خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/02/21 15:11:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حیدرپور:

عراق باید برای پرداخت غرامت به ایران پای میز مذاکره بنشیند

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که وزارت خارجه باید با جدیت موضوع دریافت غرامت جنگی ایران از عراق را دنبال کند.

عوض حیدرپور در گفتگو با مهر، با بیان این مطلب اظهار داشت: در گزارش دبیر کل وقت سازمان ملل متحد عراق به عنوان متجاوز به جمهوری اسلامی ایران معرفی و موظف شد که خسارت وارده به ما پرداخت کند.

وی افزود: غرامتی که عراق باید به جمهوری اسلامی ایران به دلیل تجاوز به خاک کشورمان پرداخت کند بر اساس برآورد سازمان ملل متحد حدود هزار میلیارد دلار است که بعد از حادثه جنگ اول و دوم خلیج فارس و سرنگونی دیکتاتور سابق عراق متاسفانه به فراموشی سپرده شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد که وزارتخارجه حتما باید راهکارهایی را برای دریافت این غرامت که حق مسلم مردم جمهوری اسلامی ایران است در نظر بگیرد و این موضوع را از طریق سازمان ملل پیگیری نماید.

حیدپور تصریح کرد که عراق هم باید برای پرداخت غرامت به جمهوری اسلامی ایران پای مذاکره بنشیند ولو اینکه غرامت 1000 میلیارد دلاری به جمهوری اسلامی ایران را در مدتی طولانی پرداخت کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دریافت غرامت جنگی از عراق جزء حقوق ملت ایران است، خاطر نشان کرد که هیچ کس نمی تواند در دریافت غرامت جنگی هزار میلیارد دلاری تخفیف ایجاد کند و یا دریافت آن را به دست فراموشی بسپارد.

وی یادآوری کرد که هر چه زودتر باید راهکارهای دریافت غرامت جنگی از عراق تدوین و این موضوع با جدیت دنبال شود.

به گزارش مهر، قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل درمورد آتش بس جنگ عراق و ایران در تیر1367(1987) صادر شد ،  بر اساس آیین نامه اجرایی قطعنامه قرار شد کمیته ای در سازمان ملل تشکیل شده و کشور متجاوز اعلام شده و میزان خسارات تعیین شود و در راستای آن صندوقی بین المللی برای کمک به خسارت دیدگان جنگ ایران و عراق پیش بینی شود که متأسفانه هیچگاه این صندوق تشکیل نشد و تنها یک بند از قطعنامه که تبادل اسرا بود اجرا گردید. با این حال  پس از 10 سال در 18 آذر 1370 و با حمله عراق به کویت دبیرکل سازمان ملل، مجامع بین المللی و حتی کشورهای منطقه حامی صدام، اعلام کردند "متجاوز به کویت همان آغازگر جنگ با ایران است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet