انتخابات ریاست جمهوری
1389/02/21 12:32:00
سرویس صحن

متن کامل نطق میان دستور روح الله حسینیان

**متن کامل نطق روح الله حسینیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر در مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی مساله حجاب یکی از موضوعات مهم بوده است که هر چند گاهی طرح و سپس بی نتیجه مطلوب به دست فراموشی سپرده شده است گاه به بهانه اینکه باید کار اساسی و فرهنگی کرد، گاه به بهانه همکاری نکردن یکی از قوا و گاه به بهانه اینکه قشری از جامعه نسبت به دولت بدبین خواهند شد کار را ابتر می گذارند و این ها همه نشانه آن است که مسئولان حکومتی به یک استراتژی و راهبرد نرسیده اند.

ما اگر اعتقاد داشته باشیم که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است، هر کجا یکی از نمادهای فرهنگی به چالش کشیده می شود باید از خود عکس العمل نشان دهیم. بیایید از گذر زمان و نقش حجاب و بی حجابی در تاریخ معاصر درس بیاموزیم.

وزیر دربار رژیم شاه در سال 1355 به دانشگاه شیراز رفت و از بین 3000 دانشجوی گردآمده (بیست، سی نفرشان) را با حجاب دید. او این واقعه را به عنوان زنگ خطری تلقی کرد که وحشت خود را به شاه گزارش کرد. شاه از گزارش به شدت عصبانی. شاه و علم در خرداد 1356 از جنوب شهر تهران بازدید کردند وقتی چشم شاه به هزاران زن چادری افتاد بی اختیار روحانیون را مورد فحاشی قرار داد. گرایش زنان به حجاب اسلامی بعد از 1350 از دیدگاه گزارشگران خارجی مخفی نمانده و آن را نماد «پیوند فرهنگی با اسلام و رویگردانی از رژیم پهلوی» تفسیر کردند.

در گزارشات ساواک که در اواخر سال 1356 تهیه شده است گرایش خانم ها به چادر و مقنعه را علات رشد اسلام و خطری برای رژیم شاه ارزیابی می کند.

به همین جهت شاه به شورای هماهنگی امور اجتماعی وابسته به نخست وزیری دستور داد تا چاره ای بیندیشد. این شورا با برگزاری چندین جلسه طرحی را فراهم کرد که خداوند به آنها مهلت اجرا نداد.

اجازه دهید سخنی از فرانتس فانون اندیشمند و نویسنده انقلاب الجزایر نقل کنم. وی که در مورد انقلاب الجزایر چندین کتاب نوشته است می نویسد که استعمارگران هر گاه می خواهند بر ملتی پیروز شوند اول فرهنگ آنها را تغییر می دهند. وقتی ملت تغییر فرهنگ داد. از استعمارگران احساس بیگانگی نخواهند کرد و هویت ملی خود را دز دست خواهند داد آن وقتی سیطره بر آنها راهی آسان است.

وی می نویسد اولین اقدام تغییر فرهنگ در الجزایر توسط استعمار فرانسه بی حجاب کردن زنان مسلمان بود و هر چه بدن زن الجزایری بیشتر عریان می شد چنگال استعمارگر بیشتر به حلقوم الجزایری فرو می رفت.

امروز حجاب در غرب به عنوان نماد تمدن اسلامی فرهنگ غرب را به چالش کشیده است و به همین جهت دولتمداران غربی از حجاب زن مسلمان به وحشت افتاده اندآیا نباید از این عبرت ها پند بیاموزیم و ما هم مانند گذشتگان احساس خطر کنیم؟ آیا نباید ملت و نظام ایران اسلامی پشتوانه ای این نماد چالش برانگیز در غرب باشند؟ اما چگونه و از کجا آغاز کنیم؟ قبل از پاسخ باید علت بدحجابی را در ایران جستجو کنیم. علت اساسی بدحجابی، فرهنگی است. هر چند طبق گزارش وزارت اطلاعات از عبور روزانه چند زن بدحجاب در قم و تلاش رسانه های غربی بر ترویج بدحجابی و به تمسخر کشیدن حجاب توسط رسانه های ماهواره ای ضد انقلاب و بدتر شدن وضعیت حجاب بعد از فتنه سال 88 ما را از عوامل سیاسی نباید غافل کند.

پس اگر عامل اصلی بدحجابی را فرهنگی بدانیم باید کار فرهنگی را اصل قرار دهیم و این مهم در اولین نگاه متوجه حوزه های علمیه، مراجع، روحانیون، طلاب، مجامع روحانی و وعاظ است.

مدرسین و زعمای حوزه باید بدانند با اخطار کار به نتیجه نمی رسد باید در حوزه یک نهضت ایجاد کرد، باید ده ها پژوهش و صدها کتاب و مقاله در رابطه با حجاب منتشر کرد، باید راههای زیبا جلوه کردن حجاب برای دختران را کشف کرد. باید مساله حجاب یکی از مسائل مهم تبلیغات ماه رمضان و محرم و وجهه همت اعزام های طلاب و روحانیون باشد. باید صدها گروه طلبه را برای تبلیغ و توجیه حجاب راهی شهرها و مدارس و دانشگاه ها کرد. اصلا اگر مساله حجاب برای حوزه ها اهمیت دارد باید تشکیلات و نهاد در حوزه تاسیس کرد.

اگر مساله حجاب به عنوان نماد فرهنگ اسلامی برای نظام اسلامی مهم است باید آموزش و پرورش بخشی از کتاب های درسی خود را برای تبیین حجاب و ضررهای اجتماعی بی حجابی و متلاشی شدن کانون خانواده در غرب به علت ولنگاری تخصیص داد.

صداوسیما نقش بزرگی در تعظیم حجاب و تنقید بی حجابی می تواند داشته باشد. سیمای جمهوری اسلامی به جای حرمت شکنی روابط زن و مرد و بزله گویی های مختلط باید ساخت دهها فیلم در ارزش گزاری حجاب در دستور کارش قرار دهد. باید دهها میزگرد برای حجاب ترتیب دهد و نقش حجاب را در حفظ کانون خانواده و نقش اجتماعی ـ اخلاقی و امنیت اجتماعی و روانی مورد بحث قرار دهد.

روحانیت نباید فراموش کند که یکی از عوامل چالش برانگیز با رژیم پهلوی حجاب بوده است و اینک که این موهبت الهی نصیب آنها شده است فرصت را غنیمت بشمارند. راستی روحانیون، وعاظ ائمه جماعات و جمعه چند منبر، سخنران و خطبه خود را به موضوع حجاب اختصاص می دهند؟ چرا در جامعه اسلامی دختر متدین بگوید از حجابم احساس حقارت می کنم؟ چرا در جامعه دینی دختر مسلمان در اینکه حجاب امر الهی است یا ساخته روحانیون ابراز تردید بکند آیا روحانیت احساس نمی کند که امروز یکی از مرزهای سنت و فرهنگ اسلامی حجاب است که شیطان آن را مورد نفوذ قرار داده است. آیا نمی خواهیم در سنگر مرزداران قرار گیریم تا مشمول این مدال اما صادق (ع) قرار بگیریم. «علماء شبعتنا مرابطون بالثغیرالذی بلی ابلیس و عفاریته».

آیا مجلس شورای اسلامی خصوصا کمیسیون فرهنگی نباید برای حفظ و ترویج این نماد دینی طراحی و مهندسی کند و یک طرح جامع قانونی را با حضور کارشناسان طراحی و به مجلس ارایه دهد؟

آیا دولت و نهادهای حکومتی نباید از خود شروع کنند و سازمان ها خود را تجلی گاه ارزش ها و نماد زن مسلمان قرار دهند؟

نکته بسیار مهم این است که ما در اجرای قوانین دینی و ساختن مدینه ای اسلامی از هیچ چیز نباید بترسیم. شما نگاه کنید به غرب، شعار حقوق بشرشان گوش عالمیان را کر کرده، اما رسما و علنا با این نماد دینی برخورد می کنند. دختران محجبه را از ورود به مدارس و دانشگاه ها و بعضی مراکز عمومی بازمی دارند و پارلمانهایشان رسما حجاب اسلامی را ممنوع می کنند. آنان استدلال می کنند حجاب یک نماد دینی است و با اصول لیبرالیسم سازگار نیست. چرا ما نباید روی اصول خدایی خود بی اعتنا به همه جهان مادی بایستیم و از اصول الهی خود خجالت بکشیم.

به دولت نیز هشدار می دهم که عزت و ذلت دست خداست. نباید به بهانه بدبینی قشری از مردم، اجازه دهیم که یکی از اصول ارزشی ما زیر پا گذاشته شود و میلیون ها جوان را دچار ناامنی روانی کنیم و دشمن را به بوسیدن نظام اسلامی از درون امیدوار کنیم چه اینکه «والله یرید ان یتوب علیکم و یرید الذین یتبعون الشهوات ان تمیلوا میلا عظیما» خدا اراده بازگشت شما را دارد و شهوت پرستان اراده انحراف بزرگ شما را.

دولت باید بداند که «من اصلح بنیه و بین الله اصلح الله بینه و بین الناس». دولت نباید به دنبال عزت نزد عده ای بی مبالات باشد، ولی رضایت مومنان را نادیده بگیرد چه اینکه خداوند تصریح می کند «الذین تتخذون الکافرین اولیاء من دون المومنین ایبتعون عندهم العزه فان العزه لله جمیعا».

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet