خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/21 12:37:00
سرویس صحن

نادران توضیحات وزیر اقتصاد را قانع کننده دانست

**"الیاس نادران" توضیحات وزیر امور اقتصادی و دارایی را در مورد نحوه هزینه کرد درآمدهای ناشی از واگذاری شرکتهای دولتی قانع کننده دانست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر در مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در قالب سوالی در مورد نحوه واگذاری ها سهام شرکت های دولتی و اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی،"سیدشمس الدین حسینی" وزیر امور اقتصادی و دارایی را به صحن علنی مجلس فراخواند.

نادران در تشریح سوال خود در مورد نحوه واگذاری های سهام شرکت های دولتی تصریح کرد: چرا دولت به تکلیف خود در جزء 2 بند 6 سیاست های کلی اصل 44 و ماده 30 قانون نحوه اجرای سیاست های کلی اصل 44 عمل نکرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مجموعه‌ای از سیاست‌ها برای اقتصاد ماست که همه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده چارچوب را حفظ کنند.

وی افزود: بخشی از سیاست های کلی که شامل 5 جزء 2 بند قانون سیاستهای اصل 44 قانون اساسی مربوط به هزینه کرد درآمدهای حاصل از واگذاری است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: واریز وجوه حاصل از سهام بنگاه های دولتی به حساب خزانه داری موجب ایجاد خوداتکایی برای خانواده های محروم و اختصاص 30 درصد به منظور فقرزدایی خواهد شد اما در واگذاری های صورت گرفته به مناطق کمتر توسعه یافته، تکمیل طرح های نیمه تمام و تقویت تعاونی‌ها صورت نگرفته به عبارتی بخشی از سیاست های کلی عملیاتی نشد.

وی در ادامه گفت: وقت صحبت از واگذاری می شود منظور این است آیا درآمدهای حاصل از وجوه واگذاری ها به حساب خاصی ریخته شود، آیا شامل سهام تهاتر می شود یا خیر؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت معمولا بخشی از بدهی های خود به تامین اجتماعی، آستان قدس رضوی را از طریق سهام انجام می دهد اما جزو درآمدهای دولتی درمی آید.

وی یادآور شد: در بودجه سال 88 دولت پیشنهاد شده 11 هزار و 700 میلیارد تومان در بند 5 برای درآمدهای واگذاری حاصل از سهام منظور شود، جدول 17 ناظر بر این موضوع است به نحوی که تصریح شده تنها 5 هزار میلیارد تومان تعیین تکلیف شده است برای بقیه تعیین تکلیفی صورت گرفته.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اثربخشی لازم آنچنان که مورد انتظار بوده عمل نشده است.

"سیدشمس الدین حسینی" وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوال نادران گفت: پس از تیرماه 1387 که سیاست اصل 44 قانون اساسی ابلاع شد سر جمع آن 3 هزار و 9 میلیارد تومان درآمد حاصل شد که 1 هزار و 120 میلیارد تومان به حساب شرکت های مادر تخصصی و 1 هزار و 770 میلیارد تومان به حساب خزانه واریز شد. بعد از اصل 44 قانون اساسی در قالب این قانون و احکام بودجه محقق شد در 9 ماه 987 هزار و اندی میلیارد تومان محقق شد و در سال 88 در مجموع 1 هزار و 950 میلیارد تومان به خزانه واریز شد.

وی خاطرنشان کرد: در کل از سال 85 تا 88 مجموعا 5500 میلیارد تومان درآمد حاصل از واگذاری بوده است البته کل رقم واگذاری به بخش خصوصی بالغ بر 20 هزار و 900 میلیارد تومان که یک چهارم درآمد حاصل شده است.

حسینی در ادامه افزود: ملاک عمل ما ماده 29 قانون اصل 44 قانون اساسی از یک سو و از سوی دیگر جدول 17 قانون برنامه است.

وی خاطرنشان کرد: بخش واگذاری ها به دو صورت بوده است برخی به صورت ریالی بوده که 5 هزار میلیارد تومان آن تماما به خزانه واریز شده و خرج کردش کاملا در ردیف بودجه است.

وزیر اقتصاد گفت: این موضوع تهاتر است اصلا پولی حاصل نمی شود سهم واگذار می کردیم، اگر بخواهیم 30 درصد به تعاون بدهیم باید مبلغی در بودجه پیش بینی شود. 2500 میلیارد تومان که واگذار کردیم در عین حال 2500 میلیارد تومان بدهی را کسر کردیم که کاملا با قانون بودجه و دیوان محاسبات هم منطبق است.

الیاس نادران در بخش پایانی گفت: به نظر می رسد نیاز است کمیته مشترکی برای برداشت واحد از این موضوع در مجلس تشکیل شود. چرا که مثلا ده هزار میلیارد تومان که دولت به آستان قدس بدهی دارد دولت تهاتر می کند جزء درآمد تلقی نمی شود. در نتیجه به افراد محروم، بی بضاعت و جویای کار صورت نمی گیرد و اهدافی که سیاست های کلی اصل 44 برای عدالت طبقاتی در نظر گرفته محقق نمی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما انتظار داریم دولت همراهی لازم را داشته باشد و یک وحدت مفاهمه صورت گیرد و به جدول واحدی برسیم.

وی گفت: چون آنچه مربوط به کاستی و انحراف از سیاست های کلی اصل 44 است ناظر به شخص وزیر اقتصاد نیست من پاسخ های وی را قانع کننده می دانم ولی از هیات رئیسه مجلس، دولت و کمیسیون اصل 44 درخواست دارم که پیگیری جدی داشته باشند تا اختلاف تفسیر از قانون رفع و به نقطع مطلوب برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet