حلول ماه ربیع الاول
1389/02/20 14:03:00
سرویس اقتصادی
کوچکی‌نژاد خبر داد:

ادامه بررسی برنامه پنجم توسعه در کمیسیون برنامه‌ و بودجه

**جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه پنجم توسعه در کمیسیون برنامه و بودجه در حال بررسی است، اظهار داشت: در این کمیسیون مفاد برنامه پنجم توسعه توسط نمایندگان با استفاده از نظرات کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی و بحث می‌شد و طی هفته‌های گذشته این رویه ادامه داشته است.

کوچکی‌نژاد که با روزنامه گلچین امروز ایران گفتگو می‌کرد افزود: همچنین بحث‌هایی در مورد بهینه‌سازی مصرف انرژی و حریم امنیتی مورد نظر بود که با توجه به تبادل‌نظرات صورت گرفته طرح بهینه‌سازی انرژی به دلیل اشکالاتی که داشت در کمیسیون رأی نیاورد و در خصوص حریم امنیتی هنوز نمایندگان در حال بررسی هستند.

کوچکی‌نژاد در خصوص جزئیات حریم امنیتی تصریح کرد: حریم امنیتی برای نهادهایی مانند مرکز اطلاعات‌، نیروی انتظامی و فرودگاه‌هاست که این نهادها به غیر از چارچوب خود حریم‌هایی را ایجاد کردند که ملک و ساختمان مردم در آنجا قرار دارند و از آنها خواسته‌اند تا در این حریم‌ها ساخت‌وساز نکنند و. . . این مسئله باعث کاهش ارزش زمین مردم این ناحیه‌ها شده که در این لایحه طرحی پیشنهاد شده که ملک و ساختمان‌های مردم که در حریم این نهادهاست با استفاده از بودجه همان دستگاه‌ها خریداری شود که همچنان مورد بررسی است.

نماینده مردم رشت در مجلس در خصوص پروژه‌های در دست اجرا در این شهرستان خاطرنشان کرد: پروژه‌های مهمی در این شهرستان در دست اجراست که از جمله آن می‌توان به راه‌آهن رشت- قزوین اشاره کرد که یک پروژه مهم برای استان گیلان و شهرستان رشت است و بنا بود این پروژه با توجه به تعهدی که داشت در سال 90 به اتمام برسد اما هم‌اکنون تنها 20درصد پیشرفت کاری داشته و امسال هم اعتباراتی به آن تخصیص یافته که امیدواریم به تسریع عملیات آن کمک کند.

کوچکی‌نژاد اظهار داشت: سد شهر بیجار که در صورت اتمام بناست آب شرب شهرستان رشت و شهرهای همجوار را تأمین کند الان 50درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی می‌شود سال آینده کار آبگیری آن آغاز شود که ضمن تأمین آب شرب به تأمین آب کشاورزان منطقه نیز کمک خواهد کرد.

وی پروژه سالن هزار نفری آموزش و پرورش را مدنظر قرار داد و گفت: این پروژه سال‌های زیادی است که متوقف بوده و اکنون در حال پیگیری است، ضمن اینکه در سال‌ گذشته‌ یک‌میلیارد تومان و امسال نیز یک‌میلیارد تومان دیگر از اعتبارات استانی، بودجه برای تأمین اعتبار آن اختصاص یافته و امیدوارم سبب تسریع در روند پروژه شود.

وی از پروژه‌های کتابخانه شهر، مجتمع دانشگاهی گیلان و دانشگاه معماری این شهرستان نام برد و گفت: این پروژه‌ها طی سالیان گذشته به دلیل کمبود اعتبار روند کندی داشته‌اند و ما در حال پیگیری آن هستیم.

کوچکی‌نژاد اظهار داشت: کمربندی رشت هم یک پروژه قابل توجه در این شهرستان است که کار کلنگ‌زنی آن امسال بناست صورت گیرد و با اختصاص ردیف بودجه‌ای حدود 80میلیارد تومان اعتبار، امیدواریم بتواند زودتر به بهره‌برداری برسد و مشکل ترافیکی شهر نیز حل شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: پروژه‌های نوسازی واحدهای آموزشی پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم در پایان سال به اتمام برسند.

وی از طرح گازرسانی به روستاها و تأمین آب شرب آنها  به عنوان یک پروژه مهم نام برد و گفت: پروژه‌ها یادشده در دست پیگیری است و ضمن اینکه تسطیح اراضی کشاورزی و شالیزارها که به نوعی تعهد دولت بود و بنابود زود به پایان برسد همچنان روند کندی دارند.

به گفته کوچکی‌نژاد کانال‌کشی آب‌های زراعی هم از پروژه‌های قابل توجه است که به دلیل کمبود اعتبار روند کندی دارد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: پروژه آب و فاضلاب رشت که وام بانک جهانی را دارد هم‌اکنون 60درصد پیشرفت داشته و باید به زودی تمام شود و در صورتی که امسال به بهره‌برداری نرسد دیگر بانک جهانی به آن اعتبار نمی‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet