هدر اصلی
1389/02/21 09:37:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضوفراکسیون‌اصولگرایان:

نزدیک شدن اصولگرایان منتقد و اصلا‌ح‌طلبان معتدل حرکتی مبنایی‌است

**یک نماینده‌ی اصولگرایی مجلس شورای اسلامی، با تاکید براین که نزدیک شدن اصولگرایان منتقد و اصلاح طلبان معتدل حرکتی مبنایی است، نه تاکتیکی، تصریح کرد: با روشنگری‌هایی که گاهی انجام می‌شود و بازنگری که در نوع تصورات سیاسی افراد پیش می‌آید، ممکن است جمعی از یک جناح فاصله بگیرند و به جمع دیگری بپیوندند.

سیدمحمد حجازی، نماینده مردم همدان در خانه ملت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در جامعه‌ی ما فعالیت سیاسی بر اساس احزاب صورت نمی‌گیرد، بلکه این افراد هستند که بر اساس نوع نگاهی که به مسایل اجتماعی دارند، به طیفی منتسب می‌شوند، می‌تواند افکارشان تغییر کند، به هم نزدیک شود و یا اصلاح شود،بنابراین نمی‌توان خیلی افراد را منتسب به یک نوع جریان خاص کرد.

وی افزود: البته من این موضوع را هم نفی نمی‌کنم که بعضی افراد هستند که نان به نرخ روز خورهستند و درهر فضایی که احساس کنند موقعیت اجتماعی برای آنها مناسب‌تر است، خودشان را به آن جبهه و جناح سوق ‌می‌دهند و بروز اجتماعی‌شان را در آن مدل ارائه می‌کنند، اما این افراد بخش کلانی را به خود اختصاص نمی‌دهند.

نماینده‌ی مردم همدان در خانه‌ی ملت خاطر نشان کرد: من معتقدم این موضوع تغییر یک جبهه به سوی جبهه دیگری نیست، چرا که ما دارای حزب به عنوان متولی شکل گیری تصورات سیاسی به معنای خاص در جامعه نیستیم و به عبارتی جامعه ما این مدل را نسپندیده و نپذیرفته است.

وی اضافه کرد: به بیان دیگر، اینها مجموعه افرادی هستند که به دلیل فضاهای جدیدی که پیش می‌آید، ممکن است در نوع ارائه‌ی اندیشه، تجدید نظر کنند و تغییری در نوع نگاهشان به وجود بیاید و ما خروجی‌اش را اینطور می‌بینیم که ظاهرا جبهه‌ای به جبهه دیگری نزدیک می‌شود، یا یک مجموعه از مجموعه‌ی دیگری فاصله می‌گیرد.

 

حجازی اضافه کرد: البته این فارغ از افرادی است که می‌خواهند ببیند جبهه غالب در مسایل کلان سیاسی چیست و بدون اینکه مبنا و باوری داشته باشند، خود را به آن منتسب می کنند تا بتوانند از وضعیت موجود بهره‌برداری‌های شخصی کنند. این نکته‌ی دیگری است که مشکلات فردی و اخلاقی افراد باعث می‌شود به سمت این مدل کشیده شوند.

نماینده‌ی مردم همدان در خانه‌ی ملت در ادامه تصریح کرد: اینکه جبهه‌ای از نگاه سیاسی خود فاصله بگیرد، معلوم نیست به خودی خود امر مطلوبی باشد، مگر اینکه این تغییر بر مبنای اصلاح باشد؛ یعنی شما به این مدل از فعالیت برسید که مسیری که تا به حال طی می‌کردید، اشتباه بوده و افراط و تفریطی در ارائه دیدگاه‌ها بوده که باعث شده جامع دچار لطماتی شود. لذا بر اساس یک نگاه مبنایی احساس می‌شود که باید تغییر مشی و تغییر جریان صورت گیرد.

وی یاد آور شد: اگر یک طیف از افراط و تفریط فاصله بگیرد و به تعادلی در مسایل کلان - که مد نظر رهبر معظم انقلاب است- برسند، حتما آن جریان از هر طیفی که باشد، کار پسندیده‌ای انجام داده، چرا که می‌خواهد در خط مشی خود بازنگری کند و مسیر صحیح را جلوی پای خود بگذارند.

این نماینده‌ی اصولگرای مجلس در ادامه در تعریف مرز اصولگرایی با اصلاح‌طلبی تاکید کرد: اگر تصمیمات و مواضع به گونه‌ای باشد که فضای عمومی جامعه را در مسیری قرار دهد که غایت آن دیدگاه‌ها و برنامه‌های نظام بر آن مبنا شکل گرفته و رهبری آن مشی را به عنوان مشی اصلی تشخیص داده، این همان فضای اصولگرایی است وهر مجموعه دیگری هم که بتواند این روند را در کار خود قرار دهد ما او را جزء مجموعه‌ی اصولگرایان می‌دانیم.

حجازی تصریح کرد: به عبارت دیگر اصولگرایی دایره بسته‌ای نیست که افراد خاصی را شامل شود، بلکه اصولگرایی یک نگاه و مشی است که ریشه در نوع تفکرات بر جای مانده از امام راحل و رهبر معظم انقلاب دارد.

وی افزود: در مقابل این نکته هم مهم است که افراد بتوانند مسیر صحیح را تشخیص دهند و با شناخت حرکت‌های بازدارنده‌ای که مانع رسیدن به نقطه تعالی هستند، از آن فاصله بگیرند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet