شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/02/20 13:44:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
علیرضا مرندی تاکید کرد

ضرورت حمایت از انستیتوهای سرم‌سازی

**به گفته عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با توجه به سابقه طولانی که کشور در واکسن سازی دارد، خیلی حیف است که وضعیت کشور در تولید و صدور واکسن بهتر از این نباشد.

علیرضا مرندی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تایید سازمان جهانی بهداشت در مقوله سرم‌سازی، تصریح کرد: تایید سازمان جهانی بهداشت تایید بر نظارت است در حقیقت به واسطه این تایید، نظارت وزارت بهداشت مورد قبول سازمان جهانی بهداشت واقع می‌شود، به این معنا که اگر وزارت بهداشت واکسن‌های تولید داخل را تایید کند، سازمان بهداشت جهانی بر مبنای آن مجوز صدور واکسن به کشورهای دیگر را ارایه می‌کند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: بنابراین، تایید مذکور ارتباطی با کیفیت واکسن‌های تولیدی ندارد، انشاءالله با تلاشی که واکسن سازی‌ها انجام می‌دهند ، تمام واکسن‌های تولیدی مورد تایید وزارت بهداشت قرار گیرد و امکان تولید بیشتر با کیفیت بالا و صادرات بیشتر را هم پیدا کنند.

وی گفت: برای حفظ این وضعیت و افزایش صادرات باید واکسن‌های با کیفیت و زیاد تولید شود، در حال حاضر میزان واکسن‌های تولیدی انستیتوهای واکسن‌سازی کشور کم است به نحوی که خیلی وقت‌ها جوابگوی نیازهای داخلی هم نیست، بنابراین امکان صدور وجود ندارد، مگر اینکه هم کیفیت واکسن را بهتر کنیم و هم مقدار زیاد تری تولید کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: هم‌اکنون ایران توانایی تولید واکسن‌های سه گانه (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه)، هپاتیت، فلج اطفال، ب ث ژ، سرخک، سرخجه و اوریون را دارد، البته تولید این واکسن‌ها نوسان دارد و برخی مواقع مقدار تولید آنقدر کاهش می‌یابد که مجبور می‌شویم از کشورهای خارج واکسن‌های مورد نیاز را وارد کنیم، بعضی وقت‌ها هم واکسن‌های تولیدی عوارض پیدا می‌کند به همین دلیل باید روی کیفیت واکسن‌های تولیدی کار کنیم.

وزیر اسبق بهداشت تاکید کرد: حال که وزارت بهداشت از جانب سازمان جهانی بهداشت اجازه نظارت بر تولید واکسن را پیدا کرده، امیدواریم که به انستیتو واکسن رازی و پاستور فشار بیشتری برای تولید بالاتر و با کیفیت تر واکسن وارد کند تا هم میزان واکسن مورد نیاز داخل تامین شود و هم بتوانیم با واکسن‌هایی که در کشورهای دیگر تولید می‌شود، رقابت کنیم.

مرندی همچنین خاطرنشان کرد: البته جای تقدیر و سپاسگذاری است که طی این ده‌ها سال انستیتو رازی و پاستور واکسن‌های مورد نیاز را تولید می‌کنند، اما به هر حال با توجه به قدمتی که ایران در تولید واکسن دارد و با توجه به شان جمهوری اسلامی باید توجه بیشتری به این مقوله شود، به تعبیر بهتر باید ضمن قدرشناسی از بخش‌هایی که در تولید واکسن برای کشور تلاش می‌کنند امید به بهتر شدن وضعیت تولید واکسن داشته باشیم.

عضو کمیسیون بهداشت در خاتمه اظهار کرد: امیدواریم تشکیلاتی که به تولید سرم می‌پردازند، مورد حمایت بیشتری قرار گیرند و وزارت جهاد کشاورزی به انستیتو حصارک رازی بهای بیشتری دهد تا این انستیتو هم کیفیت را بهتر کند و هم کمیت را افزایش دهد تا واکسن‌های بیشمار و با کیفیتی تولید شوند و نخست در اختیار مردم داخل کشور قرار گیرد و پس از آن به صادرات اختصاص یابد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet