هدر موبایل
1389/02/20 12:46:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده مردم بوئین زهرا و آوج تصریح کرد:

قزوین رتبه پنجم مسکن مهر در کشور

**مسئله مسکن و بهای آن یکی از دغدغه های اصلی مسئولان در سال های اخیر بوده است. طرح مسکن مهر به عنوان چاره ای برای درمان بیماری تورم در این بخش مطرح شد. نمایندگان استان قزوین نیز برای حل مشکل مسکن استان اهتمام ویژه ای به این مسئله داشته و دارند. برای آگاهی از اقدامات دولت در زمینه مسکن هفته نامه ولایت قزوین با روح الله عباسپور نماینده آبیک و بوئین زهرا گفت وگویی داشته که در پی می خوانید.

آقای عباسپور وقتی مسئله مسکن مطرح می شود نا خودآگاه مسایلی نظیر قیمت بالای زمین، بهای سنگین ساخت و یا بهای سنگین اجاره خانه مطرح می شود . دولت اقداماتی را جهت کنترل بازار مسکن انجام داده است. شما کارنامه دولت را در این زمینه چگونه می بینید؟

از اقدامات خوب و مناسب دولت برای مهار تورم در بخش مسکن طرح مسکن مهر است که اقدام ویژه و منحصر به فردی است. با سیاست‌های دولت طی یکی دو سال اخیر قیمت مسکن پایین آمد و این توفیقی است برای دولت که تورم در بخش مسکن را کنترل کرده است. همیشه یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در جامعه مردم گرفتار آن بودند، بحث مسکن بوده و این موضوع از دغدغه‌های مردم است. همیشه به این شکل بوده که قیمت مسکن سیر صعودی داشته و هر زمان در بخش مسکن تورم داشتیم، کاهش قیمت را نداشتیم به طوری که اگر حتی در یک مقطع زمانی قیمت مسکن  رکودی را شاهد بوده است بلافاصله بعد از آن جهش قیمت داشتیم. بسیاری از افراد قدرت خرید مسکن را نداشتند اما این دولت با در اختیار قرار دادن زمین و اعطای تسهیلات این فرصت را فراهم آورد تا عموم مردم بتوانند صاحب خانه بشوند.

 

در نتیجه شما عملکرد دولت را مثبت ارزیابی می کنید؟

بله شما توجه داشته باشید که در یکی دو سال اخیر وقتی قیمت مسکن متاسفانه قیمت جهشی یافت با سیاستی که دولت اتخاذ کرد، دیدیم قیمت‌ها پایین آمد و به قیمت مناسب و مطلوبی که مدنظر بود رسید و این توفیقی است برای دولت که تورم در بخش مسکن را کنترل کرده است. البته تورم در همه بخش‌ها کاهش یافته است، تورم 25 درصدی به 10.8 درصد کاهش یافته است به طوری که صندوق بین‌المللی پول بیان کرده بود که ایران معجزه‌آسا تورم را به سمت تک رقمی شدن می‌برد.

 

شما اشاره کردید به طرح مسکن مهر، وضعیت استان قزوین نسبت به سایر نقاط چگونه است؟

از زمانی نیز که آقای نیکزاد مسئولیت وزارت مسکن را عهده‌دار شده‌اند یک تحرک خوبی در سطح کشور و در مسکن مهر ایجاد شده به طوری که این تحرک و تلاش و کوشش را در مجموعه مسکن مهر استان دیده ایم . البته این تحرک و تلاش در سطح کشور وجود دارد و پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است. آلآن قزوین جزو 10 استان برتر کشور است و  رتبه پنجم را در مسکن مهر دارد و این حاصل انسجام است.

 

مسکن مهر پیش از آقای نیکزاد هم در جریان بود. دلیل تحرک فعلی چیست؟

دلیل این تحرک را باید در مدیریت منسجم و کار آمد وزیر محترم مسکن جستجو کرد چرا که ایشان از دو جهت به وزرای سابق برتری دارند. اولا ظرفیت کارشناسی بالایی که ایشان دارند و اشراف ویژه ای که به لحاظ تئوریک  به مسئله مسکن دارند و ثانیا سابقه طولانی ای که ایشان چه در زمانی که در وزارت کشور در شورای مسکن بودند و چه زمانی که در وزارت مسکن خدمت می کرده اند ایشان را از نزدیک با مسایل اجرایی این بخش آشنا ساخته است. بنده این تحرک و پویایی را مرهون حسن نیت آقای نیکزاد می دانم.

 

شما گفتید که استان قزوین رتبه پنجم را در مسکن مهر دارد اما برخی  از مناطق استان تا کنون در این زمینه تغییری را شاهد نبوده اند؟

در مورد مسکن مهر استان باید بگویم جدای از وزیر مسکن که خودشان دیدار داشتند ، شخص آقای استاندار هم عنایت ویژه ای به این موضوع دارند و همانطور که پیش از این هم گفتم الآن ما جزء 10 استان برتر کشور هستیم. البته روند پیشرفت پروژه در همه جای استان یکنواخت نیست به عنوان مثال پروژه مسکن مهر در آبیک، قزوین و البرز شرایط بهتری را نسبت به دیگر مناطق دارد زیرا بعضی بخش‌ها دیرتر زمین را تحویل گرفتند و یا مانند بوئین زهرا مردم کمتر از آپارتمان‌نشینی استقبال کردند. یکی از دلایلی که ما در شهرهای کوچک خیلی توفیق نداشتیم همین امر است که مردم استقبال نکردند چراکه آپارتمان‌نشینی را نمی‌پسندند. این انگیزه وجود دارد و کارها خوب پیش می‌رود و وضعیت، وضعیت خوبی است و دستوراتی نیز که از سوی وزیر مسکن صادر شده موجب جهش و خیزش بیشتری می‌شود. بگذارید من یک نکته را هم یاد آور بشوم. صاحب خانه شدن تنها نکته مثبت پیرامون بحث ساخت و ساز نیست. البته مسکن مهم است اما امروز یکی دیگر از مشکلات استان اشتغال است. الآن بیشترین سهم اشتغال استان در مسکن است که با فعال بودن حوزه مسکن 400 نوع شغل فعال می‌شود و تحرکی که در بخش مسکن مهر ایجاد شده ان‌شاءالله می‌تواند در اشتغال تاثیرگذار باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet