ایام محرم 1398
1389/02/21 14:19:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
طاهرخانی:

لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به صحن می‌آید

**عضو کمیته تحقیقات و پژوهش مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صورت تصویب در مجلس، گام موثری در جهت گره‌گشایی از مشکلات نخبگان و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

امیر طاهرخانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که از چندین ماه پیش در کمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی می‌شود با بیان اینکه این لایحه پس از تصویب در کمیسیون بزودی در صحن علنی ارایه می‌شود، گفت: با تصویب این لایحه، شرکت‌های دانش بنیان مورد حمایت دولت قرار می‌گیرند و از تهسیلات و معافیت‌های گمرکی و مالیاتی برخوردار می‌شوند.

وی با اشاره به توسعه مبتنی بر دانایی و اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان محور لایحه مذکور، گفت: با تجاری شدن علم نخبگان جایی برای فعالیت خواهند داشت، ضمن اینکه علمی که تولید می‌شود عملیاتی شده و در جامعه سوددهی دارد. همچنین برای کسانی که استعداد لازم برای فعالیت در این شرکت‌ها را دارند انگیزه‌ ایجاد می‌شود.

به گفته طاهرخانی، شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری و مناطق ویژه اقتصادی استقرار می‌یابند و از حمایت‌های لازم، معافیت‌های گمرکی و مالیاتی برخوردار می‌شوند.

عضو کمیته تحقیقات و پژوهش در ادامه تصریح کرد: در این لایحه پیش‌بینی شده تا تسهیلات لازم با سود کمتر و حتی بدون سود به شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق گیرد تا بتوانند هم در بحث اشتغال و هم در بحث تجاری شدن علم فعالیت کنند.

به گفته وی، در صورت تصویب نهایی صحن علنی مجلس و تایید شورای نگهبان نخبگانی که اختراعات و اکتشافاتی دارند می‌توانند در قالب این شرکت‌ها فعالیت کنند تا از این شرکت‌ها تولید ثروت شود، با تولید ثروت طبیعی است که جامعه به لحاظ وضعیت اقتصادی تحرک بیشتری به خود می‌گیرد و می‌شود گام‌های موثری در این راستا برداشت.

نماینده تاکستان همچین خاطرنشان کرد: در این طرح صندوقی پیش بینی شده که باید تسهیلات لازم را برای حمایت و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان ارایه کند، بعد از سه سال از تصویب این قانون دولت هم برخی از اعتبارات و چند درصد از بودجه را به این صندوق تزریق می‌کند تا مورد استفاده این شرکت‌ها قرار گیرد و بتوانند برای بقا از صندوق‌ تسهیلات لازم دریافت کنند.

طاهرخانی تاکید کرد: بانک‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی هم می‌توانند به این صندوق کمک رسان باشند تا این شرکت‌ها بتوانند به حیات خودشان ادامه دهند، حامیان می‌توانند از جهات مختلف به تولیدکنندگان علم که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند کمک کنند، بنابراین ایجاد شرکت‌های دانش‌ بنیان پل ارتباطی میان تولیدکنندگان علم و حامیان علم را برقرار می‌کند.

عضو کمیته تحقیقات و پژوهش در خاتمه با بیان اینکه نظارت بر فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان بر عهده وزارت علوم است، گفت: البته مرجعی هم در این طرح در نظر گرفته شده که این شرکت‌ها را ساماندهی کند، این مرجع کار ثبت و روند اداری تشکیل شرکت‌های دانش بنیان را به عهده می‌گیرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet