به بحث مبادله سوخت با ایران وارد شود.»

وی گفت:« ایران در حال تولید سوخت 20 درصدی برای رآکتور تهران است و با توجه به اهمیت تامین این سوخت برای مصارف پزشکی و درمانی، تولید و مذاکرات برای تامین سوخت را همزمان دنبال می‌کنیم که از اهمیت بالایی برخوردار است.»

بروجردی در پاسخ به این پرسش که آمادگی برزیل و ترکیه برای ورود به بحث تبادل سوخت رآکتور تهران مربوط به محل مبادله سوخت در کشور ثالث است یا به تبدیل سوخت 5/3 درصد ایران به 20 درصد توسط کشوری دیگر مربوط می‌شود، گفت:« آنچه مهم است، تامین سوخت است. محل مبادله در خاک ایران و چگونگی تبادل سوخت از مسایل اجرایی و ثانوی است. هر کشوری که توانمندی غنی‌سازی تا 20 درصد را داشته باشد، می‌تواند در این بحث وارد شود.»

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در پاسخ به این پرسش که برخی مقامات آمریکا ورود برزیل و ترکیه به مذاکرات تبادل سوخت را بازی ایران با زمان دانسته‌اند، تاکید کرد:« این حرف بی‌خودی است، اگر آمریکا معتقد است ایران در حال خرید زمان است، می‌تواند خودش پیش‌قدم شود و سوخت رآکتور تهران را تامین کند.»

به گزارش ایسنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور کشورمان در جریان سفرش به نیویورک در گفت‌گو با هوگو چاوز از موافقت اصولی خود با پیشنهاد رییس‌جمهور برزیل درباره تبادل سوخت خبر داد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در این‌باره اعلام کرد: پیشنهاد رییس‌جمهور برزیل در خصوص مبادله سوخت هسته‌یی، محور اصلی مکالمه تلفنی محمود احمدی نژاد با هوگوچاوز بود که رییس‌جمهوری اسلامی ایران موافقت اصولی خود را با این پیشنهاد اعلام کرد.

احمدی‌نژاد بر اهمیت ادامه گفت‌وگوها در خصوص مسایل فنی این پیشنهاد در تهران تاکید کرد.

هم‌چنین منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص تبادل سوخت با وزرای خارجه ترکیه و برزیل در جریان سفرش به نیویورک برای شرکت در کنفرانس بازنگری در ان پی تی 2010 بحث و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین سفیر ترکیه در واشنگتن گفت: در حل مساله هسته‌یی ایران از راه‌های دیپلماتیک، هیچ کشوری با دیگری در رقابت به سر نمی‌برد.

خبرگزاری سی.ان‌.ان ترک به نقل از نامیک تان ـ سفیر ترکیه در واشنگتن ـ در یک کنفرانس مطبوعاتی گزارش داد: احمد داوود اوغلو ـ وزیر امورخارجه ترکیه ـ در ترافیک دیپلماتیک به سر می‌برد که موضوع هسته‌یی ایران یکی از اساسی‌ترین مسایل در این ترافیک است.

تان با بیان این که ترکیه برای حل مساله هسته‌یی ایران از راه‌های دیپلماتیک تلاش می‌کند، اظهار کرد: حل مساله هسته‌یی ایران نیاز به زمان دارد و به گونه‌ای نیست که امروز یا فردا حل شود، اما در همین برهه زمانی با اقدامات خود تلاش می‌کنیم این مساله را پیش بریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره میانجی‌گری برزیل اضافه کرد: از طرف ترکیه، رقابتی درباره حل مساله هسته‌یی ایران با برزیل وجود ندارد و با هیچ کشوری رقابت نمی‌کنیم و هیچ یک از اقدامات ترکیه درباره مساله هسته‌یی ایران برای تقویت پرستیژ خود در منطقه نیست. اگر هر کشوری در جهت حل مساله هسته‌یی ایران اقدامی انجام دهد، ترکیه نیز در کنار آن کشور قرار می‌گیرد، از سوی دیگر ترکیه و برزیل در این‌باره همکاری می‌کنند و دیدگاه خود را در این‌باره با کشورهای مرتبط درگیر کرده‌ایم.

وی ادامه داد: احمد داوود اوغلو درباره مساله هسته‌یی ایران به طور مداوم در حال تماس با وزیر امور خارجه آمریکا است.

سفیر ترکیه در واشنگتن درباره اعمال هرگونه فشار از سوی کشورهای غربی به‌خصوص آمریکا بر ترکیه درباره مساله هسته‌یی ایران گفت: اگر گفته می‌شود که مواضع ترکیه نشان از فشار دارد، بسیار اشتباه است. ترکیه هیچ‌گونه فشاری را قبول نمی‌کند. در واقع یک همکاری بین‌المللی دیپلماسی در حال اجراست. درباره مساله هسته‌یی ایران، ‌ترکیه کشور مهمی است به همین دلیل با ادامه دیدارهای دیپلماتیک خود،‌ به دنبال دستیابی به نتایج مطلوب هستیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet