حلول ماه ربیع الاول
1389/02/20 13:55:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بادامیچیان:

این امکان وجود ندارد که اصولگرایان و اصلاح‌طلبان با هم یکی شوند

**یک عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی ، بااستقبال از نزدیکی گروه‌های سیاسی به یکدیگر، تصریح کرد: باید دید آیا این کار میسر است یا نه. اگر اصلاح‌طلب، اصلاح طلب است با اصولگرا تفاوت دارد و ممکن است این دو با هم همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند، اما این امکان وجود ندارد که با هم یکی شوند.

اسدالله بادامچیان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب ‌و با اشاره به سخنان یکی از چهره‌های سیاسی در خصوص احتمال نزدیکی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان معتدل اظهار کرد: اگر ما بگوییم یک عده اصلاح‌طلب معتدل هستند، آن‌ها را به دو گروه معتدل و افراطی تقسیم کرده‌ایم و اگر از هر کدام بپرسیم شما معتدل یا افراطی هستید، هیچ‌کدام قبول ندارند که افراطی هستند.

وی تصریح کرد: در مورد اصولگرایان هم همین بحث صادق است، بنابراین در این بحث باید دید آیا این تعاریف مصادیق دقیق و صحیحی دارد یا نه.

وی افزود:‌باید دید آیا اصلاح‌طلبان معتدل یا اصولگرایان منتقد بر مبنای اعتدال می‌ خواهند به هم نزدیک شوند یا بر مبنای اصولگرایی و اصلاح‌طلبی؟ این همان مشکل و ابهام اصلی است که هر شخصی که پیشنهاد دهنده این بحث است باید این را پاسخ دهد که بتوان اظهار نظر روشنی در این باره داشت.

نماینده مردم تهران در خانه ملت تصریح کرد: در درون همه اندیشه‌ ها کسانی که تندرو و معتدل باشند وجود دارند، اما وجود سلیقه‌ها ، روحیه‌ها و بینش‌های مختلف ربطی به این ندارد که بگوییم دو گروهی که از نظر اصول و مبانی با هم همخوانی ندارند، می‌خواهند براساس اعتدال با هم تفاهم کنند. این تقسیم‌بندی از نظر من تقسیم‌بندی صحیح سیاسی یا علمی نیست.

بادامچیان یادآور شد: من معتقدم در جامعه همه نوع افکار است و باید یک تفاهم جمعی وجود داشته باشد اما تفاهم غیر از این است که این افکار بخواهند با هم یکی شوند. گرچه ممکن است این افکار در بزنگاه‌ها یا موارد مختلف با هم همسو شوند در حالی که بین خود اصولگرایان یا اصلاح‌طلبان اختلافی نظری وجود داشته باشد اما برخی عناصر داغ اصلاح‌طلب یا اصولگرا در یک موضوع هم نظر باشند.

وی اضافه کرد: پس این جریان‌ها به هم نزدیک نمی‌شوند، بلکه ممکن است بتوانند همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند یا در مشترکات تعامل کنند، اما مبانی و جریان اصولگرای چیزی است که جریان اصلاح‌طلبی با آن مغایر است.

نماینده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: مثلا جریان بنی‌صدر نمی‌تواند با جریان رجایی یکی شود گرچه ممکن است بنی‌صدر رییس‌جمهور و رجایی نخست‌وزیر باشد، اما این کنار هم بودن در برهه‌ای از زمان اتفاق افتاده است، اما جریان‌ها نمی‌ توانند با هم همراه شوند.

بادامچیان در خصوص احتمال تشکیل جریان سوم تاکید کرد:‌اگر این جریان سوم نیمی از اصلاح‌طلبان و نیمی از اصولگرایان باشد، این احتمال را منتفی می‌دانم، اما اگر یک حرکت مستقل باشد، شاید احتمال وقوع این اتفاق باشد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet