ایام محرم 1398
1389/02/21 12:23:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

ما هیچ مخالفتی در مورد انجام مذاکره با 1+5 نداشتیم

** رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به درخواست ادامه مذاکرات ۱+۵ با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ما هیچ‌گاه مخالفتی برای انجام مذاکرات نداشتیم.

به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی، نماینده بروجرد در خانه ملت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در مورد مذاکرات جلیلی و نماینده اتحادیه اروپا در ترکیه و برخی اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که این مذاکرات بر سر سلاح اتمی است، اظهار داشت: مدت‌ها است که 1+5 درخواست خود را برای انجام مذاکره مطرح کرده و بر ادامه آن اظهار علاقه کرده‌اند، ما نیز هیچ‌گاه مخالفتی در مورد انجام مذاکره نداشتیم.

وی اضافه کرد: تابلوی بسیار شفاف و روشنی در برابر 1+5 در خصوص فعالیت‌های هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و همگان به این مساله واقفند که مراحل دوران منع فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم سپری شده است.

به گفته بروجردی طرح مساله مبادله سوخت به معنای همین مساله است و نشان می‌دهد که 1+5 عملا غنی‌سازی را در ایران نه فقط پذیرفته، بلکه عنوان می‌کند که حاضر است اورانیوم 5/3 درصد را تحویل بگیرد و 20 درصد را به ایران تحویل دهد.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به وجود بیش از 800 هزار بیمار که از فعالیت‌ رآکتور تهران بهره می‌گیرند، اظهار داشت:‌با توجه به اهمیت این موضوع غنی‌سازی 20 درصد در کشور آغاز شد، اما ما در عین حال درب‌های مذاکره را برای سوخت رآکتور تهران باز گذاشتیم و ‌آماده آن هستیم .

بروجردی طرح هرگونه تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران را فاقد کارآیی توصیف کرد و با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران پایبند به منطق ،‌ان‌پی‌تی و تعهدات بین‌المللی است، گفت: ما به تمامی قوانین بین‌المللی پایبندیم، ولی هیچ‌گاه تهدید را نمی‌پذیریم.

بروجردی با اشاره به برخی اظهارنظرها در مورد صدور قطعنامه جدید علیه کشورمان گفت:‌بارها این مساله را عنوان کرده‌اند که باور دارند موضوع قطعنامه‌ها براساس توقف غنی‌سازی بوده است، اما امروز که بحث تبادل سوخت مطرح می‌شود باید تصمیمات منطبق بر واقعیت‌ها باشد .

وی تاکید کرد: زمان برای تغییر نظر 1+5 در مورد بازنگری قطعنامه‌های شورای امنیت و نیز تغییر سیاست فرا رسیده و باید تصمیمات براساس واقعیت‌ها باشد و این آمادگی در فضای بین‌المللی ایجاد شود.

نماینده بروجرد در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، در خصوص بحث فرمول مبادله سوخت گفت: هم برزیل و هم ترکیه پیشنهاداتی در این خصوص مطرح کردند و جمهوری اسلامی ایران به لحاظ ارتباط خوبی که با هر دو کشور دارد، موضوع را در دست بررسی خود دارد.

وی اضافه کرد: چارچوب اجرایی در این خصوص را خیلی مهم نمی‌دانیم، بلکه مهم این است که آنها چارچوب جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند که با این پیشنهاد عملا آن را پذیرفته‌اند و ما نیز آمادگی داریم اگر تردیدی در این زمینه است اعتمادسازی کنیم.

وی ادامه داد :‌از موضوع مبادله سوخت استقبال شده، اما چگونگی تحقق این مساله را مذاکرات مشخص می‌کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اعلام کرد :فردااعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از آخرین بخش رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بازدید می‌کنند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet