ایام محرم 1398
1389/02/20 13:25:00
سرویس بین الملل
نژادحسینیان تشریح کرد:

دستورکار نشست کمیته سیاسی بین‌المجالس آسیایی

**دبیرکل مجمع مجالس آسیایی برنامه‌های نشست کمیته دائمی امور سیاسی این مجمع که از ۲۲ لغایت ۲۴ اردیبهشت در تهران برگزار خواهد شد، را تشریح کرد.

تاکنون پارلمان کشورهای ایران، اندونزی، بحریان، ترکیه، پاکستان، روسیه، سوریه، فلسطین، کویت، لبنان، کامبوج و هند برای شرکت در این اجلاس اعلام آمادگی کرده اند.

"محمدهادی نژادحسینیان" دبیرکل مجمع مجالس آسیایی APA درخصوص دستور کار نشست کمیته سیاسی APA در تهران اظهار داشت: بررسی مباحث عمده صلح و امنیت در آسیا، پیگیری اجرای اعلامیه اصول دوستی و همکاری در آسیا و همچنین افزایش همکاری میان پارلمان های عضو APA و دولتهای متبوعه به منظور اجرای تصمیمات APA از جمله موارد مطرح در این اجلاس است.

وی دستور کار ارائه شده برای کمیته سیاسی را زمینه ساز برداشت گامهای عملی در جهت تحقق چشم انداز و ماموریت های APA دانست.

نژادحسینیان اظهار داشت: نظر به نگرانی هایی ابراز شده از جانب پارلمان های عضو در نشستهای مجمع عمومی و جلسات کمیته های فرعی و همچنین مکاتبات آنها با دبیرخانه، گزارش دبیرکل پیرامون مسائل عمده صلح و امنیت در آسیا روی سه حوزه تمرکز یافته است که عبارتند از تروریسم و جنایات سازمان یافته، خلع سلاح و منع گسترش سلاح های هسته ای و جنایات ارتکابی رژیم صهیونیستی در فلسطین.

در حوزه مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان یافته کمیته دائمی امور سیاسی در تهران، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی اندونزی پیرامون مبارزه با تروریسم که با هماهنگی دبیرخانه APA مورد بازنگری قرار گرفته است، جهت بررسی و ارائه پیشنهادات احتمالی در اختیار کمیته فرعی قرار خواهد گرفت.

دبیرکل APA همچنین مبحث خلع سلاح و پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای را یکی از دغدغه های مهم گسترش صلح و امنیت در آسیا عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه در راستای اجرای دیپلماسی پارلمانی و در جهت ارتقاء صلح و  امنیت در آسیا، لازم است APA تلاشهای خود برای تعامل مشترک با بازیگران مهم و همفکر در حوزه خلع سلاح و منع گسترش تسلیحات را افزایش دهد، خاطرنشان ساخت: در نتیجه بخشی از مباحث پیرامون مسائل عمده صلح و امنیت در آسیا به این موضوع اختصاص یافته است.

نژادحسینیان افزود: ادامه نقض قوانین بین المللی توسط اسرائیل در فلسطین از جمله حملات نظامی به مناطق مسکونی در غزه، ساخت شهرک های غیرقانونی در اراضی اشغالی، حفاری های غیرقانونی در زیر مسجدالاقصی، از جمله دیگر مواردی است که در جلسه کمیته دائمی سیاسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

تلاش در جهت تصویب اعلامیه اصول دوستی و همکاری در آسیا

نژادحسینیان در ادامه تصویب اعلامیه اصول دوستی و همکاری در آسیا را که پس از رایزنی ها و مکاتبات بسیار با اعضای مجمع تهیه و تدوین شده است را دستاوردی شایان توجه در عرصه دیپلماسی پارلمانی دانست.

به گفته وی اهمیت ابتکار APA در تنظیم اصول دوستی و همکاری در آسیا را می توان در شناسایی عناصر عینی و فرآیند عملی یکپارچگی در آسیا دانست.

اعلامیه روابط دوستانه و همکاری در آسیا موضوعات ضروری پیشبرد صلح و امنیت در جامعه آسیایی را در سطح کلان در برمی گیرد.

این اعلامیه همچنین ارائه دهنده چارچوبی برای همگرایی و زمینه ای جهت تعامل فعالانه در سطح کلان در سراسر منطقه می باشد که جهت بررسی در کمیته سیاسی ارائه خواهد شد.

دبیرکل APA اضافه کرد: از پارلمان های عضو انتظار می رود در چارچوب موازین و مقررات داخلی خود این سند را مورد تایید قرار دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet