خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/21 12:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سبحانی نیا در پکن:

علیرغم بحران مالی جهانی حجم روابط دوکشور در سالهای اخیر روند رو به رشدی داشته‌است

**"حسین سبحانی نیا" نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین گفت : سلاح هسته ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد.

به گزارش ایرنا از پکن ، وی به همراه اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و چین در دیدار با "نن جنگ جونگ " معاون کمیته روابط خارجی و رییس گروه دوستی پارلمانی چین و ایران اظهار داشت : براساس اعتقادات دینی ، برخورداری و بکاربردن سلاح هسته ای حرام است.

وی همچنین به پیام مقام معظم رهبری به اجلاس اخیر خلع سلاح هسته ای که در تهران برگزار شد، اشاره کردو گفت: در گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی بر عدم انحراف فعالیت های هسته ای ایران صحه گذاشته شده است.

وی افزود: مخالفت غرب با ایران فقط در گرو مسایل دانش هسته ای نیست بلکه آنها در مقابل هرحرکتی که "دانش محور" باشد و موجب توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی شود مخالفت می کنند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی بر لزوم استفاده از ظرفیت های فراوان همکاری دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد و بکارگیری و عملیاتی کردن این ظرفیت ها در جهت تامین منافع مشترک دوکشور را ضروری خواند.

" نن جنگ جونگ " معاون کمیته روابط خارجی و رییس گروه دوستی پارلمانی چین و ایران نیز در این ملاقات با ابراز خرسندی از سفر هیات پارلمانی ایران به چین گفت: علیرغم بحران مالی جهانی که همه کشورها را در بر گرفته است خوشبختانه حجم روابط دوکشور در سالهای اخیر روند رو به رشدی داشته است.

وی ابرازامیدواری کرد:روند مثبت توسعه مناسبات ایران و چیه در همه زمینه ها همچنان ادامه یابد.

وی از ایران و چین به عنوان دوکشور با تمدن دیرینه یاد کرد و افزود: ما طرفدار تنوع فرهنگی و تمدنی و گفت و گوی بین فرهنگ ها هستیم و با دیکته کردن یک فرهنگ به فرهنگ دیگری مخالفیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی چین و ایران از دوکشور به عنوان تمدن های بزرگ آسیا نام برد و گفت : باید برای تعمیق دوستی ها و گسترش مراودات و مناسبات دوجانبه تلاش کنیم.

دراین ملاقات طرفین بر ضرورت اهمیت فعالیت وتلاش گروه های دوستی پارلمانی دوکشور برای گسترش و تعمیق مناسبات فیمابین تاکید کردند و افزودند : گروه های دوستی پارلمانی ایران و چین وظایف سنگینی در حفظ و نگهداری و توسعه روابط دوکشور دارند.

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران که از شنبه گذشته برای دیداری یک هفته ای در چین بسر می برد، همچنین صبح امروز با حضور در آکادمی علوم اجتماعی چین در شهر پکن با شماری از محققان و پژوهشگران چینی این مرکز ملاقات کرد.

در این ملاقات بر گسترش روابط علمی و فرهنگی و مطالعاتی دوکشور تاکید شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet