هدر موبایل
1389/02/19 11:18:00
سرویس کمیسیون ها
نمایندگان خراسان‌جنوبی از طلای سرخ می‌گویند

زعفران می‌تواند 2میلیون گردشگر جذب کند

**نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی معتقد است به کمک تبلیغات و پوشش خبری مناسب و به موقع می‌توان جشن زعفران و زرشک را مانند مراسم گلاب‌گیری در کاشان برگزار کرد اما مسئله تبلیغات و پوشش خبری تنها قسمتی از برگزاری چنین مراسم بزرگی است.

به گزارش روزنامه خراسان جنوبی، مهمترین مسئله برای برگزاری جشنی مانند جشن گلابگیری در کاشان که میزبان گردشگران زیادی در اردیبهشت ماه است، برنامه‌ریزی برای جذب گردشگر و در مرحله بعد امکانات رفاهی و اسکان و حمل‌ونقل این گردشگران است. در کاشان برداشت گل محمدی همه ساله از اواسط اردیبهشت ‌آغاز و تا پایان خردادماه ادامه دارد و همه‌ساله افزون بر 2 میلیون گردشگر از مزارع گل محمدی و مراسم گل‌چینی و تولید عطر و گلاب دیدن می‌کنند. جذب 2 میلیون گردشگر آن هم در مدت یک‌ماه تجربه بسیار خوب و ارزشمندی است که می‌تواند الگوی بسیاری از استان‌هایی باشد که محصولات اینچنینی دارند.

 استان خراسان جنوبی نیز جزو استان‌هایی است که از نظر آب‌وهوا و شرایط جغرافیایی مستعد کاشت گیاه زعفران و زرشک است به طوری که این استان مقام نخست را در تولید زرشک و زعفران در جهان دارد و شهرستان‌ قائنات با سابقه 200 ساله در تولید این دو محصول بیشترین سهم را در این استان دارد. این در شرایطی است که مردم شهرستان‌ قائنات سالیان متمادی دچار خشکسالی‌های طولانی شده و گاهی اوقات خشونت هوای سرد باعث از دست رفتن محصولات آنها شده است اما با این وجود بازهم این محصول را پرورش داده و توانسته‌اند سهم قائنات را از باغات کل استان به 50درصد برسانند اما آیا با فروش و صادر کردن گیاه زرشک و زعفران از تمام قابلیت‌های این گیاهان استفاده شده است؟

از زعفران و زرشک فقط صادراتشان را یاد گرفته‌ایم

محسن پویان پژوهشگر گیاهان دارویی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی در مصرف این محصولات مفید و دارویی از طریق رسانه‌های جمعی بسیار محدود است، می‌گوید: گویا صادرات فله‌ای گیاهان دارویی و زرشک و زعفران و آلو و... برای ما یک فرهنگ شده است اما در خراسان جنوبی دو کارخانه فرآوری زرشک در بیرجند و قائن پیش‌بینی شده است که کارخانه بیرجند به بهره‌برداری رسیده که جای بسیار خوشحالی است اما به نظر می‌رسد که 20 تا 30 سال تأخیر دارد.

همه امکانات فراهم است

موسی قربانی نماینده مردم قائنات در رابطه با برگزاری جشن طلای سرخ و استفاده از تجربه جشن گلابگیری در کاشان معتقد است زعفران با گل و گلابگیری متفاوت است اما اگر تبلیغات و پوشش خبری به موقع صورت بگیرد، اتفاق خوبی خواهد افتاد.

قربانی می‌گوید: برگزاری این جشن علاوه بر جذب گردشگر خودبه‌خود باعث گردش مالی نیز می‌شود. مثلاً قیمت هر کیلو زعفران قبل از برگزاری جشن طلای سرخ در سال 1383، 260هزار تومان بود اما بعد از برگزاری جشن در سال 1384 قیمت هر کیلو زعفران به حدود 5/2 تا 3میلیون تومان رسید.

 این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بر این باور است که برای جذب گردشگران تقریباً امکانات فراهم است. حمل‌ونقل هوایی استان در وضعیت خوبی قرار دارد و البته با همکاری همه دستگاه‌های ذیربط مشکل محل اقامت و اسکان گردشگران نیز برطرف خواهد شد.

هنوز آمادگی لازم را نداریم

اما محمدرضا صابری نماینده مردم نهبندان و اشرافیه معتقد است هنوز مسائل داخلی برگزاری جشن زعفران و زرشک در استان حل نشده است و در این زمینه باید فرهنگ‌سازی شود.

صابری به همکاری دستگاه‌های اجرایی و ذیربط برای فراهم کردن امکانات برگزاری تور گردشگری اشاره می‌کند و می‌افزاید: «هنوز زود است که این جشن در سطح ملی و مانند گلابگیری در کاشان برگزار شود و اول باید به صورت جزئی و در خود استان صورت بگیرد و استان آمادگی‌های لازم برای میزبانی گردشگران را داشته باشد و مسئولان استان نیز باید به اهمیت این‌گونه جشن‌ها پی ببرند.»

این عضو کمیسیون عمران مجلس می‌گوید: «بیشتر امکانات استان در مرکز استان قرار دارد اما ما هنوز راه‌آهن نداریم و به همین دلیل برای حمل و نقل گردشگران ممکن است دچار مشکل شویم. امکانات استان محدود است اما با همکاری دیگر مسئولان امیدواریم این مشکلات برطرف شود.»

اما شاید بتوان در آینده‌ای نه چندان دور خراسان‌جنوبی را تصویر کرد که در آبان‌ماه هرسال خیل عظیم گردشگران و مسئولان برای برگزاری جشن برداشت گیاه زعفران و زرشک به این استان بیایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet