شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/02/20 11:55:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضوفراکسیون خط امام (ره)مجلس:

دور از انتظار نیست که بعضی دوستان اصولگرای‌منتقد با اصلاح‌طلبان معتدل همگرایی داشته‌باشند

**یک عضو فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که همگرایی اصولگرایان منقد با اصلاح طلبان معتدل دور از انتظار نیست گفت: در حال حاضر این ظرفیت در کشور وجود دارد و وجوه مشترک این دو گروه این ارتباط را متحمل‌تر می‌کند.

مجید نصیرپور در گفت و گو با ایسنا، با بیان این‌که هر دوره‌ای از کشور اقتضائ خاص خود را دارد، اظهار کرد: ما در کشور احزاب جدی و اثر گذار نداریم و احزاب موجود هم به دلایل مختلف کارکردهای حداقلی دارند، لذا ارتباطات فراتر از احزاب شکل می گیرد و تشکل‌ها در دو یا سه جبهه کلی و کلان فعالیت سیاسی می‌کنند.

وی افزود: طیعتا با توجه به جهت گیری موجود بین نخبگان سیاسی و علاقمندی که در اداره‌ی بهتر کشور در بین نخبگان وجود دارد احتمال دارد دیدگاههای مختلف در برخی جهات به هم نزدیک شوند و از رهگذر این ارتباط نزدیک تلاش کنند نقش انتقادی خود را در اداره بهتر کشور ایفا کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس به نظر می‌رسد هیچ دور از انتظار نیست که بعضی دوستان اصولگرای منتقد با اصلاح‌طلبان معتدل همگرایی داشته باشند و جریان جدیدی را در کشور ایجاد کنند. این اتفاق پیش از این هم سابقه داشته و علی‌رغم وجود بری اختلاف‌نظرها در حوزه‌ای اقتصادی شاهد بودیم که گروه‌ها به هم نزدیک شده‌اند مثل ارتباط پیدا کردن جریان کارگزاران با سایر جریانهای سیاسی اصلاح طلب.

نماینده ی مردم سراب در خانه‌ی ملت همچنین تصریح کرد: به نظر من در حال حاضر این ظرفیت در کشور وجود دارد و حتما به نفع کشور خواهد بود. خصوصا این‌که هر دو جریان موجود یعنی هم اصلاح طلبان معتدل و هم اصولگرایان منتقد، معقتدند باید تلاش کنند هزینه‌ی مدیریت را در کشور پایین‌تر بیاورند و مشارکت حداکثری مردم را در عرصه‌های مختلف داشته باشند. اینها وجوه مشترکی است که این ارتباط را متحمل‌تر می‌کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه گفت: یکی از دلایلی که این روزها بحث همگرایی این دو دیدگاه بیش از پیش. مطرح می‌شود، موضوع اخلاق سیاسی در کشور است. یکی از نکاتی که جریان معتدل اصلاح طلبی و جریان منتقد دولت در جبهه اصولگرایان از آن دلخورند و ازآینده این روند نگرانند عدول از اخلاق سیاسی است که متاسفانه معیارهای آن در کشور شکسته شد و شاهدیم که گروه‌های افراطی هر دو جریان با عبور از مرزهای اخلاق سیاسی بعضا دستاوردهای بسیار بزرگ در کشور را نادیده می‌گیرندو با نقد غیر واقع بینانه گذشته ، افراط گرایانه فضای سیاسی کشور را به سمت ناراآمی هدایت می‌کنند.

نصیرپور تاکید کرد: به نظر می‌رسد اگر این اتفاق بیاتفد و دوستان منتقد با اصلاح طلبان بتوانند جریان جدیدی ایجاد کنند، این پاسخ به یک نیاز جدی و اساسی در کشور خواهد بود که آن هم « اعتدال» است.

وی اضافه کرد:من معتقدم ساختار سیاسی در کشور ما به هیچ وجه افراط گرایی را نه در جریان اصولگرایی و نه در جریان اصلاح طلبی نمی‌پذیرد و توده‌ی مردم هم با اعتدال گرایی نزدیکی بیشتری دارند، لذا با این راهبرد می‌توان فضای کشور را متفاوت کرد وجریان چرخش قدرت را در بین احزاب و نخبگان سیاسی با سرعت و روند بهتری هدایت کرد.

وی یاد آور شد: به نظر من اگر این همگرایی اتفاق بیاتفد ممکن است هم در انتخابات شوراها - به شرط اینکه در زمان قانونی فعلی خود انجام شود - و هم در انتخابات مجلس موثر باشد - خصوصا اگر این اعتدال گرایی بروز پیدا کند و زمینه‌ی ظهورش فراهم شود ما می‌توانیم در انتخابات بعدی مجلس شاهد ظهور چهره‌های معتدل و توانمند دیگری باشیم؛ چرا که خیلی از افراد توانمند برای پرهیز از عرصه‌های تند سیاسی حاضر به حضور در عرصه‌های اجتماعی و انتخاباتی نمی‌شوند.

نماینده‌ی مردم سراب در خانه‌ی ملت در پایان گفت: اگر این چهره‌ها شرایط را برای رقابت‌های اجتماعی و سیاسی مناسب ببینند، حتما حاضر به حضور در عرصه‌ها می‌شوند و به نظر من حتی دستگاههای نظارتی هم در این فضا می‌توانند راحت‌تر وملایم تر حضور داشته باشند و نقش موثرتری را برای اعمال نظارت خود داشته باشند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet