ایام محرم 1398
1389/02/20 12:32:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون انرژی:

در برداشت از منابع مشترک نفت‌وگاز ده سال عقب هستیم

**سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بهره‌برداری از مخازن مشترک نفتی و گازی، ده سال از کشورهای همسایه عقب هستیم.

"سیدعماد حسینی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، چالش اصلی حوزه نفت و گاز کشور را سطح پایین سرمایه گذاری در میادین مشترک از جمله میادین پارس جنوبی دانست و اظهار داشت: در حال حاضر میزان سرمایه گذاری که در کشورمان درخصوص منابع مشترک نفتی و گازی صورت می گیرد در آن حد نیست که بتواند سالانه 66 میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی مورد نیاز این حوزه را در بر گیرد این در حالی است که اگر حوزه‌های پارس جنوبی را تکمیل کنیم، سالانه 96 میلیارد دلار درآمد به کشورمان تعلق می‌گیرد.

حسینی تصریح کرد: برای دستیابی به این امر مهم نیازمند برنامه ریزی دقیق و منسجم و همرایی و همراهی دولتمردان و برنامه ریزان وزارت نفت هستیم.

وی تاکید کرد: انتظار نیز این است که با این چالش هایی که در زمینه سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف شاهد هستیم، همکاری‌های لازم با سرمایه گذاران انجام و شرایط برای تسهیل سرمایه‌گذاری ایجاد شود.

نماینده قروه با بیان اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها نیاز به مطالعات طولانی مدت ندارد، تصریح کرد: باید ارزیابی‌ها خود را از مسائلی که پیش رو داریم سریع عملیاتی نماییم.

وی متذکر شد: فرصت چندانی برای برداشت از مخازن مشترک نداریم چرا که برداشت از این مخازن سالهاست که توسط کشورهای همسایه شروع شده است و در حال حاضر نیز ده سال از این کشورها عقب هستیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی یادآور شد: در حوزه‌های نفتی مشترک، در برخی کشورها از جمله عراق 7 شرکت قدرتمند نفتی دنیا در جهت توسعه این میادین فعالیت دارند و در نظر دارند تولید روزانه 7 میلیون بشکه این کشور را به 12 میلیون بشکه در روز برسانند.

حسینی با بیان اینکه کشورهای همسایه برداشت از منابع مشترک گازی و نفتی را با پمپاژ بالایی انجام می‌دهند اظهار داشت: این منابع در اعماق سه یا چهار هزار متری زمین است و هیچ تعریف حقوقی مشخصی مبنی بر اینکه مخازن مربوط به کدام کشور است، وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی در ادامه گفت: هر کشوری که توان تولید بیشتر و تکنولوژی پیشرفته‌تری در زمینه برداشت از مخازن داشته باشد، قادر به بهره‌برداری بیشتری نیز خواهد بود.

این نماینده مجلس متذکر شد: برداشت از منابع نفتی و گازی در اعماق زیر زمین شامل هیچگونه ادعای حقوقی نیست.

وی با بیان اینکه شیب مخازن مشترک گازی و نفتی به سمت کشورهای همسایه است، گفت: این شیب باعث سراریز شدن منابع کشورمان به سمت کشورهای همسایه خواهد شد بنابراین در صورتی که بخواهیم از این منابع بهره مند شویم باید با پمپاژ بیشتر و قوی‌تر اقدام نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet