حلول ماه ربیع الاول
1389/02/20 18:30:00
سرویس اقتصادی
محمد علی کریمی نماینده کرمان و راور خبر داد:

پیش بینی نرخ رشد 5 درصدی در برنامه پنجم توسعه

**در برنامه پنجم مانند برنامه چهارم نرخ رشد اقتصادی ۸ درصد پیش‌بینی شده است و با وجود آنکه گزارش برنامه چهارم وجود ندارد و عدد و رقمی نیز در برنامه پنجم وجود ندارد نمی‌توان برنامه پنجم را یک برنامه خواند.

محمد علی کریمی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نشریه نگارستان معتقد است که دولت در برنامه پنجم توسعه تنها به بیان آمال و آرزوها پرداخته است و چنانچه برنامه به این شکل تصویب شود این برنامه تنها سندی خواهد بود که روی زمین باقی می‌ماند.

وی با اشاره به برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: برنامه به طور کلی سندی است که قصد دارد کشور را از نقطه‌ای به نقطه‌ای بالاتر برساند که در آن سند شیوه عملکرد نیز مشخص شده است.

این عضو فراکسیون خط امام(ره) مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر مهمترین ضعف برنامه پنجم نامشخص بودن نقطه اول و نقطه دوم و شیوه رسیدن به اهداف است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم مثل برنامه چهارم نرخ رشد اقتصادی 8 درصد پیش‌بینی شده است و این در حالی است که در سال 88 نرخ رشد اقتصادی متفاوت بین 5/1 تا 5/2درصد بوده است و امسال نیز به صفر درصد خواهد رسید.

به گفته این نماینده مجلس برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصد لازم است سالانه 250 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گیرد که این مبلغ دو برابر بودجه عمومی سال 89 کل کشور است.

کریمی تصریح کرد: برنامه پنجم توسعه کاملا به دور از واقعیت‌ها تنظیم شده است و سوال اساسی این است که تا چه اندازه انحراف از این برنامه منطقی است.

وی افزود: درست است که برنامه یک پیش‌بینی است اما انتظار همه از جمله کارشناسان این است که حداکثر 10 درصد انحراف وجود داشته باشد اما آنچه در برنامه چهارم اتفاق افتاد بسیار بیشتر از 10 درصد بوده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از دیگر ضعف‌های برنامه عدم تنظیم آن به شکل واقع‌بینانه است و در این برنامه در بیشتر موارد تنها به کلیات پرداخته شده و از ذکر عدد و رقم خودداری شده است و مشخص نیست که به صورت کمی قصد داریم از کدام نقطه به کدام نقطه برسیم.

کریمی پیش‌بینی کرد که در صورت تصویب برنامه پنجم با این روال این برنامه تنها سندی خواهد بود که روی کاغذ می‌ماند و به مرحله اجرا نخواهد رسید.

این نماینده مجلس از بررسی برنامه پنجم در کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد و گفت: کمیسیون در حال حاضر برنامه پنجم را بررسی می‌کند و کمیسیون‌های تخصصی نیز در این رابطه نظر می‌دهند.

به گفته این عضو فراکسیون خط امام(ره) کارشناسان اقتصادی و سایر صاحب‌نظران نیز در حال حاضر در حال ارائه نظرات خود در رابطه با برنامه هستند.

کریمی گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه بارها گفته شده است با وجود آنکه گزارش برنامه چهارم وجود ندارد و عدد و رقمی نیز در برنامه پنجم وجود ندارد نمی‌توان برنامه پنجم را یک برنامه خواند چراکه در این لایحه تنها به یکسری از آمال و آرزوها پرداخته شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet