ایام محرم 1398
1389/02/20 16:53:00
سرویس بین الملل

ائتلاف مرکل در سراشیبی سقوط

**شکست حزب راست‌میانه، در انتخابات پارلمانی این کشور بزرگترین ضربه به آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روزنامه فرانسه‌زبان فیگارو، بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در ایالت نوردراین- وستفالن، ائتلاف راست میانه آلمان متشکل از حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل و حزب دموکرات آزاد اکثریت کرسی‌های مجلس بوندسرات (شورای فدرال) را از دست داد.
حزب دموکرات مسیحی آلمان 34.5 درصد آرای پارلمانی ( 67 کرسی) و حزب دموکرات آزاد، حزب ائتلافی آن 6.5 درصد آرا ( 13 کرسی) را به دست آورد.
این در حالی است که احزاب رقیب سوسیال دموکرات با 34.5 درصد ( 67 کرسی) و سبز ها با 12.2 درصد (24 کرسی) از موقعیت بهتری در بوندسرات برخوردار شدند.
بر اساس این گزارش، گفته می‌شود سیاستهای اقتصادی و استراتژی مرکل در افغانستان سبب از دست رفتن ائتلافش در پارلمان شد.
به نوشته روزنامه فیگارو در حالیکه تنها شش ماه از تشکیل دولت جدید می‌گذرد، این احتمال وجود دارد که کابینه منحل و انتخابات جدیدی برگزار شود.
این روزنامه در ادامه آورده است، بسیاری از آلمانها با کمک مالی آلمان به یونان مخالف بوده و تمایلی به همگرایی در قالب اتحادیه اروپا ندارند.گفتنی است پارلمان آلمان طی مصوبه‌ای قول داده بود که در حدود 22 میلیارد یورو به یونان کمک مالی کند. هدف پارلمان از این اقدام تلاش برای حفظ ثبات منطقه یورو اعلام شده است؛ اما به نظر می‌رسد دامنه بحران یونان به گونه‌ای در حال گسترش است که حوزه منافع ملی همه کشورهای منطقه یورو را در بر گرفته است.

به اعتقاد کارشناسان، شکست مرکل شاید بتواند تعدیلی در مواضع وی در حوزه ملی و بین‌المللی به وجود آورد.
این در حالی است که، وی برای گذار از این بحران باید درصدد ایجاد ائتلافی بزرگتر و مشارکت دادن تعداد بیشتری از احزب باشد.

ژر لانگوت استاد علوم سیاسی دانشگاه بن بر این اعتقاد است که طی ماههای اخیر سیاست‌های دولت فدرال بسیار انتقادبرانگیز و بسیاری منتظر همین انتخابات بودند تا نتایج آن را ارزیابی کنند.از آنجایی که ائتلاف مرکل تصمیم گیرنده اصلی بود، بسیاری از احزاب و جناحها خواهان ایجاد اصلاحات و رفرم در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی بودند.
بنابراین، پس از این خانم مرکل با این شکست باید توانایی تحمل احزاب مخالف و چپ را نیز در خود ایجاد کند. اما عدم توافق میان دو جناح تشکیل‌دهنده ائتلاف مرکل در آینده‌ای نزدیک مشکلات زیادی را برای صدراعظم به وجود خواهد آورد و احتمال انحلال آن نیز می‌رود.
گفتنی است، حزب دمکرات مسیحی از احزاب قدیمی آلمان است که تاریخچه تأسیس آن به سال 1945 باز می‌گردد.این حزب ریشه‌های خود را از جریان  دمکراتهای مسیحی اروپا گرفته و اولین حزب راستگرای آلمان است که پس از سقوط امپراطوری رایش تأسیس شد. این حزب از سال 2005 ائتلاف،اکثریت کرسی‌ها در پارلمان را داراست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet