ایام محرم 1398
1389/02/19 11:08:00
سرویس کمیسیون ها
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

بودجه سه‌درصدی برای تحقیق اگر جذب شود، زیاد هم هست

**برنامه پنجم توسعه با کش و قوس‌های فراوان بالاخره در حال نزدیک شدن به روزهایی است که باید در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد. نمایندگانی که هفته گذشته را در حوزه انتخابیه خود به سر بردند و با مشکلات و مسائل آن درگیر بودند هم‌اکنون باید در فکر تصویب و یا عدم تصویب مواد و تبصره‌های لایحه پنجم توسعه باشند، لایحه‌ای که ظرفیت‌ها و توان‌های کشور را تا پنج سال آینده به کار می‌گیرد و از طرف دیگر باید درصدد رفع نقاط ضعف و کاستی‌ها نیز برآید.

محمدرضا شعبانی نماینده شهر کرمانشاه در مجلس در گفت‌وگو با نشریه باختر، از افزایش 35درصدی بودجه عمرانی خبر داد و با اشاره به این نکته یادآور شد که دولت امسال بودجه خوبی برای استان کرمانشاه پیشنهاد داده است و قرار است به استان‌های محروم‌تر و منزوی‌تر توجه بیشتر شود.

گفتنی است، برنامه پنجم توسعه قرار بود سال گذشته توسط دولت به مجلس ارائه شود که البته این امر محقق نشد و خود این مسئله که این تأخیر در ارائه برنامه پنجم به مجلس چگونه باید جبران شود نیز خود درخور توجه است.

در آستانه بررسی برنامه پنجم توسعه توسط مجلس هستیم. نگاهی به گذشته داشته باشیم. برنامه‌های اول تا چهارم توسعه تا چه حد نگاه منطقه‌ای داشته‌اند و انتظار شما برای استان کرمانشاه از برنامه پنجم چیست؟

برنامه‌های توسعه اصولاً در رابطه با کل کشور تدوین می‌شوند. یعنی هم به صورت کلان و هم به صورت استانی و علاوه بر این شامل حال کل کشور می‌شود اما ما منتظر هستیم تا انشاء‌الله این برنامه به دست نمایندگان مجلس برسد و در مجلس طرح شود تا ببینیم که طرح‌ها و تبصره‌ها و مواد آن چیست تا بتوانیم در این رابطه تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم. استان کرمانشاه هشت سال درگیر جنگ بوده و بودجه‌هایی که در آن زمان برای زیرساخت‌ها، مسائل عمرانی و کلان استانی در نظر گرفته می‌شد عملاً به جاهای دیگر سرازیر شد، بنابراین ما عملاً دوبرابر یعنی 16 سال عقب‌افتادگی داریم اما استان کرمانشاه ظرفیت‌هایی دارد که می‌طلبد بیشتر مورد توجه باشد.

چه عواملی بر میزبان تحقق مواد مطروحه در برنامه پنجم توسعه مؤثر است و آیا بودجه کافی در این زمینه به کرمانشاه اختصاص پیدا کرده است؟

بله، هماهنگی‌ای که مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با دولت و مجلس داشتند منجر به تصویب این شد که بودجه مناسبی برای استان کرمانشاه در نظر گرفته شود و خدا را شکر ما بودجه کافی برای کل استان گرفتیم. بودجه امسال بسیار خوب است و باید یادآور شوم که نظر نظام و دولت توجه بیشتر به محرومین است که قطعاً استان کرمانشاه نیز در این دسته قرار می‌گیرد. دولت امسال بودجه خوبی پیشنهاد داد و مجلس نیز آن را تصویب کرد و در بودجه امسال دولت به استان‌های محروم‌تر و مرزی‌تر توجه بیشتری داشت و به عنوان مثال می‌توانم از افزایش33 تا 35درصدی بودجه عمرانی یاد کنم که تأثیرش را در کل کشور و به خصوص در مناطق محروم داشت.

با توجه به اینکه شما عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هستید در حوزه آموزش و تحقیقات چه انتظاراتی را از برنامه پنجم برای استان کرمانشاه دارید و آیا فکر می‌کنید تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای با برنامه‌های گذشته داشته باشند؟

سؤال شما را با یک مثال جواب می‌دهم. دانشگاه رازی که یکی از دانشگاه‌های موجود در استان است تقاضای یک‌میلیارد اضافه بودجه داشت. ما در کمیسیون تلفیق این بودجه اضافی را علاوه بر بودجه‌ای که این دانشگاه دریافت کرده بود تصویب کردیم و به آن اختصاص دادیم. آموزش و پرورش دیون خود را تا شب عید گذشته پرداخت کرده و مختصری که مانده است را امسال پرداخت می‌کند و باید بگویم که توجه ویژه‌ای به آموزش و پرورش، آموزش عالی و مراکز علمی و پژوهشی در این بودجه شده است.

ایران از نظر علم و فناوری در جایگاه دوم منطقه است. چشم‌انداز برنامه پنجم دستیابی به رتبه اول در منطقه در این زمینه است. شما به عنوان عضو کمیسیون ‌آموزش و تحقیقات تا چه حد رسیدن به اهداف این برنامه را عملی می‌دانید؟

با شرایط موجود، با توجه به اینکه هم مسائل فرهنگی و هم تأمین اعتبار در برنامه پنجم مورد توجه قرار گرفته است. به نظرم می‌رسد با دلسوزی و پیگیری که از همان ابتدا داشتیم قطعاً این امر محقق می‌شود و ما می‌توانیم حرف اول را در منطقه بزنیم. من پیش‌بینی مثبتی در این زمینه دارم و در همین رابطه نیز هر هفته جلساتی را با نمایندگان مراکز علمی و پژوهشی کشور، آموزش و پرورش و آموزش عالی داریم.

در رابطه با سهم تحقیق و پژوهش قرار است که هر ساله 5/0درصد به بودجه آن اضافه شود و این میزان تا پایان برنامه پنجم به 3درصد برسد. آیا از نظر شما این میزان بودجه برای این بخش کافی است؟

در کمیسیون آموزش و تحقیقات بندهای زیادی از این ماده تصویب شده است. همین 3درصد اگر عملی شود بسیار عالی است چون در خیلی‌جاها با بودجه‌های 2درصدی یا 5/0درصدی تصویب کردیم اما متأسفانه جذب نشده است. به نظر من اگر این میزبان بودجه به این بخش تخصیص پیدا کند شاید زیاد هم باشد اما متأسفانه خیلی جاها این بودجه‌ها جذب نمی‌شود.

وضعیت آموزش عالی در استان کرمانشاه را هم‌اکنون چگونه می‌بینید؟

با توجه به اینکه دولت در این برنامه وعده حمایت از دانشجویان و دانش‌آموزان متقاضی ورود به دانشگاه را داده است فکر می‌کنید آیا به این مرحله برسیم که جوانان کرمانشاهی بدون داشتن دغدغه مسائل مالی امکان ورود به دانشگاه را داشته باشند؟

اگر اطلاع داشته باشید سال گذشته کمیسیون آموزش و تحقیقات را به استان کرمانشاه آوردیم که این موضوع  باعث این شد استان پیشرفت‌هایی داشته باشد و به طور کل این مسئله به نفع استان و مراکز دانشگاهی آن شد. البته همان‌طور که می‌دانید کنکور قرار است تا سال 92 به طور کل از سیستم آموزش ما حذف شود و کسانی که طالب علم هستند به راحتی می‌توانند جذب دانشگاه شوند. البته ما دانشگاه‌های مختلفی داریم همانند دانشگاه آزاد که متقاضیان آن  باید هزینه‌های تحصیل خود را بپردازند یا دانشگاه دولتی که دولت هزینه‌های تحصیل را متقبل می‌شود اما مهم آن است که فرد چقدر می‌خواهد در این زمینه هزینه کند. البته نظام در این رابطه حامی متقاضیان ورود به دانشگاه است و بودجه کلانی را برای هزینه‌های دانشگاهی و تأسیس مراکز دانشگاهی در نظر گرفته است و متقاضیان علم و دانش خیالشان از این بابت راحت باشد که دولت واقعاً حامی کسانی است که می‌خواهند به تحصیل علم بپردازند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet