هدر موبایل
1389/02/20 12:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بیژن نوباوه:

مبانی اسلامی باید به عنوان بنیان فرهنگی الگوی اسلامی- ایرانی انتخاب‌شود

** عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،گفت: تدوین الگوی اسلامی- ایرانی تنها راه تحقق سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور است.

بیژن نوباوه وطن، نماینده تهران در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره ضرورت تعیین الگوی اسلامی- ایرانی،افزود: همواره سخنان رهبر معظم انقلاب با توجه به چشم اندازی بسیط و بلند است که هم ابعاد انسانی و اسلامی و هم ابعاد اجتماعی را دربرمی گیرد.

نوباوه اولویت های چنین الگویی را همه ویژگی های فرهنگ اسلامی و ایرانی عنوان کرد و اظهار داشت:‌ مبانی دین اسلام و بنیان فرهنگی غنی ایرانی که توسعه و تکامل بشری را نخستین گام در مسر توسعه می داند، باید به عنوان بنیان فرهنگی الگوی اسلامی- ایرانی انتخاب شود.

نوباوه ادامه داد: الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت باید چنان تعریف شود که اهداف عظیم انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) را محقق کنند و کشور را به مرزهای پیشرفت و تعالی سوق دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ،گفت:‌ ایران به عنوان ام القرای اسلامی در جهان شناخته می شود و شایسته است همه شاخص های یک جامعه اسلامی در کشور تعریف و احیا شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به جوان بودن جمعیت کشور، افزود:‌ امروز نقش الگوهای تربیتی اسلامی برگرفته از فرهنگ متمدن ایرانی جزو ضرورت ها است تا بتوانیم از این سرمایه عظیم ملی به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

نوباوه گفت:‌ برای تحقق اهداف متعالی اسلامی و انقلابی باید در پی الگویی بومی باشیم که بر خلاف الگوهای رایج در دنیا، تنها حول محور توسعه مادی خلاصه نشود.

وی با اشاره به اهداف سند چشم انداز، افزود: برای کشوری با ویژگی های جمهوری اسلامی ایران تعریف یک الگوی منحصر به فرد که جامعیت و کاملیت مادی و معنوی را با هم داشته باشد؛ جزو ضرورت ها است .

عضو کمیسیون فرهنگی یادآورشد:‌ تاکنون در دنیا تلاش ها بر این بوده است که مدل توسعه و پیشرفت را بر اساس مدل های غربی تعریف کنند و بنا به فرموده رهبری این موضوع، خطری بزرگ برای جامعه ما به ویژه جوانان تلقی می شود.

نوباوه خاطرنشان کرد: ‌ما نمی خواهیم نظیر آمریکا یا اروپا به توسعه دست یابیم بلکه در عین حال که پیشرفت را طلب می کنیم و در این مسیر گام می نهیم باید به نقطه ای برسیم که به اوج تعالی و کمال تعریف شده برای جوامع اسلامی برسیم ، و آن کمال و توسعه ای است که در غایی ترین جایگاه، تکامل انسان را در پی دارد.

نوباوه راهکار تحقق چنین الگویی را پیروی مطلق از رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و گفت:‌ رهبری هر سال متناسب با ضرورت ها و بر اساس شناخت کامل از نقاط ضعف جامعه شعارسال را انتخاب می کنند؛ علت انتخاب شعار امسال این است که ما در سال جاری و سال های پیش رو که هدف پیشرفت ایران اسلامی را دنبال می کنیم و در عین حال تحت فشارهای بین المللی هم قرار داریم، باید همت خود را در انجام امور چند برابر کنیم.

وی افزود: امروز برای مردم و کشور ما به خصوص جوانان و کودکان، ارائه الگویی پیشرفته بر مبنای کار و تلاش مضاعف مهم ترین وظیفه آحاد جامعه است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet