هدر موبایل
1389/02/19 16:46:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت پیشه:

اصل پرونده هسته ای ایران چرخه کامل سوخت است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مذاکره آتی دبیر شورای عالی امنیت ملی با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ترکیه را نشان دهنده شکست سیاست اوباما در القای بی نتیجه بودن مذاکره با ایران دانست.

"منوچهر متکی" وزیر امور خارجه در ترکیه اعلام کرده است که ایران مذاکره "سعید جلیلی" دبیر شورای عالی امنیت ملی با " کاترین اشتون" مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه 1+5 را پذیرفته است.

"حشمت اله فلاحت پیشه " در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: اوباما سعی داشت نوعی اقناع از مذاکره درباره موضوع هسته‌ای ایران را نشان دهد و مذاکره با ایران را تا زمانی که قطعنامه تازه‌ای علیه ایران صادر نشده، نپذیرد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس ادامه داد: این سیاست اوباما برای این بود تا ایران از موضع ضعف وارد مذاکره با 1+5 شود.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه اعضای دایم شورای امنیت نتوانسته اند اجماعی علیه ملت ایران شکل دهند، گفت: در کنار اختلافاتی که بین 6 کشور بر سر موضوع ایران وجود داشت، غیرمتعهدها نیز وارد عرصه شدند تا از ایجاد یک بحران کاذب در منطقه جلوگیری کنند.

وی گفت: امروز شاهد آن هستیم که به تدریج چراغ سبزهای گفت و گو های دیپلماتیک در حال شکل‌گیری است که این مساله ناشی از موضع منطقی جمهوری اسلامی ایران است.

 

**بیانیه پنج عضو شورای امنیت فاقد ضمانت اجرایی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه به بیانیه صادره از سوی پنج عضو دایم شورای امنیت درباره موضوع هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: این بیانیه تلاشی برای راضی کردن اوباما بود که ابتدای فروردین ماه گفته بود ما برای صدور قطعنامه جدید علیه ایران حداکثر چند هفته منتظر می‌مانیم.

وی افزود: آنها چون نتوانستند قطعنامه جدیدی علیه ایران به تصویب برسانند، بیانیه ای صادر کردند که فاقد ضمانت اجرایی است.

 

** تبادل سوخت، یک موضوع فرعی در مساله هسته ای است

نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در ادامه فرمول های ارایه شده از سوی ترکیه و برزیل برای مبادله سوخت هسته ای اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در موضوع هسته ای ایران تبادل سوخت مساله ای فرعی است، اظهار داشت: اصل پرونده هسته ای ایران چرخه کامل سوخت است.

فلاحت پیشه افزود: اگر موضوع هسته ای ایران سیاسی نمی شد، ایران می توانست همانند سال 1990 که سوخت مورد نیاز رآکتور تهران به راحتی از آرژانتین خریداری شد، این خرید را انجام دهد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره علت ورود کشورهایی چون ترکیه و برزیل به تبادل سوخت گفت: این کشورها معتقدند که مسایل فرعی نباید به مساله تنش زا تبدیل شود.

وی افزود: این کشورها در طی مذاکراتی که با طرف ایرانی داشتند، حقانیت موضع ایران را در موضوع هسته ای پذیرفته اند و تلاش می کنند مانع از شکل گیری بحران کاذب در منطقه شوند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: در مبادله سوخت آنچه برای ایران اهمیت دارد این است که فقط به اندازه نیاز مبادله صورت گیرد و قرار نیست تمام سوخت تولیدی در ایران برای تامین نیاز یک نیروگاه پنج مگاواتی هزینه شود.

وی افزود: در این صورت، مکان مبادله سوخت یک مساله فرعی خواهد بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به ادعای غربی‌ها مبنی بر اینکه ایران با طرح مساله تبادل سوخت قصد وقت کشی دارد، اظهار داشت: تامین سوخت رآکتور تهران، نیازی است که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کرده اند.

فلاحت پیشه گفت: واقعیت این است که در این مدت آمریکایی‌ها در حال زمان کشی بوده اند؛ اگر آنها می خواهند زمان از بین نرود، می توانند مانع از آن نشوند که سوخت به ایران برسند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet