شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/02/20 14:10:00
سرویس کمیسیون ها
بزرگواری و حسینی پور از مشکل بیکاری در استان می گویند:

صنعت و سرمایه گذاری به داد مردم می رسد

**بزرگواری گفت: مشکل رفع بیکاری جامعه تنها با مشارکت مردم، نیروهای کار آفرین و سرمایه گذاران و سایر بخشهای جامعه امکان پذیر است و دولت بیشتر زیرساخت ها و امکانات لازم را برای فعالیت نیروهای کار آفرین مهیا می کند.

استان کهگیلویه و بویراحمد با مساحت 16264 کیلومتر مربع در جنوب غربی کشور واقع شده است که مرکز آن شهر یاسوج است.این استان از شمال به چهارمحال و بختیاری و اصفهان و از جنوب به بوشهر،از مشرق به فارس و از مغرب به خوزستان محدود می شود مساحت این استان تقریبا"1 درصد از مساحت کل کشور و جمعیتی بالغ بر634 هزار نفر معادل 9 دهم درصد از جمعیت کل کشور را به خود اختصاص داده است . بر اساس آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری این استان داری 5شهرستان، 16 بخش،13شهر و 41 دهستان می باشدشهرستانهای این استان عبارتنداز: بویراحمد،کهگیلویه، گچساران، دنا و بهمئی که همچون پلی ارتباطی استان های فارس، اصفهان، چهارمحال بختیاری ،خوزستان و بوشهر را به هم مرتبط ساخته است.

این استان با وجود ظرفیتهایی که در گردشگری و منابع طبیعی جزو استانهای محروم است و توجه مسولان در بعد از انقلاب تا حدودی استان را رو به رشد برده است اما با اینحال جمعیت زیادی از استان بیکار هستند. متاسفانه فرهنگ کار و تلاش در استان کهگیلویه و بویراحمد ضعیف بوده و با وجود داشتن توانمندی ها و پتانسیل های فراوان و برخورداری از مواهب الهی مختلف میزان بیکاری در آن بالاست.

درباره دلایل بیکاری در استان و راههای اشتغالزایی، نشریه امید مردم گفت وگویی با نمایندگان استان داشته است که در پی می خوانید:

بیکاری در گچساران بیشتر است

قدرت الله حسینی پور نماینده مردم گچساران  با بیان از میان 5 شهرستان  استان کهگیلویه ، نیروی بیکاری در گچساران بیشتر است اظهار داشت: جمعیت زیاد و محرومیت منطقه و کم توجهی سبب شده تا تعداد نیروی بیکار زیاد باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه مردم استان کمتر خواهان کار تولیدی هستند گفت: در گچساران روزانه 750 بشکه نفت و یک میلیارد پودر گاز استحصال می شود و از شرایط اب و هوایی مناسبی برخوردار است،لذا شرایط خوبی برای سرمایه گذاری وجود دارد.

حسینی پور با اشاره به این‌که می‌گویند نرخ بیکاری در شهرستان گچساران 18 است، اما بالای 25 درصد است، افزود: یکی از پرمشکل‌ترین شهرستان‌های کشور در زمینه بیکاری این شهرستان است، بطوری که 10 هزار نفر بیکار ثبت نام شده در آن وجود دارد.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس خاطرنشان کرد: با احداث پتروشیمی، پالایشگاه و طرح‌های کوچک در قالب تعاونی می‌توان نرخ بیکاری را در این شهرستان کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 12 میلیارد بشکه نفت از حوزه نفت گچساران استخراج شده گفت: متاسفانه بیش از 12 هزار نیروی بیکار دانشگاهی ، شهری و روستایی در این شهرستان زرخیز زندگی خود را به سختی می گذرانند.

وی تاکید کرد: بیکاری در گچساران تبدیل به بحران شده  و مسوولان و دست اندرکاران باید راهکاری جدید برای رفع بیکاری اعمال کنند.

وی گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد نیاز به جهشی در توسعه دارد و لازم است همه ما در این راستا دست به دست هم دهیم و با هم تعامل داشته باشیم.

حسینی ادامه داد: ادامه روند پیشرفت کشور به توسعه خصوصی‌سازی و حمایت از سرمایه‌گذاران این بخش است و دولت نیز با سیاست گذاری، حمایت و نظارت بر شیوه کار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، می‌تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند.

وی با بیان اینکه شهرستان گچساران با وجود ظرفیت های فراوان و محوریت اقتصاد استان دارای بسیاری از مشکلات در زمینه های مختلف است افزود:  مهمترین محوریت اقتصاد این استان صنعت است که  اجرای طرحهای صنعتی در این استان توسعه اشتغال پایدار را در پی دارد.

حسینی  پوراظهار داشت: اگرچه صنعت درکهگیلویه وبویراحمد هنوز کمرنگ است اما همه اذعان دارند بعد از انقلاب اسلامی و به ویژه در چند سال اخیر صنعت استان در حال شکوفایی است و هم اکنون با وجود طرح های بزرگ صنعتی در حال اجرا و یا انها که قرار است اجرا شوند نام استان در این مورد پرآوازه خواهد شد.

وی بیان کرد: توسعه گردشگری در این استان نیاز به حل زیرساختها دارد که لازم است که این موضوع مورد اهمیت قرار گیرد.

وی ادامه داد: ظرفیتها ، پتانسیلها و توانمندیهای استان کهگیلویه وبویراحمد در زمینه توسعه و سرمایه گذاری در بخش صنعت بالا است و این استان می تواند به یکی از قطب های صنعتی در کشور تبدیل شود.

وی با اشاره به سخنان استاندار گفت: سهم این استان در ارتباط با ایجاد اشتغال در استانها در سال ‪ ۸۹معادل ‪ ۱۲هزار و ‪ ۵۰۰شغل تعیین شده است که باید تحقق یابد. که  این میزان سهمیه استان از ‪ ۱/۲میلیون سهمیه شغلی استانهای کشور است که باید در سال ‪ ۸۹تحقق پیدا کند.

وی گفت:برای تحقق این میزان شغل در استان ‪ ۱۲ردیف نظیر کشاورزی ، صنعت و معدن ، نفت و گاز ، ساختمان ، خدمات ، بازرگانی و مشاغل تخصصی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برآیند فعالیتهای اشتغال در سال ‪ ۸۹پیرامون دو هدف است یکی کاهش نرخ بیکاری با ایجاد شغل و دیگری افزایش درآمد سرانه با افزایش تولید است .

وی خاطر نشان کرد: سهمیه تعیین شده برای ایجاد شغل در سال ‪ ۸۹نه به معنی فرصت شغلی است بلکه برای ایجاد شغل است و به صورت عینی شغل تحقق یابد.

نماینده گچساران  اظهار داشت: نوشابه ، آبمیوه ، پودر و عصاره شیرین بیان ، موکت و سیمان خاکستری از جمله محصولات صادراتی کهگیلویه و بویراحمد به شمار می روند که به برخی از کشورهای اروپایی شامل آلمان و فرانسه ، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای تازه استقلال یافته حوزه دریای خزر صادر می شود.

همه کار اداری میخواهند

حجت الاسلام محمد علی بزرگواری در باره وضعیت اشتغال در استان اظهار داشت: چون  استان ما  از لحاظ زیرساختها و مسائل عمرانی جزو مناطق محروم بوده است با وجودی که در طول این 30 سال تلاشهایی اما عمق محرومیت به حدی بوده که هنوز هم نیروی عظیمی از جوانان بیکار هستند.

وی سرمایه گذاری در بخشهای پتروشیمی،سد سازی و دامپروری را در توسعه استام مهم دانست و گفت: ما اکنون حدود 35 هزار دانشجو داریم که هر ساله بر تعداد فارغ التحصیلان بیکار هم افزوده می شود و اکنون در هر خانواده 2 یا 3 جوان فارغ التحصیل دانشگاه بیکار داریم.

 نماینده مردم کهگیلویه ادامه داد:در استان ما به طور خاص و در کل کشور به طور عام فارغ التحصیلان بخش کشاورزی،دامپروری و دیگر رشته های مرتبط و متخصص در این استان به جای اینکه به دنبال ایجاد شغلهای مولد و مرتبط با رشته های تحصیلی خود و ایجاد اشتغال و افزایش تولید باشند به فکر پیدا کردن یک شغل اداری حتی در پایین ترین رده یعنی سرایداری هستند.

وی گفتک متاسفانه مردم و جوانان استان دنبال شغل مولد و اشتغال زا نیستند و تنها به شغل های اداری و پشت میزی اکتفا کردند. در حالیکه  فارغ التحصیلان و نیرو های متخصص و بیکار استان باید به سمت مشاغل تولیدی در بخش های مختلف که ضمن ایجاد فرصتهای شغلی چرخه اشتغال و تولید را رونق می دهد بروند تا از این طریق معضل بیکاری استان مرتفع شود.

وی با بیان اینکه  مسلملا برای تمامی افراد بیکار موجود در استان که جمعیت ان ها بسیار زیاد است شغل اداری پیدا نخواهد شد گفت: تنها راه نجات پیدا کردن از این وضعیت اجرای طرحهای اشتغالزا و تولیدی در بخشهای کشاورزی،دامپروری ،صنایع و اجرای طرحهای تعاونی است که بلید جوانان به سمت این فعالیتها گرایش داده شوند.

بزرگواری با اشاره به پتانسیلها و توانمندی های استان اظهار داشت: در این استان منابع خدادی سرشاری از قبیل خاک،و نیروی انسانی وجود دارد که متاسفانه این ظرفیتها بلا استفاده مانده و یا به صورت بهینه از آن استفاده نشده است.

نماینده مردم کهگیلویه تصریح کرد:سالانه میلونها متر مکعب از ابهای جاری این استان به هدر می رود م منابع خاک و زمینهای مستعد این استان بلا استفاده مانده اما جوانان این مرز و بوم در بیکاری و فقر و نداری به سر میبرند.

وی یادآور شد:این استان برای فعالیت کشاورزی و دامپروری جزو استانهای مستعد کشور است اما کمترین سرمایه گذاری در این بخشها از ناحیه مردم صورت گرفته است.

بزرگواری افزود: هم اکنون کارخانه پتروشیمی استان در مرحله کاربری است و فاز اول کارخانه سیمان هم  امسال افتتاح خواهد شد که تمام اینها می تواند به اشتغالزایی کمک کند.

وی با بیان اینکه نتایج کارهای ما در اینده مشخص خواهد شد تصریح کرد:به دلیل نداشتن راههای ماصلاتی مناسب نداریم.

وی در ادامه پایین بودن فرهنگ کار و تلاش و بی توجهی کار آفرینان به ایجاد فرصت های شغلی، کمبود سرمایه گذار و عدم گرایش فارغ التحصیلان به اجرای طرح ها و بنگاه های کارآفرین را از مهمترین دلایل بیکاری در استان برشمرد.

وی یادآور شد: فرهنگ کار در این استان نهادینه نشده است و جوانان تحصیل کرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی باید بپذیرند در قبال هزینه ای که برای تحصیل آنها شده باید به عنوان یک نیروی کار آفرین وارد میدان کار و تلاش شوند و نسبت به اجرای طرحهای کارآفرینی همت گذارند.

وی گفت: این ظرفیت نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص باید در راستای مشاغل و طرحهای اشتغالزا و توسعه استان به کار گرفته شوند تا ضمن ایجاد اشتغال خود مشکل بیکاری سایر افراد جامعه را فراهم کنند.

وی گفت: مشکل رفع بیکاری جامعه تنها با مشارکت مردم، نیروهای کار آفرین و سرمایه گذاران و سایر بخشهای جامعه امکان پذیر است و دولت بیشتر زیرساخت ها و امکانات لازم را برای فعالیت نیروهای کار آفرین مهیا می کند.

وی با اشاره به اینکه  بستر و زمینه در استان برای فعالیت کار آفرینان و سرمایه گذاری و مجریان طرحهای اشتغالزا فراهم است افزود: باید با تشویق وترغیب نیروهای تحصیل کرده و دانشگاهی برای ایجاد کارآفرینی و اجرای طرح های اشتغالزا ضمن ایجاد اشتغال به معضل بیکاری استان پایان داد.

وی تصریح کرد: زیرساخت ها و امکانات زیربنایی در  استان در حال رشد و توسعه است و نیروی انسانی ماهر، تحصیل کرده و متخصص در سطح استان به وفور وجود دارد که باید با ساماندهی و برنامه ریزی مطلوب این افراد را به سمت فعالیت های کار آفرینی و مشاغل تولیدی هدایت کرد.

بزرگواری با اشاره به اینکه هم اینک 39 درصد از جمعیت استان در بخش های مختلف فعال هستند، افزود: تلاش می شود تا این رقم به بیش از 50 درصد برسد.

نماینده مردم کهگیلویه اظهار داشت: در این استان ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوبی به ویژه در بخش های کشاورزی، دامداری، گردشگری و صنعت و معدن بویژه نفت و گاز وجود دارد که باید از این ظرفیت ها به نحو مطلوب و بهینه جهت ایجاد طرح های بزرگ و اشتغالزا استفاده کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet