ایام محرم 1398
1389/02/20 20:05:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی:

هدفمندی یارانه ها بدون برنامه ریزی به ضررکشاورزان است

**نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: اگر دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها کشاورزان را حمایت نکند ، این کار به مصرف کنندگان و تولیدگان لطمه خواهد زد.

"احمد علی کیخا" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در پاسخ به این پرسش که تاثیر قانون هدفمند کردن یارانه ها بربخش کشاورزی را چطور ارزیابی می کنید، گفت: بحث هدفمندی یارانه ها در بخش کشاورزی اگر با برنامه ریزی دقیق انجام نگیرد به ضرر کشاورزان تمام خواهد شد.
 نماینده مردم زابل وزهک درمجلس شورای اسلامی با اشاره به استفاده از انرژی های برق و نفت گازدربخش کشاروزی، اظهار کرد: اگر قیمت این دو انرژی افزایش یابد که قطعا افزایش خواهد یافت، لطمات زیادی به این بخش وارد خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به نیاز بیشتر مجتمع های گلخانه ای و دامپروری به انرژی برق و نفت گاز، خاطرنشان کرد: دولت اگر این واحدهای کشاورزی را دراجرای قانون هدفمندی یارانه ها حمایت نکند، این بخش ها با مشکلات عظیمی روبرو خواهند شد.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با اشاره به بازتوزیع 30 درصد از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها که در قانون پیش بینی شده میان بخش های صنعت و کشاورزی توزیع شود، گفت:اگر بازتوزیع یارانه ها درست برنامه ریزی نشود و دولت کشاورزان را در زمان اجرای این قانون یاری نکند، هزینه های تولید بالا رفته و در پی آن قیمت ها افازیش یافته و به کشاورزان و مصرف کنندگان لطمه وارد خواهد شد.
وی با شکننده توصیف کردن بخش کشاورزی، اظهار کرد: دولت باید راهکاری مناسب برای جبران افزایش قیمت ها در بخش کشاورزی بیابد تا لطمه زیادی به تولید کنندگان و مصرف کنندگان بخش کشاورزی وارد نشود.
کیخا همچنین برای کاهش هزینه های بخش کشاورزی، خواستار این شد که وزارتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو برای اصلاح مصرف انرژی در این بخش راهکارهایی را برای کمک به کشاورزان بیابند.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، خاطرنشان ساخت: اگر همراه با افزایش قیمت ها، راهکار مناسبی در زمینه جبران هزینه های تولید در بخش کشاورزی اعمال نشود، مسلما این بخش متضرر خواهد شد.
وی همچنین برای کاهش هزینه های کشاورزان توصیه کرد که زمینه توسعه استفاده از گاز به جای نفت گاز و اصلاح سیستم های برق در بخش کشاورزی به ویژه در مجتمع های گلخانه ای و دامپروری برای کاهش هزینه ها فراهم شود.
این نماینده مجلس پرداخت یارانه ها به کشاورزان را یکی دیگراز راهکارها برای جبران افزایش هزینه ها عنوان کرد و افزود:اگر با روش هایی که عرض کردم، قانون هدفمندی یارانه ها اجرا نشود ، هزینه ها بالا رفته و قیمت ها افزایش خواهد یافت که در نتیجه آن هم کشاورزان و هم مصرف کنندگان ضرر خواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet