خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/20 13:23:00
سرویس کمیسیون ها
علی اسلامی پناه نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد تاکید کرد:

گردشگری و دگرگونی در اقتصاد استان

**نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد بر ضرورت دگرگونی وضعیت اقتصادی حوزه انتخابیه خود تاکید کرد.

 استان کرمان جاذبه های فراوانی برای گردشگران دارد و از طرفی ظرفیتهای خوبی هم دربخشهای کشاورزی و صنعتی دارد اما با اینحال خشکسالی چند ساله و عدم برنامه های حمایتی سبب شده تا نتواند از این مزیت ها بهره کافی را ببرد.
علی اسلامی پناه نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در گفت وگو با نشریه نگارستان به مزیت های استان اشاره می کند و معتقد است که بسیاری از مشکلات استان مانند بیکاری با حمایت از صنعت گردشگری استان قابل حل است.

همان طور که می دانید استان کرمان جاذب های گردشگری فراوانی دارد. به عقیده شما برای جذب گردشگران چه باید کرد؟

ااستان کرمان به ویژه شهر کرمان از قابلیت های بالای گردشگری برخوردار است که در صورت توجه ویژه به این ظرفیت و فراهم کردن امکانات، زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از مکان های تاریخی، فرهنگی و مناظر طبیعی فراهم می شود. با این حال واقعیت امر این است که توسعه گردشگری بدون فراهم کردن امکانات و زیرساخت های لازم، میسر نمی شود.

 برای راه اندازی این زیرساختها تا کنون در استان چه برنامه هایی اجرا شده است؟

 همان طور که می دانید با راه اندازی خطوط هوایی کرمان- شیراز و پی گیری هایی که برای راه اندازی پرواز مستقیم کرمان- اصفهان صورت گرفته است این استان شرقی به مراکز عمده گردشگری کشور پیوست که این موضوع کرمان را از بن بست گردشگری کنونی خارج ساخت . و در واقع کرمان در حلقه مسیر گردشگری کشور قرار گرفت و در نتیجه استان های کرمان، فارس، اصفهان و یزد به هم متصل شد و گردشگران به راحتی می توانند از این مسیرها تردد کنند.

 البته یکی از مهم ترین مولفه ها در امر توسعه گردشگری امکانات حمل و نقل اعم از حمل و نقل زمینی، ریلی و به ویژه مسافرت هوایی است که استان کرمان هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است و در بسیاری از خطوط و مسیرهای داخلی و خارجی پرواز هوایی مستقیم از کرمان انجام نمی شود و در این راه به تازگی گام هایی در جهت توسعه خطوط هوایی بین کرمان و شیراز برداشته شده است که افزایش این خطوط تکمیل کننده حلقه گردشگری استان کرمان خواهد بود.

بهبود وضعیت گردشگری در کرمان می تواند تاثیر مستقیمی بر اقتصاد استان بگذارد که در این زمینه همکاری تمام مسئولان و حمایت بخش خصوصی ضروری است.

توسعه گردشگری در اشتغالزایی هم موثر است چون استان با مشکل بیکاری هم مواجه است؟

صدرصد. چون بیکاری به ویژه در شهرستان جیرفت بسیار بالا  است و متاسفانه 90 درصد مردم از ما نمایندگان تقاضای کار دارند و هیچ راهی هم وجود ندارد.اما با وجود قابلیتهایی که استان دارد می توان کارهایی کرد. این روزها جامعه ما با معضل بیکاری و عدم مدیریت منابع انسانی روبرو است و در نقاط مختلف کشور این معضل به چشم می خورد؛ البته بسیاری بر این باورند که بیکاری با افزایش جمعیت نسبت دارد؛ در صورتی که اصلا به هم مربوط نیستند. چه بخواهیم و چه نخواهیم نسل آینده و حتی نسل فعلی نیاز به کار و اشتغال دارند که این مسئله را باید طور دیگری حل کرد.بنابراین  باید در راه مدیریت منابع انسانی بیش از پیش سرمایه گذاری کرد و چاره ای اندیشید.

وضعیت کشاورزی استان چگونه است؟

متاسفانه خشکسالیها باعث شده تا  کشاورزی هم چندان خوب نباشد و حتی وام بانکی هم در این زمینه کار گشا نبوده است.چون کشاورزان قادر به باز گرداندن اقساط خود نیستند و بانکها هم اموال آنها را مصادره کرده اند،لذا کشاورزی در استان با مرگ تدریجی روبه رو است. خشکسالی حاکم در جنوب کرمان در حالی توان مردم را گرفته است که شغل بیش از 93 درصد مردم کشاورزی است و تامین نیازهای روزانه آنها در گرو امر کشاورزی است.

آیا بخش خصوصی می تواند در این مشکلات راهگشا باشد؟

بله اما بخش خصوصی هم چندان رمقی ندارد چون از حمایت کافی برخوردار نیست. مردم جنوب کرمان در حالی مشکلات حاصله از خشکسالی را تحمل می‌کنند که متاسفانه در 14 سال اخیر خسارات بسیاری را متحمل شده‌اند و همچنان امیدشان به مسؤولان دولت است.

وضعیت صنعت استان را چگونه ارزیابی  می کنید؟

در حال حاضر 30 درصد مشکلات بخش صنعت استان کرمان مربوط به کمبود آب است.طرح انتقال آب به شمال استان کرمان برای رفع معضل کم‌آبی از مهم‌ترین طرح‌های عمرانی استان است که سال‌هاست مطرح شده است.برای انتقال آب به استان کرمان 3 طرح مطرح است که یکی از آنها انتقال آب از سرشاخه‌های کوه‌های زاگرس است که برای رفع معضل خشکسالی و بحران کمبود آب صنعت پسته مطرح شده است.

 

در این شرایط بودجه امسال استان کافی است؟

 بودجه استان مناسب با مشکلات و پتانسیل ها ی استان نیست و به نظرم باید شاخص های تعیین بودجه تغییرکند .البته سال گذشته تلاش کردیم تا بودجه استان مناسب باشد اما میزان رشد متاسفانه چشمگیرنیست.

چون باید با کمک اعتبارات  بودجه ای صنعت و کشاورزی را در استان ارتقا دهیم تا به اشتغالزایی کمک کرده باشیم.

از طرفی همواره سهم بودجه عمرانی از بودجه جاری کمتر است و گاهی هم که دولت با کمبود بودجه جاری مواجه می شود از سهم بودجه عمرانی می کاهد. 

  البته در استان کرمان نباید در مصارف بودجه  ای شمال و جنوب را یکسان دید هر چند که مکمل یکدیگرند، اما کشاورزی در جنوب است و صنایع در شمال و این دو به کمک هم استان را جلو می برند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet