هدر اصلی
1389/02/21 11:57:00
سرویس سیاسی
بروجردی در جمع خبرنگاران:

تهدید و تحریم در ایران خریداری ندارد

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مباحثی مثل تحریم و تهدید و صدور قطعنامه های جدید هیچ خریداری در جمهوری اسلامی ایران ندارد، تصریح کرد: زمان تغییر نظر در مورد قطعنامه‌های شورای امنیت و تغییر سیاست ۱+۵ در قبال ایران فرا رسیده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علاءالدین بروجردی" در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران درخصوص مذاکرات "سعید جلیلی" دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده اتحادیه اروپا در ترکیه و برخی اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که این مذاکرات بر سر سلاح اتمی است  اظهار داشت: مدت ها است که  گروه 5+1 درخواست مذاکره با ایران داشته و ایران نیز هیچگاه با این مذاکرات مخالفتی نداشته است.

وی در ادامه با بیان این که انجام مذاکرات در چارچوب مقررات بین المللی مدنظر جمهوری اسلامی ایران است گفت: تابلوی بسیار مهم، شفاف و روشنی در فعالیت های صلح آمیز هسته ای پیش روی ما وجود دارد که به تایید آژانس و بازرسان آژانس نیز رسیده و خوشبخانه دوران منع غنی سازی اورانیوم از سوی ایران سپری شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: عده ای از کشورهای 1+5 انجام غنی سازی اورانیوم در ایران را نه فقط پذیرفته اند بلکه عنوان می کنند که از 5/3 درصد سوخت ایران نیز استفاده و در مقابل، اورانیوم 20 درصد غنی شده را برای تامین سوخت رآکتور تهران،  به ایران تحویل دهند.

بروجردی تاکید کرد: به دلیل اهمیتی که جمهوری اسلامی ایران برای جان انسانها و بیماران قائل است و با توجه به آن که 800 هزار بیمار منتظر خدمات پزشکی رآکتور تهران هستند، غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را آغاز کرده ایم ولی در عین حال دربهای مذاکره را برای رآکتور تهران بازگذاشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که اگر گروه 1+5 سوخت را تامین کند، این کار را متوقف کند.

این نماینده مجلس در ادامه اظهار داشت: طرح کردن مباحثی مثل تحریم و صدور قطعنامه های جدید هیچ خریداری در جمهوری اسلامی ایران ندارد و کشورهای دیگر باید بفهمند که اگر بخواهند با زبان تهدید با جمهوری اسلامی ایران سخن بگویند فایده ای ندارد.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران پذیرای منطق است گفت: ما به مقررات بین المللی و عهدنامه NPT پایبند هستیم و احترام می گذاریم و در چارچوب مقررات آژانس فعالیت می کنیم اما تهدید را نمی‌پذیریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قطعنامه 5 عضو دائمی  شورای امنیت علیه ایران گفت: این قطعنامه‌ها  چیز جدیدی نیست و شورای امنیت این مساله را بارها عنوان کرده اما باید در نظر داشت که موضوع قطعنامه براساس توقف غنی سازی صادر شده است و غنی سازی  را در چارچوب دیگری پذیرفته‌اند.

وی تصریح کرد:‌ زمان برای تغییر نظر در مورد قطعنامه‌های شورای امنیت  و تغییر سیاست از سوی 1+5فرا رسیده  و باید با واقعیت های جدید جمهوری اسلامی تعامل  جدیدی داشته  باشند و ما برای  این  تعامل  آماده هستیم.

بروجردی  در پاسخ  به سوال  خبر نگار دیگری در خصوص تبادل  با  برزیل  و ترکیه  اظهار داشت:‌

برزیل و ترکیه  پیشنهادهایی را عنوان کرده اند و با توجه به رابطه  خوب جمهوری  اسلامی ایران  با این دو کشور،  در  حال  بررسی  این پیشنهادها هستیم .

وی با بیان   اینکه  جمهوری اسلامی  ایران  چارچوب  اجرایی را  خیلی  مهم نمی‌داند  اظهار  داشت: ‌آنچه که  حائز  اهمیت  است  این   که  این کشورها  حق جمهوری  اسلامی ایران  را به رسمیت بشناسند.

بروجردی  هم چنین گفت:‌ جمهوری  اسلامی  ایران آمادگی دارد که  اگر  تردیدی  در این  کشورها  وجود  دارد  اعتماد سازی  نماییم  به  همین  دلیل از مبادله  سوخت  استقبال  شده است  و چگونگی  این مسئله  را مذاکرات مشخص  خواهد  نمود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اعلام کرد: فردا اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از آخرین بخش رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بازدید می‌کنند.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet