شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/02/19 17:37:00
سرویس سیاسی
نماینده نوشهر:

ایجاد محدودیت برای قانونگذاری با روح قانون و استقلال قوا مغایرت دارد

**نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه میزان تغییر لوایح در مجلس ربطی به دولت ندارد، اظهار کرد: پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک در این زمینه در راستای محدود کردن اختیارات نمایندگان مجلس است.

انوشیروان محسنی بندپی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در پاسخ به این پرسش که خبری مبنی بر تشکیل کارگروهی مشترک بین دولت، مجلس و شورای نگهبان برای بررسی امکان تغییر در لوایح ارائه شده از سوی دولت به مجلس منتشر شده است، ارزیابی تان از تشکیل این کارگروه چیست، گفت: این حرف به نوعی دور زدن خود مجلس و به طریقی دخیل دادن دولت در امر قانونگذاری و حذف اختیارات قانونی نمایندگان و قوه مقننه است.

محسنی بندپی تصریح کرد: مغایرت اساسی و کلی که این پیشنهاد دارد این است که نمایندگی قائم به شخص است و حق واگذاری به غیر، کارگروه و افراد دیگر نیست.

وی افزود: اگر هم زمانی مجلس لوایح یا طرحی را اصل هشتادوپنجی می کند آن را در اختیار عده ای از نمایندگان مجلس قرار می دهد، نه دستگاه یا اشخاص دیگری و در نهایت پس از بررسی کارشناسی نمایندگان، به تصویب دوباره مجلس منوط می شود.

نماینده نوشهر بر این اساس با اعلام اینکه پیشنهاد معاون پارلمانی رئیس جمهور جای هیچ بحثی ندارد، اضافه کرد: این پیشنهاد با روح قانون و استقلال قوا مغایرت دارد و جنبه اجرایی نمی تواند پیدا کند.

وی ادامه داد: مضافا بر اینکه مجلس آمادگی این را دارد که هرگونه لوایحی که ضرورت تصویب اش از طرف دولت تاکید بشود با قید دو فوریت آن را مورد بررسی و تصویب قرار دهد.

محسنی بندپی با اعلام اینکه میزان تغییر لوایح در مجلس اصلا ربطی به دولت ندارد، خاطرنشان کرد: آن چیزی که مجلس تصویب می کند اگر به تایید شورای نگهبان برسد دیگر قانون می شود.

وی با بیان اینکه لوایح دولت با حضور کارشناسان دولت در کمیسیون هاو صحن علنی مجلس بررسی و تصویب می شود، اظهار کرد: متنها برداشت نمایندگان، مشورت ها و اطلاعاتی که از مرکز پژوهش های مجلس اتخاذ می کنند در نهایت منجر به تصمیم گیری آنها درباره لوایح می شود.

نماینده نوشهر با بیان اینکه امکان تغییرات زیاد در لوایح براساس مشورت ها و اطلاعاتی که نمایندگان دریافت می کنند وجود دارد، تصریح کرد: این جزو اختیارات قانونی نمایندگان مجلس است که لوایح دولت را رد یا به طور کلی یا جزئی تغییر دهند یا به همان ترتیب که دولت لوایح را ارائه کرده، تصویب کند.

وی اضافه کرد: دولت هم این اختیار را دارد که در پیشنهادهای خودش به عنوان لوایح، نقطه نظرات خودش را به مجلس ارائه کند.

نماینده مردم نوشهر همچنین با اعلام اینکه پیشنهاد تشکیل کمیسیون مشترک از سوی معاون پارلمانی دولت در راستای محدود کردن اختیارات قانونی نمایندگان مجلس است، افزود: این بدین معنی است که حق قانونی مجلس را از مجلس گرفته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet