خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/20 09:23:00
سرویس کمیسیون ها
گفت و گو با نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی

به دنبال حل مشکلات مردم هستیم

** کارشناسان و مسئولان معتقدند، نبود زیرساخت‌ها باعث عقب افتادگی استان شده است بطوریکه این منطقه از نظر توسعه‌یافتگی در آخرین رده استان‌های کشور قرار داد.

 بنا بر اظهار نظر این کارشناسان، کهگیلویه و بویراحمد با وجودتمامی تلاش‌های صورت گرفته، اکنون با مشکلات گسترده بیکاری، دسترسی نداشتن مناسب به محورهای ارتباطی با دیگر استان‌های کشور، کمبود امکانات در بخش‌های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و تربیت‌بدنی مواجه است.

راه و ترابری هم از دیرباز مشکل عمده این منطقه محسوب می‌شود. در همین باره نشریه «امید مردم» با سید محمد علی بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه  و بهمئی گفت و گویی داشته است. وی معتقد است که اخیرا فعالیت های خوبی در استان برای اشتغالزایی و توسعه استان انجام شده و امید وار است با تلاش مسولان این فعالیتها بیشتر شود.

وی می گوید که بیکاری عمده مشکل استان است که با ایجاد پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری در بخش گردشگری قرار است این مشکلات تا حد زیادی رفع شود.

چرا کار پتروشیمی دهشت با تمام اهمیتی که برای استان دارد به تاخیر افتاده است؟

کارهای اساسی این پتروشیمی از جمله تشکیل هیأت مدیره ، پذیره نویسی ، مسایل زیست محیطی و کاربری آن آماده شده است . اما پتروشیمی دهدشت وابسته به پتروشیمی گچساران است و اگر تمام دستگاه‌های پتروشیمی دهدشت نصب و راه اندازی شوند، بی فایده است؛ چرا که چهار پتروشیمی دهدشت ، بروجن ، کازرون و ممسنی وابسته به پتروشیمی گچساران هستند و تا پتروشیمی گچساران به بهره برداری نرسد راه اندازی این چهار پتروشیمی بی فایده است .

 این پتروشیمی در دوره قبل مجلس کلنگ زنی شد و قرار بود 1000 روزه به بهره برداری برسد، اما تاکنون بعد از یک هزار و 117 روز هنوز به بهره برداری نرسید و تنها منتظر راه اندازی پتروشیمی گچساران است.

 یکی دیگر از پروژه های عمرانی  استان راه اندازی کارخانه سیمان سپوی است.کار آن به کجا رسیده است؟

 با پیگیری‌هایی که در دولت داشتیم در د‌یماه امسال فاز اول این کارخانه که تنها بسته بندی سیمان است، افتتاح و به بهره برداری می رسد .  فاز دوم این کارخانه هم که تولید سیمان است دو سال دیگر به بهره برداری می رسد، در صورتی که قرار بود تا پایان سال 89 به طور کامل به بهره برداری برسد .

 همان طور که می دانید استان رتبه دوم گردشگری را بدست آورده است. به نظر شما با توجه به ویژگیهایی که استان دارد برای توسعه این صنعت باید چه کرد؟

استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان بهشت گم شده تعریف می شود چون این استان دارای طبیعت بکر و دست نخورده و نیروی انسانی با استعداد و توانمند است .

استان کهگیلویه و بویراحمد موقعیت مناسبی درمورد توسعه صنعت توریسم دارد از این رو تلاش براین است تا بابهینه سازی وتوسعه زیرساخت ها درابعاد زمینی،فرودگاهی وریلی زمینه ورود این صنعت در این استان فراهم شود. معرفی و شناساندن این استعدادهای گردشگری به مسولان و مردم کشور لازم و ضروری است وسرمایه گذاری در بخش صنعت گردشگری این استان می تواند زمینه ای برای رونق گردشگری باشد.

البته  برای توسعه و پیشرفت استان کهگیلویه و بویراحمد بر روی محورهای آب ، نفت و گاز ، صنعت و معدن ، کشاورزی ، حمل و نقل و گردشگری برنامه ریزی شده است و این روند ادامه خواهد یافت.

  وضعیت کار و اشتغال در استان شما چگونه است؟ 

 به هر حال این روزها جامعه ما با معضل بیکاری و عدم مدیریت منابع انسانی روبرو است و در نقاط مختلف کشور این معضل به چشم می خورد؛ و استان ما هم مستثنی نیست.

به نظرم  باید در پروژهایی مثل پتروشیمی،کشاورزی،سد سازی و دامداری و کشاورزی سرمایه گذاری کرد تا هم به توسعه منجر شود و هم به اشتغالزایی کمک کند.

  در استان حدود 35 هزار دانشجو وجود دارد و هر ساله تعداد زیادی دانشجو از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند بدون آنکه کاری داشته باشند و اکنون در هر خانواده دو تا 5 نیروی فارغ التحصیل بیکار وجود دارد.

هم اکنون پتروشیمی منطقه در مرحله کاربری است و فاز اول کارخانه سیمان سازی هم امسال افتتاح خواهد شد که تمام اینها به اشتغالزایی استان کمک می کند. 

در راستای رونق اقتصادی ، ایجاد فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در استان چاره ای جز توسعه صنعتی وجود ندارد و این مسئله برای استان اجتناب ناپذیر است.

برنامه های صنعت استان تاکنون به گونه ای پیش رفته است که از صنایع مادر غفلت شده است و توسعه آنها مدنظر قرار نگرفته است در این استان لازم است دولت به ساخت زیربنا و صنایع مادر مانند نساجی، آهن و فولاد و صنایع شیمیایی اقدام کند.

 این استان با داشتن ذخایر غنی نفت و گاز دارای مزیت‌های فراوانی در ایجاد صنایع گازی است و  استخراج و پالایش گاز زمینه ایجاد صنایع شیمیایی و نفت و گاز را در استان فراهم می کند و به تبع آن وضعیت اقتصادی منطقه متحول می‌شود.

برای جذب سرمایه در استان چه برنامه هایی دارید؟

 مدیران بخش صنعت باید حلقه های ارتباطی با سرمایه گذاران بزرگی که در کشور وجود دارد برقرار کرده و آنها را به سرمایه گذاری در این طرحها که مزایای زیادی دارد تشویق کنند.

وضعیت صنعت استان را چطور ارزیابی می کنید؟

به نظرم مشکل عمده استان در بخش صنعت نبودن صنایع مادر است که رونق آن هم منوط به انجام زیرساخت‌ها است .  در راستای رونق اقتصادی ، ایجاد فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در استان چاره ای جز توسعه صنعتی وجود ندارد و این مسئله برای استان اجتناب ناپذیر است.
 برنامه های صنعت استان تاکنون به گونه ای پیش رفته است که از صنایع مادر غفلت شده است و توسعه آنها مدنظر قرار نگرفته است در حالیکه لازم است دولت به ساخت زیربنا و صنایع مادر مانند نساجی، آهن و فولاد و صنایع شیمیایی اقدام کند.
وقتی صنایع مادر قوی در استان وجود داشته باشد طرح بنگاههای زودبازده نیز به رشد صنعتی استان کمک شایانی می کنند .

استان در زمینه عمران چه پیشرفتی داشته است؟

 همان طور که می دانید راه و ترابری از دیرباز مشکل عمده این منطقه محسوب می‌شود . از آنجایی که توسعه راه‌ها توسعه این استان را در تمامی مسایل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به همراه دارد. لذا در دولت هم این مسئله مورد توجه است.

محور یاسوج بابا میدان به گچساران  یکی از مهمترین محورهای ارتباطی کشور است. این محور در حال حاضر تنها راه و محور ارتباطى مرکز استان با شهرستان هاى گچساران ودهدشت است که از یاسوج به سمت گچساران ودهدشت ادامه مى یابد ودر ادامه به سوى استان بوشهر ادامه دارد.

 جاده یاسوج بابا میدان از سخت ترین جاده‌های در دست اجرای کشور است که در این مسیر47 کیلومتری 9 تونل به طول نزدیک به 4/5 کیلومتر ساخته شده است که بزرگترین تونل آن بیش از دو کیلومتر است. ویکی از دلایل مهم در تاخیرافتتاح و بهره برداری این پروژه وجود ریزشها و مشکلاتی بوده که در ساخت این تونل‌ها رخ داده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet