عید سعید فطر
1389/02/21 16:38:00
سرویس کمیسیون ها
وضعیت اشتغال در استان زنجان در گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو با نمایندگان مردم

فضای کسب و کار بهتر می­شود

**هر چند آمار نشان می­دهد وضعیت کار در استان زنجان به مراتب بهتر از سایر استان­هاست اما باز هم یکی از دغدغه­های نمایندگان مجلس رفع بیکاری در استان و تامین شغل برای مردم به ویژه در میان تحصیلکرده­هاست.

استان زنجان به تنهایی با 7 استان کشور همسایه است که از دو منطقه کوهستانی و جلگه­ای تشکیل یافته است. مناطق کوهستانی این استان اغلب دارای قله مرتفعی هستند که دارای دو نوع آب و هوای کوهستانی و آب و هوای گرم و نیمه مرطوب است.

شرایط جغرافیایی مشتمل بر تنوع آب و هوایی با برخورداری از منابع آب و حاصلخیزی خاک این استان را به یک منطقه مناسب کشاورزی فراهم آورده است و در حال حاضر زنجان یکی از قطب­های کشاورزی و دامداری غرب کشور به حساب می­آید.

در بخش صنعت و معدن نیز استان زنجان موقعیت ممتازی دارد به ویژه آنکه به دلیل همجواری و نزدیکی به پایتخت و استان­های همجوار روز به روز با توسعه و گسترش واحدهای صنعتی مواجه می­شود.

نمایندگان این استان درر کفت و گو با روزنامه مردم نو زنجان معتقدند با فعالیت­ها و سرمایه­گذاری­هایی که صورت گرفته در آینده وضعیت کار و اشتغال در استان بهتر خواهد شد.

ایجاد اشتغال پایدار در روستاها

احمد مهدوی ابهری نماینده ابهر و خرمدره با اشاره به اینکه استقرار صنایع در شهرستان های ابهر و خرمدره سبب شده تا اشتغال وضعیت مناسب­تری نسبت به سایر نقاط استان داشته باشد گفت: با این حال باز هم بیکاری به ویژه در ابهر وجود دارد.

وی افزود: نمایندگان استان برای توسعه تولید بسیار تلاش می­کنند و برای همین گام­هایی هم برای جذب سرمایه­گذاری در استان انجام شده است.

مهدوی ابهری اظهار داشت: در این صورت در آینده به سمت کاهش بیکاری و تولید بالا خواهیم رفت و فضای کسب و کار بهبود می­یابد.

وی برلزوم افزایش ظرفیت کشاورزی در ایجاد اشتغال پایدار تاکید کرد و گفت: رویکرد جاری دولت در موضوع کشاورزی و جایگاه آن در قانون بودجه سال 89، استفاده از ظرفیت­ها، فرصت­ها و برنامه­ریزی راهبردی در بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال پایدار است.

وی به اشتغال روستایی اشاره کرد و افزود: سهم استان زنجان در اشتغال روستایی و بانوان 30 میلیارد ریال برای 30 روستا است که تلاش می­شود این سهم در اشتغال روستایی افزایش یابد.

وی به تعهد استان در ایجاد 27 هزار فرصت شغلی در سال 89 اشاره کرد و افزود: دستگاه­های اجرایی متولی باید نسبت به تعیین تکلیف نهایی و تعیین سهم هر دستگاه در ایجاد اشتغال برنامه‌ریزی کنند.

مهدوی ابهری معتقد است اصلی‌ترین اقدامی که می‌توان برای اشتغال در شهرها انجام داد، رفع مشکلات اشتغال در روستاها تا از مهاجرت به شهرها کاسته شود.

وی با اشاره به اینکه رفع مشکل اشتغال در روستاها می‌تواند در راستای ایجاد بستری مناسب برای رفع مشکلات در سطح شهر باشد، گفت: رفع مشکل روستاها در بخش اشتغال سبب می‌شود تا بیکاران در روستاها مشغول به کار شوند و مهاجرت بی‌رویه و افزایش درصد بیکار در مرکز شهر متوقف شود که این امر بهترین اقدام برای مهار وضعیت بیکاری است.

وی تصریح کرد: مشکل اشتغال از اصلی‌ترین دغدغه‌های دولت و مسئولان است و برای رفع این مشکل در سال‌ جاری تلاش‌های زیادی در برنامه‌ریزی‌‌های کلان در دست تهیه و تنظیم است تا با تلاش‌های انجام شده نرخ بیکاری در استان‌ها به وضعیتی قابل قبول برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره وضعیت کشاورزی استان اظهار داشت: در استان ما مانند بسیاری از کشورهای اروپایی کشاورزی و صنعت با هم منافاتی ندارند و استعداد خوبی در هر دو وجود دارد و می­توان در هر دو اشتغال­زایی کرد.

موسوی ابهری ایجاد صنایع تبدلی در کنار بخش­های کشاورزی را بسیار ضروری دانست و افزود: در این صورت نه تنها به تولید شغل در استان کمک می­کنیم بلکه سطح درآمدها بالا و تولید ناخالص داخلی هم افزایش می­یابد.

کار تبدیل به دغدغه شده

جمشید انصاری نماینده مردم طارم و زنجان در مجلس با اشاره به اینکه اکثر مراجعه­کنندگان از نمایندگان خواستار شغل هستند گفت: به ویژه فارغ‌التحصیلان از ما تقاضای کار و اشتغال دارند.

وی تصریح کرد: در شهرستان زنجان که 50 هزار دانشجو دارد، در بین فارغ‌التحصیل­ها و دانشجویان پیدا کردن کار تبدیل به یک دغدغه و مشکل شده است.

وی با بیان اینکه نمی­توان کتمان کرد که امار بیکاری در کشور بالا نیست افزود: به نظر من نرخ بیکاری بیش از 11 درصد است و این را از کسانی که به من مراجعه می­کنند متوجه شده­ام.

نماینده مردم زنجان و طارم معتقد است که دولت می­تواند با تخصیص اعتبارات یا تسهیلات قانونی به سرمایه­گذاران و کارآفرینان کمک کند و نمایندگان مجلس هم بر این امر نظارت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دستگاه­های دولتی باید راهکارهایی برای ایجاد شغل فراهم کنند اظهار داشت: باید دولت متناسب با هر استان و توانمندی­های آن اشتغال‌زایی و فرصت­های شغلی ایجاد کند.

زیر­ساخت­های اقتصادی را باید تقویت کرد

رضا عبداللهی نماینده مردم ماهشان، انگوران و ایجرود گفت: بیکاری در زنجان خانواده‌ها را فلج کرده است به طوری که برای رفع این معضل اجتماعی باید زیرساخت­های اقتصادی در بخش کارآفرینی را تقویت کرد.

این روزها اشتغال و بیکاری نقل محافل و مجالس خانوادگی و اجتماعی است. درب خانه‌ای باز نمی‌شود مگر این که جوان بیکاری برای یافتن کار برای خود یا حتی سایر اعضای خانواده بیرون آید.

وی در تعریف بیکاری گفت: بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار (15 تا 65 سال) قرار دارد و جویای کار است اما شغل یا منبع درآمدی ندارد که البته کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند جزو جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند، زنان خانه‌دار و دانشجویان نیز اگر جویای کار نباشند جزو جمعیت فعال شمرده نمی‌شوند.

عبدا­للهی اظهار داشت: بررسی میزان اشتغال در بخش­های اقتصادی نیز نشان می‌دهد که بیشترین سهم شاغلان به بخش کشاورزی و کمترین میزان به بخش صنعت اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: البته سرمایه­گذاری­هایی در بخش‌های از استان شده و در آینده امیدوارم فضای کسب و کار بهتر شود.

وی با بیان اینکه به واسطه ظرفیت های بالایی که استان دارد، نباید شاهد مشکل بیکاری در استان باشیم ادامه داد:اگر از این ظرفیت ها به خوبی استفاده شود، نه تنها مشکل اشتغال در استان حل خواهد شد، بلکه می توان کارگران سایر استان ها را نیز تحت پوشش قرار داد.

عبداللهی افزود: متاسفانه امروز شاهدیم به خاطر استفاده ناصحیح از ظرفیت های فراوان استان،نرخ بیکاری در استان بالاست و این برای استانی مانند کرمانشاه مناسب نمی باشد.

وی تاکید کرد: با شناسایی دقیق نقاط ضعف می توان راهکارهای اساسی برای حل آن اندیشید و این به نفع همه است.

وی در ادامه گفت: بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی استان زنجان نشان می‌دهد که بخش کشاورزی با ‌١/٣٧ درصد، بیشترین سهم اشتغال را در فصل تابستان ‌١٣٨٨ در استان زنجان به خود اختصاص داده است و بخش صنعت با ‌٤/٣٢ درصد و بخش خدمات نیز با ‌٥/٣٠ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

استفاده بهینه از ظرفیت ها

سید فاضل موسوی عضو کمیسیون اصل 90 درباره وضعیت اشتغال در استان گفت: متاسفانه بیکاری در استان عمیق است و 50 درصد کارخانه­های یا با حداقل ظرفیت کار می­کنند و یا اصلاً کار نمی­کنند.

نماینده مردم خدابنده در مجلس افزود: بررسی­ها نشان می­دهد در شهرستان خدابنده بیکاری بیش از 40 درصد است و این شهرستان بیشترین نرخ بیکاری استان را دارد، اما مثلاً در شهرستان خرمدره نرخ بیکاری 15 درصد است.

وی با بیان اینکه کل کسانی که در خدابنده در بخش صنعت فعالیت دارند حدود 550 تا 600 نفر هستند اظهار داشت: با وجود معادن فراوانی که وجود دارد می‌توان کارخانه­های سیمان و مصالح ساختمانی بسیاری را راه­انداری کرد.

موسوی ادامه داد: استان زنجان جزو مستعد­ترین استان­ها به ویژه در بخش کشاورزی است و در کنار آن ظرفیت بالایی برای ایجاد صنایع تبدیلی وجود دارد.

وی تصریح کرد: بنابراین ظرفیت­ها و پتانسیل­ها برای اشتغال­زایی وجود دارد و تنها باید استفاده بهینه از آنها داشت.

وی اظهار داشت: اما در حال حاضر وضع اشتغال در استان زیاد مناسب نیست و به ویژه جوانان تحصیلکرده بسیاری بیکار هستند.

وی با بیان اینکه متاسفانه استراتژی کوتاه­مدت و بلند­مدتی در صنعت نداریم یادآورشد: باید یک برنامه­ریزی ثابت، دراز­مدت و کارشناسی شده داشته باشیم تا بتوانیم درست در این بخش پیشرفت کنیم.

موسوی با تاکید بر اینکه می­توان از طریق شورای عالی نظارت بر وضعیت صنعت استان نظارت داشت افزود: استان زنجان آنقدر در این بخش ظرفیت دارد که اگر به بخش خصوصی با یک برنامه­ریزی کارشناسی شده فرصت دهیم بسیار می‌تواند به ایجاد اشتغال و توسعه استان کمک کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet