هدر موبایل
1389/02/19 16:40:00
سرویس کمیسیون ها
عضو کمیسیون کشاورزی:

برنامه پنجم در حوزه کشاورزی کامل نیست

**عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی قدم های برداشته شده در لایحه برنامه پنجم توسعه در بخش کشاورزی را لازم و کافی ندانست.

یونس اسدی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در پاسخ به این پرسش که آیا در لایحه برنامه پنجم توسعه پیش بینی های لازم برای توسعه بخش کشاورزی به عمل آمده است یا نه؟ ابتدا با اشاره به سخنان رئیس جمهور پیش از ارائه لایحه برنامه گفت: رئیس جمهور در سخنانی اشاره داشتند که یکی از محورهای اصلی توسعه کشور، کشاورزی است.

وی با بیان این که گرچه این بخش به طور مدون تا به حال دیده نشده است، خاطرنشان کرد: احساس می کنم که در رهنمودهای مقام معظم رهبری در سیاست های کلی که ابلاغ کردند این بخش به صورت کاملا برجسته دیده شده است.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی همچنین با اعلام اینکه لایحه برنامه پنجم توسعه زیاد به صورت کمی دیده نشده است، اظهار کرد: این لایحه با توجه به اینکه هدف های ما را به صورت کامل پوشش نمی دهد در تلاش هستیم تا در کمیسیون های تخصصی و صحن مجلس این موضوع را به صورت اساسی بهبود بخشیم.

اسدی همچنین با اعلام اینکه قدم های برداشته شده در لایحه برنامه پنجم توسعه را در بخش کشاورزی لازم و کافی نمی دانیم، خاطرنشان کرد: در نظر داریم در کمیسیون کشاورزی به صورت کافی روی آن وقت گذاشته و تقویت کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده در برنامه چهارم توسعه در بخش کشاورزی، گفت: برنامه چهارم هدف های خوبی را پیش بینی کرده بود اما مشکلی داشت که این برنامه ها قابل دسترسی نبود یعنی طرح هایی بدون منبع پیش بینی کرده بود.

وی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم برنامه ای تصویب کنیم که قابل دسترسی باشد، افزود: ما برنامه را طوری تعریف می کنیم که هم خودش قابل دسترسی باشد و هم منابعش.

اسدی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت خود در لایحه اش چنین کاری را نکرده است، گفت: دولت چون لایحه را به صورت کمی پیش بینی نکرده است، مطمئنا این کار را هم انجام نداده، ولی ما سعی خواهیم کرد که برنامه ضمن کمی شدن، قابل دستیابی شده و هم بتواند اهدافی را که پیش بینی کردیم با اولویت های مشخص در بخش کشاورزی تامین کند.

عضو کمیسیون کشاورزی سپس با یادآوری سهم این بخش در بحث اشتغالزایی، خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی ما الان با این وضع بیمارش بالای 30 درصد اشتغال ما و بالای 20 درصد تولید ناخالص ما را پوشش می دهد.

وی بر این اساس پیشنهاد کرد که برای جلوگیری از تاثیر منفی خذف یارانه ها بر بخش کشاورزی تمهیدات لازم اندیشیده شده و این بخش به دلیل سهمی که در اشتغالزایی دارد، تقویت شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet