خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/20 13:42:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نمینده اصولگرای مجلس:

نظامی که از معنویت بهره‌ای نبرده باشد رو به زوال حرکت خواهدکرد

**بیژن نوباوه،از نیروهای انسانی و فکری هر نظامی به عنوان مهمترین سرمایه اصلی آن نظام یاد کرد.

این نماینده مردم تهران در خانه ملت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بزرگترین تولید هر نظامی تولید انسان موفق و بزرگترین سرمایه‌ای که برای هر نظام باقی می‌ماند، نیروی انسانی و افکار و اندیشه‌های انسانی آن نظام است.

وی در ادامه توضیح داد:‌حتی اگر هر نظامی سرمایه‌های مادی بسیاری داشته باشد اما از معنویت انسانی بهره‌ای نبرده باشد ،قطعا رو به زوال حرکت خواهد کرد؛ چرا که افکار و اندیشه‌های رو به رشد تنها چیزی است که نظام را می‌تواند با قدرت به پیش ببرد. از این رو می‌توان گفت هیچ سرمایه‌ای جزء انسان، انسانیت و نیروهای انسانی نمی‌تواند نظام را ارتقا دهد.

نوباوه ادامه داد: همه‌ی انقلاب‌ها در زمینه‌های مختلف فرهنگی صنعتی و اقتصادی بر مبنای تفکرات انسانی شکل می‌گیرد و انسان‌ها مایه‌ی تغییرات اساسی در جوامع‌اند.این همان موضوعی است که خداوند می‌فرماید که اساس خلقت را در قدرت بشر گذاشته و پیامبران را به عنوان بهترین مخلوقات خدا برای هدایت بشر فرستاده است.

نوباوه ادامه داد:بر این اساس هر کشوری که بتواند در زمینه تربیت نیروی انسانی با ویژگی‌ها و اهداف مورد نظرش عملکرد موفقی داشته باشد، موفق‌ خواهد بود.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این‌که با تشریح موضوع سرمایه‌های نظام دیگر حتی یک نفر هم پیدا نمی‌شود که نیروی انسانی را سرمایه اصلی نظام نداد، در توضیح چگونگی ایجاد نیروها و افکار و اندیشه‌های برتر گفت: این موضوع به تفکرات ما برمی‌گردد، به گونه‌ای که مطابق با تفکرات اسلامی همه چیز برای بهتر بودن انسان فراهم است و هیچ شکی نیست؛ بر این اساس با توجه به شرایط اجتماعی باید در این شرایط روشی اتخاذ کرد که بتوان همسو با دنیا رشد و حرکت داشت.

نوباوه ادامه داد:‌باید برنامه‌ای در کشور وجود داشته باشد که انسان را در محوریت اجتماع به عنوان اصلی‌ترین موجود که مهمترین متغیر در ارتقای جامعه است،‌به حساب آورد. به عبات دیگر با ارتقای انسانیت در بعد تکنولوژی، معنوی و تربیتی و فراهم کردن همه‌ی لوازم و ضروریات برای جامعه، ابزار به وسیله انسان ساخته می‌شود و به کمک او می‌آید. در این صورت به سادگی به این واقعیت می‌توان دست پیدا کرد که مهمترین سرمایه‌های هر نظامی نیروهای فکری‌اش است.

وی خاطرنشان کرد:‌با قطعی شدن برنامه‌ریزی برای ارتقای نیروهای فکری نظام، یقینا در آینده بهتر بودن وضعیت زندگی به معنای این که انسان چگونه می‌تواند بهتر باشد و برای ارتقای خودش چه الزاماتی احتیاج دارد، حاصل می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درتوضیح نقش نخبگان در حفظ سرمایه‌های نظام گفت: نخبه افرادی شاخص و نه افراد پیشرفته‌اند که در زمینه‌ی کاری‌شان به عنوان نخبه مطرح‌اند، با وجودی که آنها بیشترین تاثیر را در جامعه دارند، اما لزوما همه‌ی آنها اندیشمند نیستند و در کار خودشان می‌توانند بیشترین تاثیر را در روند پیشرفت در جامعه داشته باشند.

نوباوه ادامه داد :بر این اساس همان‌طور که حفظ نخبگان برای جامعه مهم است، حفظ شرایط اجتماعی از سوی نخبگان برای ارتقای جامعه مهمتر است؛ به عبارت دیگر وظیفه نخبگان نسبت به افراد عادی در مقابل اجتماع به مراتب بیشتر است.

وی در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم مبنی بر این که انسان‌هایی موفقند که بهترین حرف‌ها را گوش دهند و بهترین آنها را انتخاب کنند،‌افزود‌:‌اگر گفت‌وگو و بحث بین انسان‌ها نباشد قطعا انتخاب صحیح صورت نخواهد گرفت، پس با در نظر گرفتن شرایطی، عقلا و نخبگان و احزاب می‌توانند با تبادل نظر در جهت حفظ سرمایه‌های نظام کوشا باشند.

این نماینده مجلس شوای اسلامی در ادامه توضیح داد:‌همواره دیالوگ و گفت‌وگو خوب است؛ چرا که انسان‌ها بدون گفت‌وگو رشد نمی‌کنند؛ منتها اساس و محور دیالوگ‌ها بسیار مهم است.به طور مثال گفت‌وگوی یک موسیقی‌دان باجراحی ممکن است در هر شرایطی مثبت نباشد و دیالوگ به حساب نیاید و یا این که ممکن است صحبت دو طرح و دو موسیقی‌دان برای پیشرفت کارشان دیالوگ منطقی به حساب آ‌ید؛ این موضوع در مورد سیاستمداران و اقشار دیگر هم صدق می‌کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet