ایام محرم 1398
1389/02/19 20:19:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با رییس مجلس ترکیه تاکید کرد:

فریبکاری غربی‌ها در پرونده هسته‌ای ایران

**رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس ترکیه تاکید کرد: روابط ایران و ترکیه از یک مبنای اعتمادانگیز برخوردار است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از استانبول، علی لاریجانی در این دیدار با بیان اینکه ایران و ترکیه دو کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه هستند، خطاب به همتای ترکیه ای خود گفت: ما مواضع شما و دولت شما در مورد مسائل مهم منطقه ای و به خصوص در ارتباط با مسئله فلسطین را تحسین می کنیم؛ چرا که نشان می دهد جایگاه ترکیه در این ارتباط در بین کشورهای اسلامی هر روز در حال ترقی است.

وی افزود: همین رویکرد باعث شده تا بسیاری از کشورهای اسلامی اعتمادشان به ترکیه در حمایت از منافع جهان اسلام و به ویژه ملت فلسطین افزایش یابد.

لاریجانی تصریح کرد: این پشتوانه محکمی برای ترکیه است و کنفرانس بین المجالس نیز نمونه خوبی است که نشان می دهد ترکیه در دفاع از حقوق ملت فلسطین جدی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به روابط اقتصادی ایران و ترکیه اظهار داشت: در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده و ما هم در مجلس پشتیبان فعالیت های اقتصادی هستیم.

وی با مهم ارزیابی کردن روابط ایران و ترکیه اظهار داشت: تهران و آنکارا نقش موثری در ثبات منطقه ای ایفا می کنند.

رئیس مجلس در ادامه با تاکید بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای در جمهوری اسلامی ایران خطاب بر همتای ترکیه ای خود گفت: ما در مسئله هسته ای از نقش آفرینی کشور شما استفاده می کنیم.

وی افزود: دول غربی در پرونده هسته ای ایران به دنبال طرح یک فریبکاری در عرصه بین المللی هستند و طی ماه های اخیر نیز تلاش های زیادی برای جنجال آفرینی در این قضیه کردند؛ اما خوشبختانه این تلاش ها بی اثر ماند.

لاریجانی تصریح کرد: مذاکرات می تواند به رفع سوءتفاهمات در این زمینه کمک کند و قطعاً همکاری ای دوپارلمان (ایران و ترکیه) در این زمینه می تواند بسیار موثر و مفید باشد.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به نقش اخیر کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس اظهار داشت: در شرایطی که اسرائیل به ملت فلسطین توهین می کند و آنها را به مهاجرت اجباری از سرزمین خودشان وا داشتند دلیلی ندارد که دیگر کشورها به این رفتار رژیم صهیونیستی رسمیت بدهند و ما بر مواضع خود در دفاع از حقوق ملت فلسطین تاکید می کنیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: بر این باورم که این کنفرانس یک فریاد بزرگ در حمایت از مردم فلسطین خواهد بود.

این گزارش می افزاید: رئیس مجلس ترکیه نیز در این دیدار اظهار داشت: یکی از راه های موثر برای توسعه روابط 2 کشور ، گسترش ارتباطات پارلمانی است.

رییس مجلس ترکیه تاکید کرد: همکاری بین دولتمردان تهران و آنکارا در عرصه بین المللی مورد توجه ماست و از انجایی که ایران و ترکیه دو کشور پر قدرت در منطق به حساب می‌آیند، اشتراکات انها می‌تواند به حل مسایل منطقه‌ای از جمله حمایت از حقووق ملت بی‌دفاع فلسطین کمک کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet