هدر اصلی
1389/02/21 16:42:00
سرویس کمیسیون ها
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

کشاورزان با ضعف مدیریت، خسارت می­بینند

**ضعف مدیریت جهاد کشاورزی سبب شده تا کشاورزان کرمانی دچار خسارت شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گو با نشریه نگارستان کرمان با بیان اینکه 85 درصد افراد کرمان کشاورز هستند افزود: اما کار کشاورزی هم فصلی است و بیش از 6 تا 7 ماه کشاورزان کار ندارند و در این بخش هم دچار زیان­هایی شده­اند.

محمدرضا امیر کهنوج با اشاره به اینکه سیلوی جیرفت، به دلیل افت سن، گندم کشاورزان را خریداری نمی­کند تصریح کرد: ضعف مدیریت جهاد کشاورزی سبب شده تا کشاورزان خسارت ببینند.

نماینده مردم کهنوج ادامه داد: در مورد گوجه فرنگی هم کشاورزان دچار ضررهایی شده­اند و همین مشکلات سبب می­شود تا کمتر علاقه­ای به کشاورزی نشان دهند.

وی معتقد است یکی از راه­های افزایش اشتغال­زایی در استان، کمک به کشاورزان و ساماندهی و نظارت بازار کشاورزی است و همچنین می­توان با کاهش هزینه­های حمل و نقل از آنها حمایت کرد.

کهنوج درباره صنعت استان اظهار داشت: متاسفانه در شهرستان­های کهنوج، منوجان و قلعه گنج صنایع تعطیل هستند و تنها 4 کارخانه رب گوجه فرنگی وجود دارد.

وی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت: با توجه به این اصل که از سوی رهبر هم تاکید شده باید به این مناطقی که ظرفیت و پتانسیل دارند نگاه ویژه­ای داشت اما به بهانه­های مختلف این اصل در مناطق محروم رها شده است.

کهنوج ادامه داد: استان کرمان به ویژه در شهرستان­ها زیرساخت­های خوبی دارد و در هر 4 شهرستانی که من نماینده مردم آن هستم تلاش کردم تا یک ناحیه صنعتی با توجه به ظرفیت­ها راه­اندازی شود که خوشبختانه در کهنوج و منوجان 2 شهرک صنعتی اماده بهره­برداری هستند.

وی تاکید کرد که استان با وجود تمام امکانات و ظرفیت­هایی که دارد در بحث صنایع و معادن فعال نیست و باید بیش از این فعالیت کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: برای مثال اگر فاز 2 معدن تیتان استان راه­اندازی شود برای حدود 1500 نفر به طور مستقیم اشتغال­زایی می‌شود یا در سایر معادن هم می­توان به بخش خصوصی امتیازهایی داد تا ترغیب شوند.

وی افزود: مشکل اساسی این است که در کشور یک نسخه پیچیده می­شود و در تمام کشور باید اجرا شود در حالیکه مناطق محروم کشور شرایط دیگری را می‌طلبند و باید با توجه به همان ظرفیت­ها برای آنها فعالیت کرد.

وی گفت: مثلا دولت می­تواند یکسری امتیازهای خاص به سرمایه­گذاران بخش خصوصی در استان­ها بدهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet