ایام محرم 1398
1389/02/20 08:58:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی:

لایحه برنامه پنجم در بخش کشاورزی کامل نیست

**نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی لایحه برنامه پنجم توسعه را در بخش کشاورزی کامل ندانست.

"احمد علی کیخا" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در ارزیابی برنامه های پیش بینی شده در لایحه برنامه پنجم برای بخش کشاورزی ابتدا به نیازهای این بخش که لازم است در تصویب برنامه به آن توجه شود، اشاره کرد و گفت: استفاده بهینه از آب  و افزایش راندمان آبیاری مهمترین بخشی است که در تصویب برنامه پنجم باید به آن توجه ویژه ای شود.

نماینده مردم زابل وزهک درمجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه تقریبا سه چهارم نزولات جوی ما هر ساله تبخیر و یا از دسترس خارج می شود، افزود: برای استفاده بیشتراز نزولات آسمانی باید برنامه ریزی اصولی صورت گیرد.

وی افزایش راندمان آبیاری از طریق اصلاح شبکه های آبیاری مناسب درمناطق مختلف کشور، افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و استفاده بیشتر از خاک و تکنولوژی های جدید دراین حوزه را از دیگر مواردی عنوان کرد که باید در تصویب برنامه پنجم به آن توجه شود.

حل مشکل بازار و بازاریابی در بخش کشاورزی، حذف واسطه ها، افزایش خرید تضمینی محصولات کشاورزان، کاهش قیمت محصولات در زمانی که به دست مصرف کننده می رسد، استفاده از بخش های خصوصی در اجرای طرح ها و برنامه های بخش کشاورزی ، رعایت اصل 44 قانون اساسی در این بخش و استفاده بیشتر از فارغ التحصیلان کشاورزی در این بخش را از دیگر مواردی عنوان کرد که لازم است در تصویب برنامه پنجم به آن توجه پررنگ شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی در پاسخ به این پرسش آیا به مواردی که اشاره کردید دولت در تدوین لایحه برنامه پنجم توسعه توجه کرده است یانه، گفت: با توجه به پتانسیلی که در بخش کشاورزی وجود دارد به مواردی که ذکر شد، چندان توجهی نشده است و بنابراین کامل نیست.

این نماینده مجلس در پایان با اشاره به توصیه های خود برای توسعه بخش کشاورزی، خاطرنشان ساخت: ما اگر می خواهیم کشاورزی خود را به عنوان محور توسعه اقتصادی کشور در نظر بگیریم، با توجه به عواملی که ذکر شد می توانیم با گنجاندن آن در برنامه پنج ساله پنجم این امر را محقق سازیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet