هدر موبایل
1389/02/21 08:21:00
سرویس بین الملل
اعضای کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی با صدور بیانیه‌ای از شورای امنیت خواستار شدند:

توقف اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی

**نشست اضطرای کمیته اجرایی مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی روز دوشنبه با صدور بیانیه‌اب به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به استانبول، در این بیانیه که در پایان نشست روسای کمیته اجرایی مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی قرائت شد، آمده است: نشست تاکید می کند که اراضی فلسطین اشغالی از جمله غزه، کرانه باختری و شهر قدس شریف همگی اجزای غیر قابل انفصال از فلسطین هستند.

در این نشست مقررشد، قطعنامه های صادره از طرف کنفرانس های قبلی اتحادیه بین المجالس اسلامی و به خصوص اعلامیه سال 2009 استانبول در حمایت از حق مردم فلسطین مورد تاکید قرار گیرد.

این بیانیه می‌افزاید: قضیه قدس شریف اصل مساله فلسطین و جوهر اصلی درگیری عربی، اسلامی با رژیم صهیونیستی است و این رژیم اصلی ترین دلیل نا امنی و عدم ثبات در منطقه است.

نشست استانبول همچنین با تاکید بر اهمیت قدس شریف برای امت اسلامی و با قدردانی و تحسین مقاومت مردم فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی، اعلام کرد: ناراحتی عمیق خود را از اعمال خرابکارانه اسرائیل در خصوص اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در شهر مقدس قدس و اطراف آن و حفاری های زیر حرم شریف و مسجد الاقصی و اطراف آن اعلام می دارد.

در این بیانیه همچنین با اعلام انزجار از اقدامات غیر قانونی جاری در شهر قدس و ممنوعیت رسیدن فلسطینی ها به اماکن مقدسه، برحق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادیشان بدون قید وشرط تاکید شده است.

نشست استانبول ضمیمه کردن حرم ابراهیمی در الخلیل و مسجد بلال در بیت اللحم و دیوارهای قدیم شهر بیت المقدس را محکوم کرد.

این نشست همچنین از شورای امنیت سازمان ملل و کمیته حقوق بشر و سازمان یونسکو خواستار آن شد که رژیم صهیونیستی را به انجام موافقت نامه چهارم ژنو و موافقت نامه‌های در ارتباط با سرزمینهای اشغالی مجبور کند.

نشست استانبول از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی خواست با هماهنگی کامل در مقابل اقدامات غیر قانونی اسرائیل موضع واحد اتخاذ کرده و گام های عملی بردارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: از همه گروه های فلسطینی می خواهیم که اختلافات خود را کنار گذاشته و با پیگیری گفت و گوهای ملی در جهت وحدت که در راستای مصلحت ملت فلسطین است، گام بردارند تا از این طریق بتوانند مقاومت عادلانه و مشروع خود را برای دستیابی به حقوق خود پیگیری کنند.

نشست استانبول همچنین خواهان بازگشایی معبرهای زمینی، دریایی و هوایی برای کمک رسانی به مردم غزه شده و از تمامی اقداماتی که برای رفع محاصره غزه صورت می گیرد، حمایت کرده است.

نشست اضطراری کمیته اجرایی اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برای بررسی مسایل مربوط به آثار و خطرهای ناشی از اقدام رژیم صهیونیستی در احداث شهرک‌های جدید در قدس شریف در استانبول تشکیل شد.

از جمهوری اسلامی ایران نیز هیاتی به ریاست "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی در نشست استانبول حضور داشت.

در این نشست رییسان مجالس و نمایندگان 15 کشور عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، اندونزی، سوریه، اوگاندا، عربستان، کامرون و بورکینا فاسو حضور داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet