خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/19 23:29:00
سرویس سیاسی
در دیدار با عبدالله گل صورت گرفت:

لاریجانی از مواضع ترکیه در دفاع از فلسطین تقدیر کرد

**رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس‌جمهور ترکیه از مواضع این کشور در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تقدیر کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از استانبول، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در دیدار با عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه که در کاخ ریاست جمهوری این کشور برگزار شد از نقش‌آفرینی ترکیه در پیگیری و حمایت از مسائل مردم فلسطین تقدیر کرد.
وی ابراز امیدواری کرد تا پیامی که از نشست اتحادیه بین‌المجالس صادر می‌شود محکم و برای دفاع از حقوق فلسطینیان باشد.
لاریجانی با اشاره به همکاریهای اقتصادی تهران - آنکارا اظهار داشت: از پیشرفت‌های حاصل شده خوشحال هستیم و امید است این روابط در تمام زمینه‌های مختلف گسترش یابد.
وی ضمن استقبال از سرمایه‌گذاری مردم ترکیه در بخش‌های اقتصادی ایران، اظهار امیدواری کرد که همکاری در زمینه نفت و گاز نیز بیش از پیش توسعه یابد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تقدیر از مواضع دولت ترکیه در خصوص فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری کرد که مسائل هسته‌ای از طریق دیپلماتیک حل شود و تلاش‌های صورت گرفته از سوی مقامات ترکیه به سرانجام روشنی برسد.
لاریجانی با اشاره به وضعیت برخی کشورها در منطقه به ویژه انتخابات عراق خاطرنشان کرد: امیدواریم صلح و ثبات را در آینده عراق شاهد باشیم و ما به عنوان کشور همسایه آمادگی خود را برای حل مسائل منطقه‌ای اعلام می‌کنیم.
عبدالله گل رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این دیدار بر گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های ایران و ترکیه به ویژه در بخش اقتصادی تأکید کرد.
گل با اشاره به موضوع پرونده هسته‌ای ایران و مذاکراتی که با 1+5 در جریان است ابراز امیدواری کرد که مسیر این مذاکرات به رفع سؤتفاهمات کشورهای غربی کمک کند.
وی با ابراز خرسندی از توافقات حاصل شده بین مقامات تهران و آنکارا خاطرنشان کرد: ما نیز از سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در پروژه‌های اقتصادی ترکیه استقبال می‌کنیم.
رئیس‌جمهور ترکیه افزود: ما از اینکه ایران نشان داده که در استفاده از ظرفیت دیپماتیک در حل مسائل به خوبی بهره گرفته است خرسند هستیم و امیدواریم که در آینده به راه حل مناسبی دست یابیم.
عبدالله گل با تأیید مواضع رئیس مجلس شورای اسلامی بر حل مسائل منطقه‌ای از جمله عراق تصریح کرد: آنکارا نیز آمادگی خود را برای حل مشکلات عراق اعلام می‌کند.
رئیس جمهور ترکیه سپس به موضوع فلسطین اشاره کرد و افزود: ما نیز از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل یک کمیته دائمی حمایت می‌کنیم و امیدواریم نشست پیش‌روی اجلاس بین‌المجالس اسلامی فرصت مناسبی برای دفاع از حقوق ملت فلسطین باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet