هدر موبایل
1389/02/21 09:34:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه:

ترکیه می‌داند با تحریم ایران بخش عمده‌ای از آسیب‌های تحریم ایران متوجه اوست

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که وجود میانجی در موضوع هسته‌یی در شرایطی مطرح می‌شود که احکام خاصی برای رفع و فیصله اختلافات وجود نداشته باشد، اما درحال حاضر هم احکام و اساسنامه آژانس و مفاد NPT وجود دارد که فصل‌الخطاب است و هم ایران رابطه خود را با آژانس قطع نکرده است.»

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ورود یا تقاضای ورود برخی از کشورها مانند ترکیه و برزیل به موضوع هسته‌یی ایران از چند نکته ناشی می شود، خاطرنشان کرد:« یکی از مهم‌ترین این نکات این است که کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که در واقع موضوع هسته‌یی ایران دارای اهمیت است. ایران کشوری است که پایبندی خود را به اساسنامه‌ آژانس و مفاد NPT اثبات کرده است و برخی کشورها فقط در قالب ناعادلانه‌ای می‌خواهند ایران را از حقوقش محروم کنند. سیاستی که بر این کشورها حاکم شده است، به دلیل این است که آنها با مقامات 1+5 بارها مذاکره کرده‌اند و از طرفی مقامات ایرانی را هم دیده‌اند و در جریان اصل موضوع قرار دارند.»

وی افزود:« ترکیه و برزیل از جمله کشورهایی هستند که برخلاف برخی کشورهای بی‌ثبات در منطقه شکل‌گیری بحران در منطقه را به ضرر خود می دانند و یا حداقل نسبت به آن بی‌تفاوت نیستند، آنها معتقدند بحران کاذب و مصنوعی بر سر موضوع هسته‌یی ایران در حال شکل‌گیری است و باید جلوی این بحران را گرفت. امروز شرایط سیاسی دنیا از دهه‌ی 1990میلادی متفاوت است که در آن چند قدرت بحرانی را شکل می‌دادند و بعد خود به این بحران پایان می‌دادند و به عبارتی شروع مشترک بحران را با پایان آن در تقسیم غنایم و منافع بحران از طرف خود قدرت‌ها داشتیم.»

فلاحت پیشه توضیح داد:« امروز برخی از کشورها مانند ترکیه و برزیل داعیه‌ حضور جدی در عرصه‌ کشورهای غیرمتعهد و غیروابسته و برتر شدن در تحولات منطقه‌ای را دارند و معتقدند که بحران کاذبی درحال شکل‌گیری است که دود آن به چشم کل کشورها می‌رود و به‌ویژه ترکیه از این موضوع بسیار نگران است. حتی شاهد بودیم ترکیه زمان حمله‌ی آمریکا به عراق اجازه‌ی استفاده از پایگاه اینجرلیک ترکیه را نداد.»

وی افزود:« موضوع سومی که مطرح است این است که ایران کشوری است که به راحتی نمی‌توان بحرانی را در آن شکل داد و بعد در ظاهر آن را مدیریت کرد. شاید شروع شکل دادن به این بحران راحت باشد، اما مدیریت آن حتما در دست طرف مهاجم یعنی آمریکا نخواهد بود.»

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب با اشاره به روابط اقتصادی ایران با ترکیه و برزیل گفت:« آنها می‌دانند با تحریم ایران بخش عمده‌ای از آسیب‌های تحریم ایران متوجه ترکیه می شود که به نوعی پل ارتباط میان آسیا و اروپا است.»

وی ادامه داد:« در این شرایط کشورهای دیگری را می‌بینیم که می‌خواهند در قبال موضوع هسته‌یی ایران صاحب نقش و مذاکره شوند، اما باید در نظر داشت نمی توانیم موضوع اختلاف ایران با 1+5 را موضوعی بدانیم که نیازمند میانجی باشد. لزوم وجود میانجی در شرایطی مطرح می‌شود که احکام خاصی برای رفع و فیصله اختلافات وجود نداشته باشد، اما هم احکام و اساسنامه آژانس و مفاد NPT وجود دارد که فصل‌الخطاب است و از سویی ایران هم رابطه خود را با آژانس قطع نکرده است و عملا به راحتی بازرسان رفت و آمد دارند. بسیاری از اتهامات و ادعاها علیه ایران به راحتی رفع شده و یا قابل رفع است.»

وی تاکید کرد:« اصل مورد نظر برخی قدرت‌ها تطویل بحران است، معتقدم اگر آنها به دنبال تطویل بحران باشند حتی میانجی‌گری دیگر کشورها را هم نمی‌پذیرند»

فلاحت پیشه گفت:« با نفس حضور این کشورها در مذاکرات مربوط به سوخت مخالفتی ندارم، اما معتقدم امروز بحث میانجی‌گری در شرایطی مطرح می‌شود که قانون خاصی نباشد و یا رابطه‌ای میان ایران و آژانس وجود نداشته است. اگر کشورهای دیگر به دنبال تطویل بحران باشند میانجی‌گری را نمی‌پذیرند، اما عدم پذیرش میانجی‌گری از طرف آنها هم حتما به معنای اثبات حقانیت بیشتر ایرانی‌ها نزد این کشورها مانند برزیل و ترکیه است. در عین حال معتقدم جمهوری اسلامی ایران چون از راهکار حقوقی خود برخوردار است و هیچ تخلفی از مفاد آژانس و NPT ندارد به همین دلیل ضمن این‌که باید حضور دیگر کشورها در بحث میانجی‌گری را محترم بشمارد، اما نباید شرایط را آن‌گونه بحرانی تلقی کنیم که میانجی‌گری هر کشوری را بپذیریم»

فلاحت‌پیشه در ادامه گفت: « ترکیه و برزیل کشورهایی هستند که اعلام آمادگی کرده‌اند که مبادله سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران را حاضرند در خاک خود انجام دهند. این موضوع در ایران مورد مخالفت قرار نگرفته است، اما ایران باید به میزانی که سوخت را برای رآکتور تهران نیاز دارند اورانیوم غنی شده خود را مبادله کند.»

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet